Targi Hanowerskie na drodze do Przemysłu 4.0
Tegoroczna edycja wiodących targów technologii przemysłowych trwająca 5 dni dobiegła końca 29 kwietnia br. Temat imprezy „Integrated Industry – Dicover Solutions” i obecność USA jako oficjalnego partnera targów przyciągnęły rzesze zwiedzających.
Targi odwiedziło ponad 190 000 gości (w 2014 r. było ich 175 000), zainteresowanych przyszłą modernizacją produkcji i zarządzania oraz inwestowaniem w najwyższej klasy technologię. Ponad 50 tysięcy gości przyjechało z zagranicy – to ok. 25% więcej w stosunku do 2014 r.. Liczba uczestników z USA i Chin pobiła dotychczasowe rekordy. - Około 5 000 amerykańskich gości, którzy przyjechali w poszukiwaniu nowych technologii dla swoich zakładów produkcyjnych i systemów energetycznych, na pewno znalazło rozwiązania dla siebie właśnie tu, w Hanowerze, nawiązując wiele cennych kontaktów i zyskując nowych partnerów – zauważył dr Jochen Köckler, członek zarządu Deutsche Messe. Na szczycie rankingu zwiedzających znalazło się 6 000 gości z Chińskiej Republiki Ludowej – ustępowali liczebnością jedynie zwiedzającym z Niemiec. Organizatorzy poinformowali, że w sumie targi odwiedziło 30 000 gości z Europy (poza Niemcami).
Targi Hanowerskie potwierdzają swój status jako globalnego „gorącego punktu” dla Przemysłu 4.0. To tutaj mają premierę, prezentowane szerokiej publiczności, najnowsze technologie i innowacje. Firmy i ludzie związani z przemysłem z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Chin, Japonii i UE spotkali się tu, w Hanowerze, aby wybrać się we wspólną podróż w cyfrową przyszłość. Doskonałym przykładem było forum „Industrie 4.0 Meets the Industrial Internet”, które przyciągnęło ponad 8 000 uczestników, chcących nadążać za najnowszymi technologiami, standardami i modelami biznesowymi dla zintegrowanego przemysłu – stwierdził Köckler.
Nigdy wcześniej na targach nie pojawiło się tak wielu polityków i przedstawicieli kadry zarządzającej najwyższego szczebla z wiodących grup przemysłowych. Razem z prezydentem USA Barackiem Obamą przyjechało trzech ministrów, w tym Sekretarz Handlu Penny Pritzker.. Na tegorocznej edycji targów było pięcioro najważniejszych komisarzy UE: wiceprzewodniczący Maroš Šefčovič (Energia), Günther Oettinger (Gospodarka Cyfrowa), Elżbieta Bieńkowska (Przemysł), Cecilia Malmström (Handel) i Carlos Moedas (Badania). Komisarz Oettinger powiedział na targach: - Hannover Messe są nie tylko wiodącymi na świecie targami przemysłowymi, ale podjęły też rolę pioniera w cyfryzacji przemysłu. Dla Komisji Europejskiej stały się kluczową platformą wymiany informacji i pomysłów, i miejscem debaty o przyszłości europejskiego przemysłu.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel, zakładając okulary VR, wyciągnęła rękę w przestrzeni cyfrowej, a prezydent USA Barack Obama w odpowiedzi uścisnął jej dłoń w realnym świecie. To będzie niewątpliwie jeden z najbardziej pamiętnych widoków z Targów Hanowerskich 2016, obrazujący również bliskie partnerstwo obu państw na drodze do Przemysłu 4.0.
- Targi hanowerskie pokazały, że Stany Zjednoczone i Niemcy są równoprawnymi partnerami, dążącymi do świata zdigitalizowanej produkcji i energii – powiedział dr Jochen Köckler, – Jeśli chcemy integrować produkty, maszyny, przedsiębiorstwa przemysłowe i ludzi w różnych krajach i na różnych kontynentach, musimy opracować powszechnie stosowane i uznawane technologie i standardy. Tutaj, na Targach Hanowerskich 2016, USA i Niemcy - wraz z innymi czołowymi krajami uprzemysłowionymi – rozpoczęły dialog niezbędny, aby tak się stało.
Prezentowane na targach rozwiązania zaczynały się od modernizacji pojedynczych maszyn, a kończyły na pełnej integracji linii produkcyjnej, wraz ze zbieraniem i analizą danych w chmurze. - To przełom dla Przemysłu 4.0 - powiedział Köckler. - Kolejnym krokiem jest faza komercjalizacji. Technologia jest gotowa do użycia i czeka, aby wkroczyć do hal fabrycznych.
Następna edycja Targów Hanowerskich zaplanowana jest na 24-28 kwietnia 2017, a w roli oficjalnego kraju partnerskiego targów wystąpi Polska.
Źródło: Hannover Messe