Nowa sala szkoleniowo-pokazowa Bosch Rexroth – Mobile & Industrial World
W ramach sieci innowacyjnych ośrodków szkoleniowych CU.BE firma Bosch Rexroth oferuje centrum doświadczeń klienta CU.BE w centrali w Warszawie. CU.BE – od: CUstomer BEnefits – oznacza: wszystko, co możesz zyskać dzięki naszym produktom i rozwiązaniom. W skład centrum wchodzą dwie sale pokazowe: Factory of the Future Lab (umożliwia testowanie rozwiązań z obszaru Przemysłu 4.0 – działa od ponad roku) i Mobile & Industrial World (otwarta 9 listopada 2023 r., poświęcona najnowocześniejszym rozwiązaniom z zakresu hydrauliki mobilnej i przemysłowej).
Decyzja o utworzeniu drugiej sali pokazowo-szkoleniowej – tak jak w przypadku Factory of the Future Lab – wynikała z chęci zaprezentowania realnych urządzeń i produktów, a nie wyłącznie ich wirtualnych modeli. Zwiedzanie obiektu daje możliwość spotkania z ekspertami Bosch Rexroth. Ta forma prezentacji oferty cieszy się dużym zainteresowaniem klientów.
Otwarta 9 listopada sala Mobile & Industrial World oferuje przegląd najnowszych technologii firmy Bosch Rexroth z zakresu elektryfikacji i elektronifikacji. Odwiedzający doceni korzyści płynące z zastosowania m.in.: nowoczesnych napędów elektrycznych, elektroniki i sterowań nowej generacji, systemów wizyjnych, radarowych i ultradźwiękowych. Pozna zasilacze hydrauliczne w technologii i4.0, a także rozwiązania zapewniające energooszczędność w hydraulice przemysłowej. Na uwagę zasługuje m.in. najnowsze portfolio marki eLion, czyli wysokonapięciowe silniki elektryczne typu EMS1 i falowniki typu EDS1 z przekładniami mechanicznymi, tworzące różne konfiguracje i koncepcje układów napędowych maszyn i pojazdów roboczych. Wyjątkowe w tych produktach jest połączenie wysokiej efektywności z możliwością pracy w ciężkich warunkach środowiskowych.
Unikalnym elementem sali szkoleniowo-pokazowej jest demonstrator systemu wizyjnego Bosch OFF-HIGHWAY, który integruje pracę radaru, systemu ultradźwiękowego oraz systemu wizyjnego. Systemy wizyjne wspierają pracę operatorów maszyn. Dzięki nim maszyny stają się bezpieczne, bardziej wydajne i przyjazne dla użytkownika.
Na jednym ze stanowisk można przetestować integrację systemów wspierających operatora. Dzięki zastosowaniu czujników inercyjnych MM7, elektroniki oraz oprogramowania możliwe jest automatyczne sterowanie ruchami koparki oraz zwiększenie dokładności sterowania wysięgnikiem. Ze względów bezpieczeństwa można wprowadzić ograniczenia ruchów układu roboczego maszyny poprzez ustawienie tzw. wirtualnej ściany. Dodatkowo można wprowadzić automatyczne ruchy realizowane przez asystenta pracy. Maszyna jest obsługiwana z użyciem nowej serii joysticków Sense+ z ergonomiczną rękojeścią.
Mobile & Industrial World przybliża świat internetu rzeczy. Pokazuje, że można sterować ruchem i odczytać położenie nie tylko stacjonarnie za pomocą interfejsu HMI (z wyświetlaczem DI5), ale również za pomocą IoT – BODAS Connect. Dzięki niemu urządzenia są widoczne w sieci, można kontrolować pracę maszyn oraz sprawdzać kody błędów.
Jednym z modułów, z którym można się zapoznać, jest napęd eDA. To gotowy do użycia, skalowany układ napędu jazdy, realizowany za pomocą przekładni hydrostatycznej. W skład tego układu wchodzą zarówno komponenty hydrauliczne (pompa i silnik jazdy), jak i elektroniczne (czujniki i sterowniki z oprogramowaniem). Jest to rozwiązanie dla pojazdów kołowych, takich jak ładowarki, wózki widłowe czy maszyny komunalne. Układ eDA ma wiele funkcji bezpieczeństwa, a algorytmy automatycznie definiują większość parametrów maszyny, optymalizując pracę układu.
Kolejnym obszarem są mechaniczne i elektromagnetyczne zawory nabojowe, zawory w korpusach, hydrauliczne układy zintegrowane, kompaktowe rozdzielacze i agregaty hydrauliczne, które są konfigurowane za pomocą łatwego w użyciu narzędzia CHOOSE. Można je bezpłatnie pobrać ze strony internetowej Bosch Rexroth. Jednym z ciekawszych zaworów jest E-motion Plus, który pozwala elektronicznie sterować wysięgnikiem w dowolnej konfiguracji w celu uzyskania precyzyjnej kontroli ruchu i dostosowania do każdej maszyny.
W Mobile & Industrial World można także zobaczyć elementy hydrauliki przemysłowej w nowym wydaniu, gdzie hydraulika przemysłowa stanowi połączenie siły klasycznych układów hydraulicznych oraz precyzji i łatwości sterowania napędów elektrycznych. Cytrobox jest przykładem nowej generacji zasilaczy hydraulicznych, a stanowisko, które napędza, pokazuje możliwości współczesnych napędów stosowanych w przemyśle.
Źródło: Bosch Rexroth Sp. z o.o.