ENG FB kontakt

23.11.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Polska krajem partnerskim targów w Hanowerze

Polska krajem partnerskim targów w Hanowerze

Monika Kaczmarek   |   12-04-2017

Targi w Hanowerze to jedna z największych i najważniejszych na świecie imprez dla branży przemysłowej. Podczas targów promowane są nowe idee i nowinki techniczne, a towarzyszy im międzynarodowa wystawa innowacyjnych produktów i usług dla przemysłu. Krajem partnerskim tegorocznej edycji targów, która odbędzie się w dniach 24–28 kwietnia 2017 r., jest Polska. Tym razem hasło przewodnie targów brzmi: „Integrated Industry – Creating Value”.

Jak zapowiada dr Jochen Kockler, członek zarządu Deutsche Messe AG: Wiodące na świecie targi technologii przemysłowej zaprezentują rozwiązania dla wszystkich elementów krajobrazu przemysłowego. Jest to krajobraz, w którym mechanika i IT są zbieżne. To właśnie jest digitalizacja, a podczas Hannover Messe odwiedzający dowiedzą się, jak rozpoznawać korzyści z digitalizacji i uczynić z nich własne.

Ta idea łączy w sobie różne zagadnienia związane np. z cyfryzacją produkcji (Industry 4.0) czy efektywnością energetyczną. Wpisują się w nią działania polskiego rządu, określone w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jako kraj partnerski tegorocznej edycji Hannover Messe Polska chce pokazać, że zależy jej nie tylko na szybkim rozwoju gospodarki, ale przede wszystkim na jej rozwoju oparciu o innowacyjny przemysł. Jest tu automatyka przemysłowa i oprogramowanie dla przemysłu, energia i napędy alternatywne oraz technologie pneumatyczne i próżniowe. Polscy przedsiębiorcy już dziś są projektantami Przemysłu 4.0 i atrakcyjnymi partnerami dla firm zagranicznych. Polska jest też doskonałym miejscem do lokowania inwestycji – mówił podczas konferencji prasowej w Hanowerze (9 lutego 2017 r.) wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński. Poprzez nasze uczestnictwo w targach chcemy również dać jasny sygnał, że reindustrializacja to droga, którą wszyscy powinni podążać. Polski rząd stawia reindustrializację za jeden ze swoich głównych celów – dodał wiceszef resortu.

Podczas konferencji prasowej w Hanowerze wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński mówił o uczestnictwie Polski w tegorocznej edycji Hannover Messe, a także o krajowej gospodarce i relacjach handlowych z Niemcami

 

Jochen Kökler, członek zarządu Deutsche Messe AG, zapewniał, że odwiedzający Hannover Messe wiele się dowiedzą na temat korzyści z digitalizacji

 

„Smart means Poland”

Hasło przewodnie naszej obecności na targach w Hanowerze jako kraju partnerskiego, to „Smart means Poland”.

Polska należy do grona krajów z wyższym udziałem przemysłu w PKB niż średni poziom dla Unii Europejskiej. Rośnie również jej znaczenie w aspekcie sprzedaży produktów zaawansowanych technologicznie w przemyśle. Prognozy na najbliższe lata przewidują wzrost polskiego rynku telekomunikacyjnego, na co będą miały wpływ m.in.: usługi w chmurze, Big Data, przyrost transmisji danych czy Internet rzeczy.

Industry 4.0 nie jest jedynym określeniem odnoszącym się do nowej rzeczywistości w przemyśle. Spotyka się również inne, takie jak: Smart Production czy Smart Manufacturing. Stąd wybór naszego hasła przewodniego. Nowe technologie w przemyśle i zwiększanie efektywności energetycznej są smart. Polska ma ogromny potencjał i spore osiągnięcia w tych dziedzinach, czyli „Smart means Poland” – stwierdził wiceminister Tadeusz Kościński.

Przemysł 4.0 – ewolucja czy rewolucja?

Dr Ansgar Kriwet, członek zarządu Festo AG, zastanawiał się, czy Przemysł 4.0 oznacza ewolucję, czy raczej rewolucję. Jednoznacznie stwierdził, że i jedno, i drugie. Przyznał, że firma Festo jako wiodący dostawca rozwiązań automatyki dla przemysłu i automatyzacji procesów musi nie tylko rozwijać nowe technologie i za nimi podążać, lecz także dbać o istniejące produkty i dotychczasowe procesy. Indywidualizacja produktów i zmiana podejścia do klienta wymagają od firm nieustannego rozszerzania kompetencji, zwiększania konkurencyjności i wprowadzania zmian w procesie produkcji.

Profesor Sami Haddadin – konstruktor robota kooperacyjnego Franka Emika i zarazem dyrektor Institute of Automatic Control na uniwersytecie w Hanowerze – w swojej prezentacji mówił o przyszłości robotyki, a przy okazji przedstawił swoje dzieło.

Ramię stworzonego przez niego robota kooperacyjnego były wzorowane na ramieniu ludzkim, a wszystkie przeguby zostały wyposażone w czujniki momentu obrotowego. Wymienne palce wykonano metodą druku 3D. Robot może dźwigać przedmioty ważące do 3 kg. Ma siedem stopni swobody i tym samym bardzo szerokie zastosowanie. Przejrzysty interfejs pozwala na proste projektowanie kolejnych punktów trajektorii robota.

