ENG FB kontakt

27.04.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia AI: klucz do konkurencyjnego i zrównoważonego przemysłu

AI: klucz do konkurencyjnego i zrównoważonego przemysłu

07-03-2024

Zwiększanie konkurencyjności, ochrona klimatu, promowanie dobrobytu – to główne zadania stojące dziś przed przemysłem. Innowacyjne technologie są kluczem do sprostania tym wyzwaniom. Ale w jaki sposób firmy mogą efektywnie wykorzystać automatyzację, sztuczną inteligencję, energię odnawialną i wodór? A jakie kroki można podjąć, aby przeciwdziałać zbliżającej się deindustrializacji Europy? Odpowiedzi dostarczą targi Hannover Messe 2024.

 

 

O tym wszystkim dyskutowano podczas Hannover Messe Press Preview pod koniec lutego w Hanowerze: Napięcia geopolityczne, zmiany klimatyczne, stagnacja wzrostu, wysokie ceny energii i niedobór wykwalifikowanych pracowników powodują, że dyscyplina kosztowa i efektywność to obecnie dominujące tematy w firmach. Jednocześnie sztuczna inteligencja doprowadzi do głębokich zmian w świecie pracy w przemyśle. Ponadto liderzy biznesu i stowarzyszenia branżowe ostrzegają przed deindustrializacją Europy – powiedział Jochen Köckler, dyrektor generalny Deutsche Messe AG, opisując otoczenie, w jakim odbędą się tegoroczne targi Hannover Messe.

Hannover Messe są w tym roku ważniejsze niż kiedykolwiek, ponieważ otoczenie gospodarcze rzadko było tak niestabilne. W Hanowerze zostaną zaprezentowane technologie i rozwiązania umożliwiające przemysłowi produkcję w sposób konkurencyjny i zrównoważony. Tematyka targów będzie poświęcona inteligentnej i neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla produkcji, sztucznej inteligencji, wodorowi i międzysektorowym rozwiązaniom energetycznym. Zwłaszcza dla przedsiębiorstw europejskich targi Hannover Messe stworzą w ten sposób bastion chroniący przed zbliżającą się deindustrializacją Europy – kontynuował Köckler. Nasi wystawcy pokażą, że w Europie możliwa jest konkurencyjna produkcja przemysłowa. Będzie to jednak wymagało ram regulacyjnych promujących innowacje i przedsiębiorczość.

Rozwiązanie leży we wzajemnym oddziaływaniu automatyzacji, cyfryzacji i elektryfikacji, szerokiej współpracy międzybranżowej i transgranicznej oraz jasnym kursie politycznym. Dzięki tematowi przewodniemu wystawy – „Energetyzowanie zrównoważonego przemysłu” – 4000 wystawców, wysokiej klasy przedstawicielom polityki i przemysłu oraz Norwegii jako krajowi partnerskiemu targi Hannover Messe 2024 są do tego idealną platformą – zapowiedział Köckler.

Oczekuje się, że na targi przyjedzie ponad 300 delegacji gospodarczych, a przede wszystkim kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który wraz z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Støre otworzy wystawę. Ponadto przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i niemiecki minister gospodarki Robert Habeck wykorzystają wydarzenie do wymiany pomysłów z przedstawicielami sektora przemysłowego. Jeśli Europa ma utrzymać znaczną i zrównoważoną produkcję oraz poziom inwestycji, należy pilnie zmniejszyć biurokrację, np. poprzez szybsze procedury planowania i wydawania zezwoleń – zaapelował Köckler.

Wśród wystawiających się firm znajdą się światowi giganci technologiczni, tacy jak: Accenture, AWS, Bosch, DELL Technologies, Google, Microsoft, SAP, ServiceNow, Schneider Electric i Siemens, a także: Beckhoff, GP Joule, ebm-papst, Ericsson, Festo, Turck, Harting, ifm, igus, LAPP, Phoenix Contact, Pepperl+Fuchs, Rittal, Schunk, SEW-Eurodrive, Wago, WIBU i Ziehl-Abegg oraz renomowane organizacje badawcze, w tym Fraunhofer-Gesellschaft i Instytut Technologii w Karlsruhe (KIT), oraz ponad 300 startupów przemysłowych. Odwiedzający Hannover Messe szukają wskazówek, w jaki sposób w znaczący sposób wykorzystać automatyzację, sztuczną inteligencję, energię odnawialną lub wodór. Właśnie taką wiedzę mogą im zapewnić wystawcy – obiecał Köckler.

