ENG FB kontakt

02.01.2025

Strona główna Dla studentów Wydarzenia Najlepsze konstrukcje studentów. Konkurs KOKOS rozstrzygnięty!

Najlepsze konstrukcje studentów. Konkurs KOKOS rozstrzygnięty!

27-05-2019

Lokalizator dla nurków, mobilna platforma badawcza i wózek inwalidzki o zwiększonej możliwości poruszania się – to niektóre z rozwiązań nagrodzonych w tegorocznej edycji konkursu dla młodych konstruktorów KOKOS (Konkurs Konstrukcji Studenckich).

Organizatorem konkursu KOKOS jest Niezależne Zrzeszenie Studentów. W tym roku na kampusie Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie odbyła się już 5. edycja konkursu. Zgłoszono do niej 36 konstrukcji, które oceniane były w 6. kategoriach: Joker, Smart Robots, Lifescience, Ecology, Vehicle oraz Railway.

 

Wavy – innowacyjny lokalizator nurków – w ubiegłym roku w gronie sześciu najlepszych projektów w kategorii Big Data międzynarodowgo konkursu Imagine Cup 2018

Wavy – innowacyjny lokalizator nurków – w ubiegłym roku w gronie sześciu najlepszych projektów w kategorii Big Data międzynarodowgo konkursu Imagine Cup 2018

 

W kategorii Joker zwyciężył lokalizator dla nurków rekreacyjnych o nazwie Wavy, skonstruowany przez zespół z Politechniki Łódzkiej. Podstawową zasadą bezpiecznego schodzenia pod wodę dla amatorów jest nurkowanie w parach. Zdarza się jednak, że mimo wzajemnej kontroli, jedna z osób znajdzie się nagle poza zasięgiem partnera czy całej grupy. Może to być spowodowane zaplątaniem, które uniemożliwia przemieszczanie się czy zgubieniem orientacji przy słabej widoczności. Do tej pory pozostali nurkowie poszukiwali swojego kolegi na własną rękę – wynurzając się co pewien czas, aby móc się porozumieć. Wydłuża to czas akcji poszukiwawczej. Lokalizator zaprojektowany przez Wavy na bieżąco pokazuje pozycję nurka. Urządzenie opisuje jego położenie biorąc pod uwagę trzy płaszczyzny i przesyła dane do chmury Microsoft Azure. Tam zostają przeanalizowane i mogą być dalej przekazane w formie obrazu w aplikacji na smartfon. Dzięki temu osoba kontrolująca nurkowanie np. z łodzi, jest w stanie precyzyjnie wskazać pozycję poszukiwanej osoby pozostałym członkom zespołu.

 

Platforma badawcza Scorpio – nagrodzona w kategorii Smart Robots - może być wykorzystywana komercyjnie

Platforma badawcza Scorpio – nagrodzona w kategorii Smart Robots - może być wykorzystywana komercyjnie (fot. http://www.scorpio.pwr.edu.pl)

 

Mobilna platforma badawcza Scorpio X otrzymała z kolei nagrodę w kategorii Smart Robots. Jak zapewniają jej twórcy z Koła Naukowego Off-Road, "może ona znaleźć zastosowanie jako robot komercyjny, do badań środowiskowych miejsc trudno dostępnych lub niebezpiecznych dla człowieka". Scorpio X ma budowę modułową, a jego konstrukcja została wykonana głównie z aluminium lotniczego i poliamidu – lekkich materiałów o świetnych właściwościach mechanicznych. Opony pojazdu cechuje bardzo dobra przyczepność dzięki wojskowemu materiałowi cordura, z którego zostały wykonane i wypełnieniu styropianowym granulatem. Łazik ma napęd na cztery koła, a każde z nich jest zasilane przez osobny silnik BLDC 250 watów. Dzięki temu ma wystarczającą moc, aby pokonać nawet najbardziej wymagający teren oraz przeszkody, takie jak dziury i strome podejścia. Scorpio to jedyna konstrukcją spoza USA, która testowana jest w kalifornijskim Jet Propulsion Laboratory, jednym z centrów badawczych NASA.

 

Wózek inwalidzki Michała Zwierza podniesie komfort osób niepełnosprawnych w codziennym życiu, np. w pracy czy podczas zakupów

Wózek inwalidzki Michała Zwierza podniesie komfort osób niepełnosprawnych w codziennym życiu, np. w pracy czy podczas zakupów (fot. Paweł Jaskołka)

 

Student krakowskiego AGH Michał Zwierz dostał nagrodę w kategorii LifeScience. Stworzył on wózek inwalidzki o zwiększonych możliwościach poruszania się - który ma pozwolić na zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Wózek ma wbudowaną kolumnę elektryczną, której zadaniem jest podniesienie niepełnosprawnej osoby tak, aby mogła ona samodzielnie sięgnąć po przedmiot znajdujący się nawet ponad dwa metry nad głową, np. na półce lub regale, bez ryzyka przewrócenia się. Specjalnie zaprojektowana konstrukcja może być zastosowana w każdym wózku inwalidzkim. Trwają jeszcze prace nad udoskonaleniem projektu.

 

LEM Thunder zespołu LEM Wrocław z Politechniki Wrocławskiej

 

Za najlepszą konstrukcję ekologiczną uznano natomiast motocykl LEM Thunder zespołu LEM Wrocław z Politechniki Wrocławskiej. Zaprojektowano go do użytku w trudnych warunkach pustynnych i każdych warunkach pogodowych. Twórcy pojazdu zapewniają, że jest on w stanie poradzić sobie nawet w najtrudniejszym rajdzie świata, czyli Rajdzie Dakar.

 

Przedstawiciele zespołu PUT Motorsport z Politechniki odbierają nagrodę za bolid Marię

Przedstawiciele zespołu PUT Motorsport z Politechniki odbierają nagrodę za bolid Marię (fot. Facebook.com/put.motorsport)

 

W kategorii Vehicle nagrodę otrzymał bolid Maria zespołu PUT Motorsport z Politechniki Poznańskiej, zaś w specjalnej kategorii Railway - lokomotywa PUTrain skonstruowana przez studentów z Politechniki Poznańskiej.

 

Alicja Dec odbiera nagrodę w specjalnej kategorii Railway, którą przyznano lokomotywie PUTrain skonstruowanej przez studentów z Politechniki Poznańskiej

Alicja Dec odbiera nagrodę w specjalnej kategorii Railway, którą przyznano lokomotywie PUTrain skonstruowanej przez studentów z Politechniki Poznańskiej (fot. Facebook.com/knitp/photos)

 

Laureat każdej kategorii otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 3 tys. zł oraz dodatkowe nagrody rzeczowe – w tym podręczniki ufundowane przez Redakcję Mechanik. Wszystkim nagrodzonym studentom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu kolejnych sukcesów!

 

Źródło: PAP, forumakademickie.pl, kokos.nzs.org.pl

Strona główna Dla studentów Wydarzenia Najlepsze konstrukcje studentów. Konkurs KOKOS rozstrzygnięty!

Nasi partnerzy