ENG FB kontakt

14.11.2024

Strona główna Dla studentów Wydarzenia Franek podbija podniebny świat! Poznajcie pierwszy w Polsce samolot solarny zbudowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

Franek podbija podniebny świat! Poznajcie pierwszy w Polsce samolot solarny zbudowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

03-07-2020

Franek to samolot solarny, który wygląda imponująco, ale jeszcze bardziej imponujące jest to, że nie został skonstruowany przez doświadczonych naukowców, a studentów z Koła Naukowego AGH Solar Plane z Krakowa. I choć nie stoją za nimi lata pracy, encyklopedyczna wiedza i tytuły naukowe to mogą poszczycić się tym co przynależy młodości i czego można im tylko pozazdrościć – energii, zapału do tworzenia innowacyjnych projektów, a także głów pełnych pomysłów. Swoimi projektami imponują nie tylko na rodzinnym podwórku, ale ich sława przekroczyła granicę naszego kraju.

 

 

Chcemy zbudować samolot napędzany energią słoneczną

AGH Solar Plane to studenckie koło naukowe działające przy Wydziale Energetyki i Paliw na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, które obecnie liczy ponad 50 osób.

– To koło naukowe było inicjatywą studentów. W wakacje 2017 r. członkowie Koła Naukowego Eko-Energia przedstawili swój pomysł stworzenia samolotu solarnego. Pierwszy rok pracy nad samolotem trwał pod egidą Eko-energii, ale w październiku 2018 r. udało nam się stworzyć odrębne koło naukowe pod nazwą AGH Solar Plane – tłumaczy dr inż. Krzysztof Sornek – opiekun AGH Solar Plane. – Od początku wiedziałem, że to świetny pomysł, miałem jednak małe obawy, widząc, jak wiele pracy było przed nami, ale studenci stanęli na wysokości zadania. Wystartowaliśmy, udało się. Jestem z nich bardzo dumny. Ich zapał jest niezwykle zaraźliwy, dzięki niemu ja mogę ładować swoje baterie, które, niestety, nie są napędzane energią słoneczną (śmiech) – dodaje.

 

Marzenia studentów AGH Solar Plane

Jakich materiałów użyć, aby konstrukcja samolotu była lekka, ale jednocześnie wytrzymała? Gdzie można znaleźć takie materiały? Jak zaprojektować model, aby umieścić w nim wszystkie potrzebne części? Za pomocą czego będzie można nim sterować? To jedne z nielicznych pytań, jakie zadawali i ciągle zadają sobie studenci z AGH Solar Plane. Stworzenie samolotu solarnego to duże wyzwanie.

 – Najpierw powstał prototyp samolotu solarnego, nazwaliśmy go żartobliwie maluchem. Wzorując się na nim, udało nam się zbudować Franka – samolot solarny, który jest dużo większy, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 3,8 m. To jednak nie koniec naszych marzeń i planów. Chcemy stworzyć bezzałogowy samolot napędzany energią słoneczną, który będzie w stanie przelecieć z jednego krańca Polski do drugiego – nieprzerwanie w dzień i w nocy – mówi Aleksandra Szeląg, koordynator projektu AGH Solar Plane. – Żyjemy w czasach, w których ekologia jest bardzo ważna, chcemy dbać o naszą planetę. Samoloty pasażerskie produkują ogromne ilości spalin. Wiadomo, my teraz budujemy mały bezzałogowy samolot, ale być może nasz pomysł zainspiruje innych. Kto wie, może w przyszłości powstaną samoloty zasilane chociaż w części energią słoneczną – dodaje Szczepan Malaga, zastępca koordynatora głównego AGH Solar Plane.

 

Do czego można wykorzystać samoloty solarne?

Studenci z AGH Solar Plane dążą do zbudowania konstrukcji, która, przede wszystkim, znajdzie zastosowanie w codziennym życiu.

– Możliwości zastosowania bezzałogowego samolotu solarnego jest wiele, np. można go użyć do kontroli jakości powietrza, czyli emisji CO2 nad kominami. Można również wykorzystać go do monitorowania lasów, sieci dróg czy kontroli granic. Nasz samolot stanowi przykład efektywnego połączenia najnowszych technologii z odnawialnymi źródłami energii. Chcemy zainteresować tym tematem innych studentów, naukowców oraz pracowników małych i dużych przedsiębiorstw – podkreśla Aleksandra Furgał, koordynator marketingu w AGH Solar Plane.