 

Sztuczna inteligencja: kolejny poziom cyfryzacji przemysłu

Od ponad dekady targi Hannover Messe są najważniejszym wydarzeniem w perspektywie cyfryzacji przemysłu. Sztuczna inteligencja przenosi obecnie cyfryzację na wyższy poziom, rewolucjonizując przemysł, zwiększając wydajność procesów. Dzięki sztucznej inteligencji firmy będą mogły skrócić czas rozwoju, jednocześnie oszczędzając zasoby i energię.

Szybkość, z jaką rozwiązania AI trafiają do przemysłu, zapiera dech w piersiach. Firmy muszą inwestować już teraz, a przede wszystkim przybliżać swoim pracownikom możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja, w przeciwnym razie zostaną pozostawione w tyle przez konkurencję – podkreślił Köckler. – Sztuczna inteligencja jest kluczem do konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju w przemyśle.

Na targach Hannover Messe zostaną zaprezentowane konkretne rozwiązania: roboty sterowane głosem, maszyny automatycznie rozpoznające defekty lub systemy, które skracają przestoje dzięki konserwacji predykcyjnej. W najbliższej przyszłości generatywna sztuczna inteligencja będzie mogła projektować urządzenia. Doprowadzi to do zasadniczych zmian w profilach zawodowych inżynierów – to temat, który także będzie poruszany na targach Hannover Messe – podsumował Köckler.

 

Kiedy nadejdzie era gospodarki wodorowej?

Wraz ze wzrostem wykorzystania odnawialnych źródeł energii wodór coraz częściej wysuwa się na pierwszy plan jako odpowiedni nośnik energii dla gospodarki bezemisyjnej. Około 500 wystawców z branży wodorowej i ogniw paliwowych zaprezentuje w Hanowerze swoje rozwiązania. Dzięki temu Hannover Messe są największymi i najważniejszymi targami poświęconymi tematyce wodoru na świecie.

Wodór oferuje ogromne możliwości jako nośnik zielonej energii. Jednak obecne tempo wdrażania i zwiększania skali jego wykorzystania jest zbyt wolne – powiedział Köckler. Rozwój gospodarki wodorowej wymaga podjęcia odważnych decyzji politycznych w obszarze regulacyjnym, intensywnych badań i rozwoju w celu szybkiego wdrożenia oraz rozwoju infrastruktury. Tylko w ten sposób możliwe będzie ustanowienie realnych modeli biznesowych. Na Hannover Messe zademonstrujemy, co jest wykonalne i stworzymy ramy dla dyskusji między przedstawicielami polityki i przemysłu, co, miejmy nadzieję, umożliwi podjęcie decyzji w sprawie konkretnej mapy drogowej w kierunku gospodarki wodorowej.

 

Kraj partnerski Norwegia – potęga w dziedzinie energii i cyfryzacji

Norwegia wykorzysta globalną scenę, jaką oferują Hannover Messe, m.in. do zaprezentowania się jako innowacyjny i niezawodny partner energetyczny. Motto kraju partnerskiego brzmi: „Norwegia 2024: pionierstwo w zakresie zielonej transformacji przemysłowej”. Podkreśla to jej ambicje, aby odegrać kluczową rolę w opracowywaniu rozwiązań w obszarach energii odnawialnych, produkcji neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla, wychwytywania dwutlenku węgla i cyfryzacji przemysłu. Na konferencji „North Sea Energy Hub”, która odbędzie się 23 kwietnia, politycy i eksperci z Norwegii i Niemiec będą dyskutować nad transformacją polityki energetycznej, ze szczególnym uwzględnieniem ogólnych warunków politycznych, a także rozwoju i zastosowań technicznych.

