ENG FB kontakt

27.04.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Partner firmy igus – Mura Technology – otwiera zakład recyklingu chemicznego w Niemczech

Partner firmy igus – Mura Technology – otwiera zakład recyklingu chemicznego w Niemczech

10-10-2023

Brytyjska firma Mura Technology rozpoczyna w Saksonii nowy rozdział w obszarze nowoczesnego recyklingu tworzyw sztucznych. W Böhlen ma powstać pierwszy w Niemczech zakład recyklingu chemicznego o wydajności do 120 tys. ton rocznie. Czym się wyróżnia? Przekształca wielowarstwowe, mieszane tworzywa sztuczne – które wcześniej uważano za niemożliwe do oddzielenia i trafiały do spalarni – w olej, który można wykorzystać do produkcji nowych wyrobów. To ważny krok w kierunku ochrony środowiska i utrzymania cennych tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym.

Recykling bez mieszania był do tej pory praktycznie niemożliwy, ponieważ wiele produktów, takich jak folie z opakowań do żywności, składa się z kilku tworzyw sztucznych, których nie można oddzielić mechanicznie. Nowy rodzaj zakładu recyklingu ma to zmienić. Mura Technology – brytyjska firma recyklingowa – wybuduje go we współpracy z amerykańską firmą chemiczną i producentem tworzyw sztucznych Dow w Böhlen, w Saksonii. Będzie to pierwszy tego typu zakład w Niemczech.

Cechą szczególną zakładu Böhlen będzie nowatorski rodzaj recyklingu chemicznego HydroPRS – hydrotermalne rozwiązanie recyklingu tworzyw sztucznych. Podczas HydroPRS tworzywa sztuczne są zamieniane w olej przy użyciu tylko wody, ciepła i ciśnienia – cały proces zajmuje zaledwie 30 minut. Olej może być wykorzystany do produkcji wysokiej jakości granulatu do nowych wyrobów z tworzyw sztucznych. Pozwala to nawet na wielokrotny recykling tego samego materiału.

Wynalazek Mura Technology wykracza poza granice znanego recyklingu chemicznego – mówi Frank Blase, dyrektor generalny firmy igus. – Technologia HydroPRS otwiera nowe możliwości uczynienia z plastiku wysokowydajnego źródła oleju bez zużycia dużej ilości energii. W 2020 r. igus jako pierwsza firma w branży zainwestował około 5 mln w start-up Mura Technology. Około półtora roku później partnerem został również KBR, wiodący międzynarodowy dostawca rozwiązań naukowych, technologicznych i inżynierskich, a potem dołączyli inni, w tym: Dow, Chevron Phillips Chemical i LG Chemical.

 

W zakładzie recyklingu w Böhlen w Saksonii co roku 120 tys. ton odpadów z tworzyw sztucznych ma być przetwarzanych na olej

 

Budowa zakładu recyklingu tworzyw sztucznych w Böhlen ma się rozpocząć z końcem roku 2023, a zakład ma zacząć działać w 2025. Jego zdolność do recyklingu wyniesie około 120 tys. ton plastiku rocznie. Kolejne zakłady powstaną na całym świecie – w Azji, USA i Anglii. Mura Technology buduje obecnie pierwszy, komercyjny zakład HydroPRS w Teeside w Anglii. Wejdzie do użytku w pierwszej połowie 2023 r. i każdego roku podda recyklingowi ponad 24 tys. ton plastiku. Oczekuje się, że do 2030 r. wszystkie zakłady na całym świecie osiągną roczną wydajność 100 mln ton.

Firma igus wspiera innowacje w zakresie recyklingu Mura Technology, ponieważ deklarowanym celem specjalisty motion plastics jest promowanie gospodarki obiegu zamkniętego tworzyw sztucz nych. Recykling mechaniczny istnieje od ponad 50 lat. Firma wykorzystuje 99% odpadów z tworzyw sztucznych powstających podczas produkcji jako granulat do wtryskarek. W 2019 r. firma igus uruchomiła również program recyklingu zużytych e-prowadników pod nazwą „eko-prowadnik”. W 2022 r. pierwszy na świecie e-prowadnik powstał w całości z materiału pochodzącego z recyklingu – podobnie jak asortyment łożysk ślizgowych z regranulatu odpadów produkcyjnych. Wraz ze swoim partnerem mtrl, igus opracowuje również wytrzymały rower z tworzywa sztucznego do miejskiej mobilności, którego rama i koła mają być wykonane z odpadów z tworzyw sztucznych. Odpady z tworzyw sztucznych na wysypiskach na całym świecie można zatem przekształcić w cenny zasób.

 

Źródło: igus GmbH

Strona główna Aktualności Wydarzenia Partner firmy igus – Mura Technology – otwiera zakład recyklingu chemicznego w Niemczech

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy