Politechnika Świętokrzyska nagradza pomysłowych biznesmenów
Sieciowy sterownik do zastosowania w skalowalnych farmach drukarek 3D, specjalistyczne usługi dronem, projektowanie przyjaznych dla środowiska budynków oraz ekomyjnia – to najlepsze pomysły na biznes zgłoszone do konkursu organizowanego już po raz 15. przez Politechnikę Świętokrzyską.
Laureaci konkursu „Mój pomysł na biznes”
„Mój pomysł na biznes” to konkurs dla innowacyjnych i przedsiębiorczych studentów, pracowników i absolwentów Politechniki Śląskiej. W tym roku zwyciężył Marek Pikuła – student Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej. Otrzymał pierwszą nagrodę za „Sent Technology, Dirac Farm – sieciowy sterownik do zastosowania w skalowalnych farmach drukarek 3D”. Pomysł laureata konkursu zakłada zaprojektowanie i wdrożenie zintegrowanego systemu sterowniczego Dirac Farm do zastosowania w farmach druku 3D. System pozwala na wysoką automatyzację procesu produkcji w ramach farm drukarek 3D, redukując koszty instalacji, zarządzania i późniejszych modernizacji systemu. Jury doceniło przede wszystkim innowacyjność pomysłu i skupienie się na optymalizacji procesów i zwiększanie ich wydajności.
Drugą nagrodę przyznano Anicie Kornobis, studentce Wydziału Organizacji i Zarządzania, oraz Pawłowi Gaudynowi, studentowi Wydziału Transportu. Są oni autorami pomysłu „Droniarze – Specjalistyczne Usługi Dronem na lata 2019 – 2023”. Studenci planują świadczenie usług za pomocą bezzałogowych statków powietrznych, zwanych potocznie dronami. W pierwszych dwóch latach oferować będą usługi filmowania i fotografii lotniczej na imprezach okolicznościowych oraz wykonywania zdjęć nieruchomości. Następnie będą poszerzać zakres działalności o wykonywanie map i modeli 3D terenu, pomiary geodezyjne zwałowisk oraz badania geofizyczne terenu. Planują również wykonywać przeglądy instalacji i kominów oraz opryskiwać grunty orne. W miarę rozwoju firmy chcieliby również wprowadzić do oferty usługę ochrony rozległych obiektów przy wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych sterowanych autonomicznie. Jury doceniło u autorów chęć łączenia swoich pasji z pracą i wysoką motywację do osiągania zadowalających wyników.
Na trzecim miejscu ex aequo znalazły się dwa pomysły: „Architecture LAB”, którego autorkami są dwie studentki Wydziału Architektury - Anna Toborek i Joanna Machera, i „Mobilna ekomyjnia” autorstwa dwojga studentów Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki - Nikoliny Poranek i Adriana Czajkowskiego. „Architecture LAB” dotyczy projektowania przyjaznych dla środowiska budynków energooszczędnych. Natomiast „Mobilna ekomyjnia” zakłada umieszczenie na samochodzie ekologicznej i oszczędnej myjni pojemników na odpady.
„Mój pomysł na biznes”
Celem konkursu „Mój pomysł na biznes” jest pobudzenie innowacyjności i przedsiębiorczości wśród pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Śląskiej. Projekty zgłaszane do konkursu opierają się o zrównoważone technologie, kreują nowe, innowacyjne produkty i usługi, a w fazie realizacji zapewniają tworzenie nowych miejsc pracy. Przedsiębiorstwa, które za sprawą konkursu, już zaistniały na rynku, wpływają na wzrost konkurencyjności i atrakcyjności inwestycyjnej całego regionu, a ponadto ich działania umożliwiają społeczeństwu dostęp do nowoczesnych technologii.
Źródło: Politechnika Świętokrzyska