 

Co pokażą wiodący wystawcy podczas targów?

Mały przedsmak zaprezentowali niektórzy z wystawców podczas Hannover Messe Preview.

Aby wspierać przedsiębiorstwa w stawianiu czoła wyzwaniom naszych czasów, takim jak transformacja do przemysłu 4.0 i produkcja neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, firma igus zaprezentuje m.in. rozwiązania obejmujące technologię inteligentnych czujników do konserwacji oraz niedrogą i łatwą w obsłudze robotykę wspieraną przez sztuczną inteligencję.

Sztuczna inteligencja (AI), uczenie maszynowe, cyfrowe bliźniaki – innowacyjne technologie rewolucjonizują sposób, w jaki przedsiębiorstwa wytwarzają swoje produkty i optymalizują procesy. Sztuczna inteligencja ułatwia pracę projektantom już od etapu doboru komponentów. Dzięki igusGO firma igus udowodni to na targach Hannover Messe. Aplikacja oparta na sztucznej inteligencji potrzebuje kilku sekund, aby odkryć, w jaki sposób można zoptymalizować detal pod względem technicznym za pomocą bezsmarowych komponentów firmy. Aby to zrobić, projektanci nie muszą przeglądać katalogów, wykonywać połączeń telefonicznych czy pisać e-maili, wystarczy, że zrobią zdjęcie swojego detalu. Aplikacja wykorzystuje algorytmy AI do rozpoznawania obiektu i sugeruje produkty igus, które zwiększają niezawodność i obniżają koszty. W przypadku koparki kołowej mogą to być wytrzymałe łożyska wykonane z wysokowydajnego tworzywa sztucznego.

 

 

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu RWTH w Aachen i firmę igus pozwoliło po raz pierwszy określić ilościowo ekonomiczne i ekologiczne korzyści zastosowania bezsmarowych łożysk polimerowych: w zależności od przypadku pozwalają one zaoszczędzić od 7000 do 14 mln euro rocznie, które wydane by zostały na smary. Jednocześnie rezygnacja ze smarów oferuje potencjalne oszczędności w zakresie emisji dwutlenku węgla. Na przykład uczestnik badania Heineken Brasil oszczędza 180 kg ekwiwalentu dwutlenku węgla rocznie, stosując łożyska polimerowe. Gdyby wszystkie oddziały Heinekena przestawiły się na łożyska polimerowe, firma mogłaby zaoszczędzić 28 814 kg ekwiwalentu dwutlenku węgla. Mała modyfikacja, a skutek zaskakujący.

Firma igus zaprezentuje również nowe produkty do taniej automatyzacji. Wszystkie roboty w firmie igus są produkowane w Kolonii – od formowania wtryskowego i montażu płytek drukowanych po programowanie. Obejmuje to cobota ReBeL, który jest dostępny we w pełni wyposażonej wersji plug&play za jedyne 4970 euro. Dla użytkowników poszukujących jeszcze bardziej kompaktowego rozwiązania firma igus opracowała ReBeL KID.

Firma exoIQ zaprezentuje egzoszkielet barkowy S700, który zapewnia podparcie do 5 kg na ramię i sprawia, że czynności wykonywane nad głową i na wysokości klatki piersiowej są zauważalnie łatwiejsze. Innowacyjna kinematyka ramion utrzymuje naturalną swobodę ruchu, a zagłówek pomaga odciążyć szyję. S700 generuje dodatkową siłę za pomocą pneumatyki, co jest gwarantowane przez zintegrowany minikompresor. Inteligentne sterowanie i regulowane siłowniki ważą więcej niż systemy pasywne. Podobnie jak w przypadku plecaka obciążeniowego ten dodatkowy ciężar jest przenoszony na pas biodrowy i wspierany przez silne mięśnie nóg. W przeciwieństwie do pasywnych, mechanicznych pomocy, S700 nie tylko magazynuje energię, ale także zapewnia użytkownikowi dodatkową siłę w ramionach.

