ENG FB kontakt

21.11.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Od 6 do 17 cobotów w trzy lata. Automatyzacja się opłaca

Od 6 do 17 cobotów w trzy lata. Automatyzacja się opłaca

06-03-2023

Firma Lipton Teas and Infusions podniosła wydajność paletyzacji w katowickim zakładzie dzięki wdrożeniu cobotów Universal Robots na końcówkach linii produkcyjnych. Doświadczenie z polskiego zakładu jest teraz przenoszone do fabryk firmy w innych krajach.

Lipton Teas and Infusions to międzynarodowa firma zajmująca się produkcją herbaty. Należą do niej m.in. marki: Lipton, Brooke Bond, Saga i Pukka. Katowicka fabryka, w której pracuje ponad 400 osób, zajmuje się konfekcjonowaniem herbaty dostarczanej w 25-kilogramowych workach. Przedsiębiorstwo szukało sposobów na poprawę wydajności produkcji. Odpowiedzią okazało się zastosowanie robotów współpracujących (cobotów). Pierwsze sześć cobotów UR10e wdrożono w 2019 r. Rezultaty zachęciły do kolejnych inwestycji – obecnie jest już 17 cobotów i przygotowywane są kolejne implementacje.

Coboty obsługują proces paletyzacji na końcówkach linii produkcyjnych. Jedna z hal w katowickiej fabryce jest niemal całkowicie zrobotyzowana i wyposażona w case packery do pakowania pudełek jednostkowych do opakowań zbiorczych, coboty UR do paletyzacji i autonomiczne roboty mobilne do odbierania zapełnionych palet. Przed automatyzacją w hali pracowało na zmianie 6–7 osób, obecnie wystarcza jeden operator. Pozostałym pracownikom można było powierzyć nowe zadania.

 

 

Łatwość wdrożenia i krótkie ROI

Poza pierwszym cobotem wszystkie wdrożenia w katowickiej fabryce zostały przeprowadzone przez wewnętrznych inżynierów przy wsparciu dystrybutora urządzeń Universal Robots. Mamy dwuosobowy zespół, który zajmuje się uruchamianiem kolejnych stanowisk i ich utrzymaniem. Według mnie dobry, potrafiący programować informatyk i automatyk, który wie, jak wszystko podłączyć, wystarczą, by wdrożyć cobota. Wsparcie od dystrybutora i szkolenia z UR Academy gwarantują dostęp do niezbędnej wiedzy – powiedział Dariusz Ratajczak, Digital & ManEx Engineer w Lipton.

Lipton ocenia okres zwrotu z inwestycji w zakup cobota UR na 2÷2,5 roku. Jest on pochodną zmniejszenia kosztów pracy i zwiększenia wydajności. Rozwiązania, które opracowaliśmy w Polsce, są teraz implementowane w innych fabrykach Lipton Teas and Infusions na świecie – w Wielkiej Brytanii, USA, Turcji. Entuzjazm, z jakim pracownicy podchodzą do innowacji, jest wszędzie taki sam: zachowanie zatrudnienia i poprawa ergonomii wynikająca z braku konieczności ciągłego schylania się, są odbierane przez nich zdecydowanie pozytywnie. Kierownictwo natomiast docenia łatwość wdrożenia i poprawę rentowności produkcji – podsumował Ratajczak.

Doświadczenia Liptona pokazują, że coboty Universal Robots pomagają uelastycznić produkcję i uodpornić się na nieprzewidziane sytuacje. Niezawodność i utrzymanie produkcji mogą przesądzić o przewadze konkurencyjnej w zmiennym środowisku gospodarczym – skomentował Daniel Niepsuj, Channel Development Manager w Universal Robots.

 

 

Elastyczność zastosowań

Rozwój branży robotycznej i ekosystemu urządzeń peryferyjnych UR+ zaowocował ułatwieniami w kolejnych wdrożeniach. Dzisiaj, dzięki dostępowi do narzędzi wspomagających programowanie, możemy sprawdzić, czy zaprojektowane obciążenia i szybkość pracy są optymalne, a szeroki wybór efektorów końcowych pozwala na odpowiednie dopasowanie cobota do zadań. Mamy na przykład nakładki, które wspomagają szybką wymianę chwytaka, co ma znaczenie w takim zakładzie, jak nasz, gdzie jedna linia produkcyjna może mieć kilka końcówek i kilka produktów, które trzeba oddzielnie zapakować. Szybka zmiana efektora umożliwia prawidłową pracę cobota – wyjaśnił Dariusz Ratajczak. Wszystkie narzędzia współpracujące, oferowane w ramach ekosystemu UR+, to rozwiązania plug&play, niewymagające dodatkowego programowania.

 

 

Szybka inwestycja w niezawodność produkcji

Rozwój produkcji w fabryce Lipton Teas and Infusions zbiegł się w czasie z pandemią COVID-19 i koniecznością wdrożenia ścisłego reżimu sanitarnego. Zgodnie z wewnętrznymi zasadami firmy przy jednym stanowisku pracy mogła pracować tylko jedna osoba. I tu znowu swoją wyższość pokazały linie zautomatyzowane, gdzie cobot z człowiekiem, ramię w ramię, mogli pakować i paletyzować gotowe produkty. Dlatego nawet podczas ścisłego lockdownu i przy dużej absencji pracowników firma mogła utrzymać produkcję kluczowego asortymentu. Przy pełnym obciążeniu testowi poddana została też niezawodność robotów. Do tej pory wśród wszystkich pracujących w Katowicach jednostek awaria przytrafiła się tylko jednej, a wyłączenie z eksploatacji trwało zaledwie jeden dzień.

Doświadczenia zebrane podczas pierwszych implementacji pozwoliły nam na opracowanie własnego programu bazowego dla nowych stacji robotycznych. To znacznie skraca czas uruchomienia kolejnego stanowiska. Dzięki temu jesteśmy w stanie wdrożyć kolejnego cobota w ciągu 16 godzin, wliczając w to testy – podsumował przedstawiciel Liptona.

Universal Robots – wspiera zmiany w sposobie pracy poprzez swoją innowacyjną platformę robotyki. Portfolio firmy obejmuje urządzenia UR3e, UR5e, UR10e, UR16e i UR20, o różnym udźwigu i zasięgu roboczym. Każdy model jest uzupełniany przez szeroki zakres efektorów końcowych, oprogramowania, akcesoriów i zestawów aplikacji dostępnych w ekosystemie UR+. Dzięki temu coboty mogą być stosowane w wielu branżach i do różnych zadań. Universal Robots zainstalowało już ponad 50 000 cobotów na świecie.

 

 

Źródło: Universal Robots

Strona główna Aktualności Wydarzenia Od 6 do 17 cobotów w trzy lata. Automatyzacja się opłaca

Nasi partnerzy