 

Dofinansowanie pozwoliło nam rozwinąć skrzydła

Tak jak samolot nie może wzbić się w powietrze bez skrzydeł, tak Koło Naukowe AGH Solar Plane nie mogłoby istnieć bez ogromnej pracy, pasji koordynatorów oraz członków zespołu. Młodym pasjonatom w spełnianiu marzeń pomagają dofinansowania zarówno z Akademii Górniczo-Hutniczej, jak i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dzięki programom ministerialnym „Najlepsi z Najlepszych! 3.0.” oraz „Najlepsi z Najlepszych! 4.0.” finansowanych w ramach programu POWER, członkowie zespołu AGH Solar Plane mieli możliwość uczestnictwa w różnorodnych warsztatach szkoleniowych oraz reprezentowania uczelni, a także Polski, na konferencjach naukowych w Japonii i USA i na międzynarodowych zawodach statków powietrznych w Turcji.

– Dofinansowanie z programu „Najlepsi z Najlepszych!” pozwoliło nam rozwinąć skrzydła. Dzięki niemu mogliśmy uczestniczyć w dwóch międzynarodowych konferencjach, w Japonii i Stanach Zjednoczonych, oraz zawodach w Turcji. Dodatkowo dzięki dofinansowaniu braliśmy udział w warsztatach szkoleniowych organizowanych przez firmy zewnętrzne, m.in. z instalacji fotowoltaicznych, techniki antenowej czy mikrokontrolerów PBC. Bez pozyskiwania dodatkowej wiedzy dużo trudniej byłoby nam wykonać samolot solarny – tłumaczy dr Krzysztof Sornek, opiekun AGH Solar Plane. – Dofinansowania pozwalają nam się rozwijać, dzięki nim mamy się czym pochwalić nie tylko w Polsce, ale również na arenie międzynarodowej. Tyle słyszy się o różnych odkryciach młodych ludzi, zależy nam żeby studenci i naukowcy z zagranicy zobaczyli, że polscy studenci również mają ogromny potencjał i potrafią stworzyć coś innowacyjnego – dodaje Szczepan Malaga, zastępca koordynatora głównego.

Projekt „Najlepsi z najlepszych!” ma na celu wsparcie wybitnie uzdolnionych studentów w rozwoju ich aktywności naukowej, innowacyjności, kreatywności, poprzez wspieranie ich uczestnictwa w międzynarodowych konkursach, zawodach, konferencjach.

 

Samolot solarny doceniony za granicą!

Udział w międzynarodowych konferencjach naukowych to dla reprezentantów AGH Solar Plane doskonała przestrzeń do prezentacji swoich odkryć i pomysłów, a także świetna okazja do wymiany doświadczeń z młodymi twórcami z całego świata.

– Wyjazd do Japonii na konferencję naukową był dla nas ogromnym przeżyciem. Dzięki niej mogliśmy opowiedzieć o naszym pomyśle studentom i naukowcom z innych krajów. Warto podkreślić, że nasz projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i dużym uznaniem. Mieliśmy bardzo wiele pytań o konstrukcje, osiągnięcia, plany na przyszłość. Dostaliśmy również nagrodę za najlepszy artykuł na temat naszego samolotu solarnego pt. „AGH Solar Plane as an example of unmanned aerial vehicle (UAV) powered by photovoltaics” – mówi Bartosz Sobik, członek zespołu AGH Solar Plane, autor nagrodzonego artykułu naukowego.

To jednak nie jedyna nagroda, jaką mogą pochwalić się studenci z AGH Solar Plane. Mimo, że jako odrębne koło naukowe działają od października 2018 r., to już zgromadzili na koncie szereg ważnych nagród i wyróżnień. Zdobyli m.in. I miejsce w kategorii projektów konstruktorskich w konkursie na najlepszy studencki projekt naukowy POTENCJOmetr. Mogą również pochwalić się sukcesem za granicą – Aleksandra Szeląg, główna koordynatorka projektu, otrzymała wyróżnienie za artykuł na konferencji w Miami – 6th International Conference on Renewable&Non-Renewable Energy (Energy 2019).

 

Źródło: www.gov.pl/web/nauka

Strona główna Dla studentów Wydarzenia Franek podbija podniebny świat! Poznajcie pierwszy w Polsce samolot solarny zbudowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

Nasi partnerzy