 

 

Innowacyjny łańcuch ogniwowy i elastyczne zawieszenie tylne zapewniają maksymalną swobodę ruchu przy jednoczesnym kontrolowanym podparciu. Aby sięgnąć do kieszeni spodni lub wykonać inne poboczne czynności, zasilanie można w każdej chwili przerwać przyciskiem pauzy, dzięki czemu S700 nie będzie czynnikiem zakłócającym mobilność. Z myślą o bardziej naturalnym, organicznym wrażeniu ciśnienie powietrza działa na użytkownika w mniejszym stopniu statycznie niż silnik elektryczny. Ponadto dzięki napędowi pneumatycznemu siłowniki są znacznie bardziej kompaktowe i lżejsze. Regulacja rozmiaru bez zużycia narzędzi ułatwia przeniesienie egzoszkieletu z osoby na osobę.

Egzoszkielet można indywidualnie skonfigurować, aby obsługiwał tylko tam, gdzie powinien. Zapewnia również inne możliwości personalizacji, dzięki ustawieniom za pośrednictwem aplikacji. Znajdzie zastosowanie m.in. w logistyce, produkcji, przemyśle samochodowym czy budownictwie.

Firma Continental postawiła na wodór jako paliwo dla bardzo wymagających technologii. Zawsze, gdy potrzebne jest dużo energii, gdy odgrywa rolę duża masa, cykle ładowania są długie i krótki zasięg akumulatorów elektrycznych, wodór jest nośnikiem nadziei na transformację energetyczną. Zastosowania energochłonne, ale także mobilność pojazdów użytkowych – od pojazdów górniczych po pojazdy niskopodwoziowe – opierają się na H2 jako nośniku energii, który przyczynia się do redukcji emisji CO2. W firmie Continental zintensyfikowano plany rozwoju w dziedzinie wodoru, aby w przyszłości ciężarówki, autobusy i koparki mogły być zasilane bezemisyjnie.

 

 

Konsorcjum firm DECT Forum, last mile semiconductor, Nordic Semiconductor i Wirepas zaprezentuje na targach Hannover Messe rewolucyjny standard NR+ 5G. Będzie można na żywo zobaczyć najnowocześniejszy standard NR+5G oraz rewolucyjną niekomórkową technologię radiową zaprojektowaną, aby sprostać wymaganiom przemysłowych zastosowań IoT w automatyce przemysłowej, pomiarach i logistyce.

NR+ to pierwsza niekomórkowa technologia radiowa uznana za standard 5G przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU). Zaprojektowany z myślą o demokratyzacji technologii 5G, NR+ umożliwia przedsiębiorstwom tworzenie i posiadanie prywatnych bezprzewodowych sieci 5G IoT w celu łączenia milionów urządzeń przy wyjątkowo niskim koszcie, a także zarządzanie nimi.

NR+ zdemokratyzuje 5G i zrewolucjonizuje przemysłowy krajobraz IoT, umożliwiając każdej firmie lub organizacji zbudowanie solidnego i opłacalnego prywatnego rozwiązania 5G, które spełnia rygorystyczne wymagania współczesnej ery cyfrowej – wyjaśnił Roel Ottink, dyrektor ds. rozwoju biznesu w DECT Forum.

Dostosowany do zastosowań wymagających niezawodności klasy przemysłowej i bardzo małych opóźnień, NR+ może się pochwalić szybkością dostarczania pakietów od końca do końca przekraczającą 99,99%. Jednocześnie został zaprojektowany tak, aby osiągnąć niezwykłe opóźnienie wynoszące jedną milisekundę dla interakcji urządzeń za pośrednictwem interfejsu radiowego. Kilometry zasięgu i możliwość obsługi gęstych topologii sieci sprawiają, że NR+ jest wyjątkowo skalowalny. Może bezproblemowo stworzyć solidną sieć składającą się z miliona urządzeń na kilometrze kwadratowym, a sieć tę można rozszerzyć, aby obsłużyć do miliona urządzeń bez naruszania integralności komunikacji.

 

 

Monika Kaczmarek

Strona główna Aktualności Wydarzenia AI: klucz do konkurencyjnego i zrównoważonego przemysłu

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy