TMTS 2024 – mocne strony tajwańskiej branży obrabiarek
Międzynarodowe Targi Obrabiarek na Tajwanie (TMTS), organizowane przez Tajwańskie Stowarzyszenie Producentów Obrabiarek i Akcesoriów (TMBA), odbyły się w dniach 27–31 marca. Założone 16 lat temu stowarzyszenie organizuje targi TMTS od 2010 roku co dwa lata. Tegoroczna, ósma edycja TMTS została przeniesiona z Taichung do Tajpej – stolicy Tajwanu. TMTS w dalszym ciągu służy jako platforma do łączenia tajwańskich producentów z międzynarodowymi nabywcami, by wspierać ich możliwości biznesowe i partnerskie.
Patrick Chen, prezes TMBA, stwierdził, że chociaż globalne ożywienie gospodarcze w ostatnich latach nie spełniło oczekiwań i tajwańscy eksporterzy z branży obrabiarek stanęli przed poważnymi wyzwaniami z powodu czynników geopolitycznych, to produkty i technologie prezentowane przez tajwańskich wystawców na tegorocznej wystawie są ilustracją ich osiągnięć w obszarach cyfryzacji i zielonej energii.
Według statystyk TMBA wystawę odwiedziło prawie 70 tys. gości z kraju i zagranicy, w tym 3319 zagranicznych nabywców z 68 krajów/regionów. Czołówka zwiedzających pochodziła z Indii, Japonii, Chin, Malezji, Filipin, USA, Indonezji, Tajlandii, Wietnamu i Turcji. Z kolei targi w formie online odwiedziło 110 tys. gości ze 123 krajów.
W tym roku zarówno fizyczne, jak i cyfrowe wystawy TMTS były pełne ludzi i możliwości biznesowych! Zostały jednomyślnie pozytywnie ocenione przez wystawców, którzy stwierdzili, że napływ międzynarodowych nabywców i złożone zamówienia przekroczyły ich oczekiwania, do tego spodziewali się kolejnych możliwości biznesowych w następstwie targów.
Temat tegorocznej wystawy – „Dual Axis Intelligent Manufacturing” – skupiał się na dziesięciu elementach dwóch głównych osi: Cyfrowej Transformacji (DX) i Zielonej Transformacji (GX), aby odpowiedzieć na przyszłe trendy rozwojowe branży. Wystawcy wykorzystali technologie cyfrowe, aby osiągnąć wydajną produkcję i dokładniejszą pracę obrabiarek. Jednocześnie wielu z nich zaprezentowało ekologiczne i przyjazne dla środowiska obrabiarki oraz akcesoria.
Wystawa obejmowała merytorycznie pięć głównych elementów transformacji cyfrowej: inteligentną produkcję, analizę danych i przetwarzanie w chmurze, AIoT, współpracę Digital Twin/Human-Machine oraz technologię Blockchain. Uwzględniono także pięć najważniejszych elementów zielonej transformacji: inteligentne oszczędzanie energii, certyfikację środowiskową, recykling i ponowne wykorzystanie zasobów, ekologiczny łańcuch dostaw oraz zrównoważone projektowanie produktów.
Wystawcy zaprezentowali pięć głównych trendów:
- dostosowywanie kompleksowych rozwiązań do indywidualnych potrzeb rynku,
- zwiększanie liczby zastosowań technologii oszczędzania energii, zarówno w wyposażeniu maszyn, jak i akcesoriów,
- integrację inteligentnego zarządzania energią w celu wdrożenia bardziej wydajnych i ekologicznych procesów,
- wdrożenie dwuosiowej transformacji zarządzania cyklem życia produktu (PLM) obejmujące kompleksowy plan, począwszy od jego wymyślenia, po rozwój, obsługę, aż po utylizację z uwzględnieniem obniżonej emisji dwutlenku węgla,
- w ramach długoterminowych wysiłków TMBA na rzecz promowania standardów branżowych, lokalni producenci wykazali się dużym uznaniem dla międzynarodowych przepisów dotyczących oszczędzania energii i aktywnie zaangażowali się w certyfikację produktów lub kwalifikacji według standardów takich jak ISO 14955, ISO14064-1/-2 oraz ISO 14067.