Prezentacja robota kooperacyjnego Franka Emika przez jego autora (po lewej) i przedstawiciela Hannover Messe

 

Prezentacje wystawców

Na spotkaniu z dziennikarzami podczas Hannover Messe Preview w Hanowerze ponad 40 przedstawicieli wystawców najbliższej edycji targów zaprezentowało swoje produkty i rozwiązania – oto wybrane z nich.

Prowadnik E4.1L (igus). W porównaniu z wersją E4.1 prowadnik E4.1L ma ciężar zmniejszony o 30%. Produkt ten łączy w sobie zalety różnych serii prowadników kablowych igus. Wyróżnia się specjalną konstrukcją zapewniającą ochronę przewodów na wszystkich powierzchniach styku. Jest łatwy w montażu oraz stabilny. Jego zalety najlepiej uwidaczniają się w zastosowaniach samonośnych z szybkim ruchem, np. w automatyce czy w obrabiarkach.

Prowadnik E4.1L od firmy igus – mniejszy ciężar, łatwy montaż oraz konstrukcja chroniąca przewody – tak reklamują swój prowadnik kablowy przedstawiciele firmy igus

Łatwe do otwierania, zatrzaskowe poprzeczki na zewnętrznym oraz wewnętrznym promieniu pozwalają na szybkie wypełnienie prowadnika. Zabezpieczone przed wypadaniem poprzeczki, które można otwierać śrubokrętem, dają się odchylać o 115° oraz zatrzaskują w położeniu docelowym. W razie potrzeby poprzeczki można też całkowicie wyjąć, po czym ponownie włożyć i zamknąć poprzez dociśnięcie. Z wytrzymałej wersji E4.1 zapożyczono rozwiązania zapewniające dużą stabilność: opatentowane, profilowane wargowo-rowkowe połączenie ogniw, a także podwójne ograniczniki o dużych powierzchniach. „Hamulec” pozwala na cichy i gładki ruch prowadnika. Ze względu na możliwość zmiennego mocowania zewnętrznych ogniw prowadnik można instalować z naprężeniem wstępnym lub bez naprężenia, co jest zaletą zwłaszcza przy ograniczonej przestrzeni montażowej, np. w obrabiarkach.

Coboty UR3, UR5 i UR10 (Universal Robots). Roboty współpracujące UR3, UR5 i UR10 zajmują niewielką przestrzeń, są elastyczne i łatwe w obsłudze. Przede wszystkim mogą pracować ramię w ramię z człowiekiem. Pozwalają na znaczne przyspieszenie procesu produkcyjnego i odciążenie pracowników przy wykonywaniu monotonnych i czasochłonnych zadań.

Robot współpracujący firmy Universal Robots

Chwytak JL1 (Schunk). Jest to pierwszy na świecie chwytak zdolny do bezpośredniej interakcji i komunikacji z ludźmi. Wśród najbardziej wyróżniających go cech należy wymienić: elastyczną powłokę zewnętrzną z zaokrąglonymi krawędziami, zintegrowaną ochronę przed utratą detalu oraz panel LED, używany jako interfejs do komunikacji z człowiekiem.

Nawet na poziomie podstawowym chwytak współpracujący JL1 spełnia najbardziej wyśrubowane wymagania dotyczące bezpiecznej współpracy robota z człowiekiem. Posiada system zabezpieczający przed utratą chwytu obiektu, zawsze wykrywa kontakt z ludźmi i nigdy nie powoduje uszkodzeń podczas chwytania. Bezpieczny napęd zapewnia zarówno szeroki zakres siły chwytania, jak i bezpieczeństwo funkcjonalne.

W przypadku przerwania procesu, jak i podczas zatrzymania awaryjnego, zapewnione jest bezpieczne i niezawodne trzymanie przenoszonego elementu. Za pomocą czujników chwytak stale kontroluje czynniki w swoim otoczeniu, przetwarzając następnie dane za pomocą zintegrowanego oprogramowania.

W razie nieplanowanego kontaktu z człowiekiem chwytak JL1 automatycznie ogranicza siłę chwytania. Specjalnie zaprojektowane techniki chwytania oraz pomiar siły w palcach chwytaka pozwalają na dostosowywanie zachowania JL1 w czasie rzeczywistym – w zależności od tego, czy chwytany jest przedmiot, czy np. ludzka ręka.

Chwytak współpracujący JL1 zaprojektowano zgodnie z normą DIN EN ISO 10218 dotyczącą wymagań bezpieczeństwa dla robotów przemysłowych, z uwzględnieniem wymagań zawartych w przyszłej normie DIN EN ISO 20218.

Chwytak JL1 firmy Schunk zdolny do bezpośredniej interakcji i komunikacji z ludźmi

 

***

 

Podczas targów odbędą się m.in.:

• seminarium „Szanse automatyzacji przemysłu w Polsce”, uwzględniające zwłaszcza branże automatyzacji oraz budowy maszyn i logistyki;
• Polish-German Startup Forum – Pitching i Match Making w jednym! – forum poświęcone głównie start-upom, a także wymianie wiedzy i doświadczeń między firmami;
• Poland Science & Technology Link „Technologie z polskich uniwersytetów w wolnym dostępie”.

Monika Kaczmarek

Strona główna Aktualności Wydarzenia Polska krajem partnerskim targów w Hanowerze

Nasi partnerzy