Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Autor: Stanisław Adamczak
Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy struktury geometrycznej powierzchni. Autorem tej wyjątkowej pozycji wydawniczej jest prof. dr hab. inż. Stanisław Adamczak, były rektor Politechniki Świętokrzyskiej, który od wielu lat − wraz z zespołem współpracowników z tej uczelni oraz z innych ośrodków badawczych i przemysłowych − zajmuje się tematyką oceny struktury geometrycznej powierzchni.
W książce zachowano bardzo dobrą proporcję między wiedzą teoretyczną, niezbędną do zrozumienia istoty pomiarów struktury geometrycznej powierzchni technologicznych a przykładami z praktyki przemysłowej. Dzięki temu publikacja jest także bogata w wiedzę przydatną w pracy inżynierskiej. Zawiera wiele ilustracji oraz przykładów rozwiązań stosowanych w praktyce, zwłaszcza w branży łożysk. Zdaniem Autora materiał zawarty w tej publikacji: będzie łatwy do przyswojenia, gdyż nie zawiera teoretycznych, złożonych zagadnień pomiarów geometrycznych powierzchni, a głównie problemy aplikacyjne powiązane bezpośrednio z produkcją.
Czytelnik będzie mógł przeczytać m.in. o:
- skomputeryzowanych systemach pomiarowych,
- tolerancjach geometrycznych,
- zarysach walcowości, prostoliniowości, płaskości i kulistości,
- ocenie falistości oraz mikro- i nanochropowatości powierzchni.
Wydawca kieruje tę książkę przede wszystkim do metrologów, technologów oraz konstruktorów urządzeń i aparatury pomiarowej, przedstawicieli służb kontrolno-pomiarowych, pracowników utrzymania ruchu, a także do specjalistów ds. jakości w przemyśle maszynowym oraz w branżach pokrewnych. Pozycja ta może stanowić cenną pomoc dla doktorantów i studentów kierunków technicznych, takich jak mechanika i budowa maszyn, inżynieria produkcji czy mechatronika.
Opracował: dr hab. inż. Czesław Łukianowicz prof. PK
Stanisław Adamczak: Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2023