ENG FB kontakt

22.01.2025

Strona główna Aktualności Relacje SCAN FORUM 2018 – zautomatyzowane rozwiązania skanowania 3D w przemyśle

SCAN FORUM 2018 – zautomatyzowane rozwiązania skanowania 3D w przemyśle

20-04-2018

W dniach 14–15 marca 2018 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu odbyło się seminarium „Zautomatyzowane rozwiązania skanowania 3D w przemyśle” – w skrócie SCAN FORUM 2018. Seminarium zorganizowane przez firmy ITA, FANUC i Comtec 3D było doskonałą okazją do zapoznania się z teorią i praktyką automatycznej digitalizacji przedmiotów za pomocą systemów skanowania 3D. Formuła spotkania z ekspertami, połączonego z praktycznymi warsztatami, bardzo dobrze się sprawdziła i zaowocowała żywą dyskusją na temat metrologii, robotyzacji i wykorzystania oprogramowania pomiarowego na potrzeby Przemysłu 4.0.

Pierwszego dnia seminarium, po powitaniu uczestników przez przedstawicieli organizatorów – Kazimierza Pollaka (ITA), Krzysztofa Pawlaka (Comtec 3D) i Jakuba Bańcera (FANUC) – rozpoczęły się prezentacje tematyczne. Dr Maciej Szelewski (ITA) przedstawił rolę metrologii w gospodarce i życiu codziennym, jej rozwój i znaczenie na tle kolejnych przemian gospodarczych – od pierwszej rewolucji przemysłowej do obecnej, czwartej – oraz wizję Metrologii 4.0 w ramach koncepcji Przemysłu 4.0. Mateusz Matuszak (ITA) omówił najnowsze rozwiązania skanerów laserowych firmy Creaform. Przytoczył korzyści z wdrożenia technologii skanowania laserowego i zaprezentował zautomatyzowane rozwiązania skanerów HandySCAN-R oraz MetraSCAN-R, w tym najnowsze, dotyczące specjalnej, wielozadaniowej stacji kontrolującej zautomatyzowany proces skanowania (R-Series PRODUCTIVITY STATION).

W trakcie demonstracji uczestnicy mogli zobaczyć, jak odbywa się skanowanie za pomocą urządzeń laserowych. Krzysztof Pawlak (Comtec 3D) zademonstrował innowacyjne oprogramowanie Metrolog X4 firmy Metrologic Group – wiodącego niezależnego dostawcy oprogramowania inspekcyjnego 3D i rozwiązań sprzętowych – przeznaczonego do skanerów 3D i innych urządzeń pomiarowych pracujących w technice współrzędnościowej. Szczegółowo omówił aplikację Metrolog X4 i-Robot – rozwiązanie opracowane pod kątem wszystkich typów robotów przemysłowych pracujących na linii produkcyjnej. Oprogramowanie to sprawdza się w wielu przypadkach, zwłaszcza gdy wymagane są elastyczność i duża wydajność oraz bardzo dobre parametry dokładnościowe. Proces programowania pokazano na przykładzie systemu pomiarowego zbudowanego z robota firmy FANUC oraz laserowej głowicy skanującej MetraSCAN-R.

W tej aplikacji robot zapewnia uchwyt dla laserowej głowicy skanującej, a niepewność pomiaru całego systemu pomiarowego jest determinowana przez oddzielny optyczny układ śledzący położenie skanera laserowego w przestrzeni, wyposażony w dwie kamery pracujące w podczerwieni. Jakub Bańcer (FANUC) przedstawił innowacyjne rozwiązania japońskiej firmy FANUC, w tym: niezawodne i dobrze znane żółte roboty przemysłowe, które sprawdzają się w każdych warunkach, oraz zgodne z najnowszymi trendami w robotyce, zielone roboty współpracujące, które idealnie wpisują się w koncepcję Przemysłu 4.0.

 

 

Ciekawostką jest to, że zarówno konstrukcja, jak i możliwości robotów współpracujących są identyczne jak w przypadku żółtych robotów przemysłowych, a tym, co wyróżnia zielone roboty są ograniczone prędkości przesuwów oraz bardzo czuły sensor dotyku (ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa w bezpośredniej integracji robot–człowiek).

 

 

Damien Plougastel (Creaform) zaprezentował firmę Creaform i jej innowacyjne produkty oraz wiele wdrożeń w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym, polegających na zautomatyzowaniu pomiarów z wykorzystaniem skanującej głowicy laserowej MetraSCAN-R. Była mowa m.in. o połączeniu pomiarów stykowych części na CMM i bezstykowych z użyciem skanującej głowicy laserowej na robocie. Pierwszy dzień zakończył się nieoficjalnym, wieczornym spotkaniem, które również było okazją do wymiany myśli na temat automatyzacji procesów skanowania i nie tylko.

 

 

Drugi dzień zaczął się od wystąpienia prof. Michała Wieczorowskiego (Politechnika Poznańska, ITA), poświęconego błędom i niepewności w digitalizacji 3D. Podczas tej prezentacji – która zyskała uznanie uczestników seminarium – zostały poruszone problemy związane z teorią pomiarów i digitalizacji oraz praktycznymi uwarunkowaniami odwzorowania kształtów, a także zagadnienia normalizacyjne w świetle prac Komitetu Technicznego ISO TC 213. Następnie w podgrupach odbyły się zajęcia praktyczne na czterech stanowiskach. Były to:

  • ręczny skaner HandySCAN na robocie współpracującym firmy FANUC – uczestnicy przekonali się, jak na co dzień można wykorzystać lekki, ręczny laserowy skaner 3D przez zamocowanie go w specjalnie zaprojektowanym uchwycie robota, aby zautomatyzować proces skanowania;
  • połączenie pomiarów stykowych i bezstykowych – uczestnicy poznali w praktyce, jak przeprowadza się pomiary przenośną współrzędnościową maszyną pomiarową HandyPROBE w połączeniu z laserową głowicą skanującą MetraSCAN (pomiary hybrydowe). Cały system pomiarowy był nadzorowany przez jedno oprogramowanie pomiarowe Metrolog X4;
  • przygotowanie procesu zautomatyzowanego systemu skanowania w trybie offline – podczas tych warsztatów pokazano, jak w praktyce wygląda proces tworzenia programu pomiarowego w trybie offline, tzn. poza maszyną, w oprogramowaniu Silma X4. Użytkownik, bazując na modelu CAD, przygotowuje kompletny program pomiarowy łącznie z wykrywaniem kolizji i generowaniem raportów pomiarowych;
  • wykorzystanie zautomatyzowanego systemu skanowania w procesie pomiarów inline – to stanowisko cieszyło się największym zainteresowaniem. Uczestnicy obserwowali na żywo zautomatyzowany proces skanowania z użyciem laserowej głowicy MetraSCAN-R na robocie FANUC pod kontrolą oprogramowania Metrolog X4 i-Robot.

 

Do samego końca trwały żywe dyskusje dotyczące prezentowanych rozwiązań. Uczestnicy potwierdzali konieczność organizowania tego typu spotkań i zgłaszali chęć udziału w kolejnych edycjach.

 

Źródło: ITA

Strona główna Aktualności Relacje SCAN FORUM 2018 – zautomatyzowane rozwiązania skanowania 3D w przemyśle

Nasi partnerzy