ENG FB kontakt

11.01.2025

Strona główna Aktualności Wydarzenia Robot RobUV – największa komercjalizacja na Politechnice Białostockiej

Robot RobUV – największa komercjalizacja na Politechnice Białostockiej

08-10-2020

16 września w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej podczas konferencji prasowej został zaprezentowany robot RobUV. To zdalnie sterowane, mobilne urządzenie, które dezynfekuje i dekontaminuje, czyli oczyszcza ze szkodliwych dla zdrowia substancji powietrze oraz dowolne powierzchnie w pomieszczeniach. Zastosowano w nim technologię emiterów UV-C, zalecanych przez WHO do niszczenia m.in. koronawirusa COVID-19. Robot skutecznie zabija bakterie, drobnoustroje, wirusy, a więc wszelkie patogeny mające kod DNA.

RobUV powstał na bazie myśli technicznej Politechniki Białostockiej. Obecny jego kształt jest wynikiem współpracy z kadrą techniczną firmy ZURAD, należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Firma sfinansowała badania. To najbardziej prestiżowy i największy pod względem wartości proces komercjalizacji bezpośredniej w historii Politechniki Białostockiej.

 

Konferencja prasowa w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej, na której prezentowano prototyp robota RobUV (fot. Politechnika Białostocka)

 

Autorami pomysłu są pracownicy Wydziałów Elektrycznego i Mechanicznego: dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB, oraz dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek wraz z zespołem. Rozwiązanie może być stosowane do dezynfekowania sal zabiegowych w szpitalach, przestrzeni centrów handlowych oraz szkół. RobUV sprawdzi się także w biurach, obiektach gastronomicznych, urzędach, obiektach użyteczności publicznej – dezynfekuje dokumenty i inne przedmioty znajdujące się w pomieszczeniach. Dezynfekcja trwa do 20 min, a robot naświetla powierzchnie w zasięgu 2 m. Urządzenie nie może pracować w bezpośredniej obecności ludzi, ze względu na wykorzystanie promieniowania UV-C, które może powodować podrażnienia skóry oraz oczu.

Jak podkreślają autorzy, zastosowanie promieniowania UV nie jest nowym pomysłem, ale innowacyjna jest forma jego wykorzystania.

 

– Najważniejsze było nadanie autonomii i mobilności, by promieniowanie mogło bez udziału człowieka być przemieszczane po pomieszczeniu. Stworzyliśmy urządzenie, które może wszędzie dojechać i jest bezpieczne dla użytkownika, bo sterowane zdalnie – powiedział dr hab. inż. Maciej Zajkowski z Wydziału Elektrycznego PB.

 

Prototypem, który powstał na Politechnice Białostockiej, zainteresowała się firma ZURAD należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Od spotkania roboczego do podpisania umowy i stworzenia prototypu przedprodukcyjnego minęły zaledwie trzy miesiące.

 

– W Internecie można znaleźć podobne rozwiązania produkowane w Chinach, ale na plastikowym podwoziu, które szybko ulegnie zniszczeniu. Nasz robot jest bardziej trwały i funkcjonalny – podkreślił Adam Jabłoński, prezes zarządu firmy ZURAD. Twórcy chcą, by na początku listopada robot trafił na rynek.

 

Politechnika Białostocka udzieliła firmie ZURAD licencji wyłącznej na dwa lata. Teraz prototyp przedprodukcyjny czeka proces certyfikacji i szczegółowe badania. W planach jest opracowanie wersji przenośnej do dekontaminacji karetek czy mniejszych pomieszczeń.

 

Konferencja prasowa w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej, na której prezentowano prototyp robota RobUV (fot. Politechnika Białostocka)

 

We wrześniu na XXVIII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO 2020 w Kielcach firma ZURAD otrzymała za RobUV nagrodę Defender. Jest ona przyznawana najbardziej innowacyjnym i perspektywicznym produktom zwiększającym bezpieczeństwo państwa.

 

Źródło: https://pb.edu.pl

Strona główna Aktualności Wydarzenia Robot RobUV – największa komercjalizacja na Politechnice Białostockiej

Nasi partnerzy