Produkty prezentowane na wystawie świadczyły o ciągłym dążeniu tajwańskiej branży obrabiarkowej do wprowadzania innowacji technologicznych i niezbędnych ulepszeń, związanych z transformacją przemysłową. Tegoroczna wystawa zgromadziła nie tylko znanych krajowych producentów, ale także firmy z Niemiec czy Szwajcarii. Do kluczowych wystawców TMTS należały: Goodway Group, Hiwin, Grupa YCM, Takisawa, Victor, Grupa Tongtai, Quaser, TPI, Fair Friend Group, Buffalo, Siemens, Heidenhain, FANUC oraz Igus.
Oferta firmy YCM
Organizator zachęcał wystawców do wzięcia udziału w inicjatywach mających na celu redukcję emisji dwutlenku węgla podczas targów. Firma WINSON MACHINERY, kierując się koncepcją „zero waste”, przyjęła zasadę 3R (reduce, reuse, recycle) jako praktykę tej wystawy. Zrezygnowała z tradycyjnych materiałów do obróbki drewna i zamiast tego do dekoracji wykorzystała drewniane palety nadające się do recyklingu i papierowe płyty o strukturze plastra miodu – również z recyklingu. To nie tylko uczyniło wystawę bardziej przyjazną dla środowiska, ale także zachęciło kolejne firmy i osoby prywatne do przyłączenia się do zielonej transformacji.
Firma Tongtai, która obchodzi w tym roku 55. rocznicę powstania, stała się wiodącym producentem obrabiarek z najszerszą linią produktów na Tajwanie. Kontynuując centralną oś rozwoju poprzez koncepcję: „Inteligencja, Automatyzacja, Hybryda, Zerowa emisja netto, Serwicyzacja, Nowe Przemysły i Nowe Procesy”, zainicjowała dwuosiowy plan transformacji – cyfrowej i zielonej – i zmierza w stronę zbudowania inteligentnego ekosystemu obrabiarek. Podczas targów TMTS 2024 firma Tongtai zaprezentowała trzy maszyny: tokarkę CNC z podwójnym wrzecionem równoległym i podwójną głowicą rewolwerową MT-1500, poziome 5-osiowe centrum obróbkowe HTT-500 oraz pionowe centrum obróbkowe VP-12.
MT-1500 integruje robota ładującego i rozładowującego, podwójne wrzeciona i dwie głowice rewolwerowe do jednoczesnej obróbki. Konstrukcja ta pozwala na osiągnięcie wysokiej wydajności produkcji i stanowi doskonałe rozwiązanie problemu niedoborów siły roboczej w branży obróbki skrawaniem. Seria MT charakteryzuje się mniejszą powierzchnią, krótkimi dystansami przesuwu, minimalnym czasem przestoju i minimalnym przemieszczeniem wynikającym ze zmian termicznych. Oprogramowanie TiOperator umożliwia serii MT bezproblemową i wydajną 24-godzinnej pracę. HTT-500 to najnowsze rozwiązanie do intensywnej produkcji. Ma inteligentny system płukania wiórów oraz system APC (automatyczny zmieniacz palet). Może także mierzyć i kompensować dokładność przestrzenną, rozwiązując trudności klienta w obróbce pięciostronnej. Natomiast VP-12 to maszyna indywidualna z robotem AGV, która umożliwia bezobsługowe uzupełnianie materiału, spełniając zapotrzebowanie na wysoką wydajność i precyzję obróbki.
Tokarka CNC MT-1500 firmy Tongtai z podwójnym wrzecionem równoległym i podwójną głowicą rewolwerową
W ostatnich latach firma Tongtai opracowała inteligentne oprogramowanie, które pomaga operatorowi w analizie danych podczas obróbki poprzez wykorzystanie maszyny i wielu czujników. Ma przyjazny interfejs operatora, dzięki czemu zarządzanie produkcją jest bardziej intuicyjne.
T11 Green-Smart Machine to ekologiczna, inteligentna maszyna do obróbki i produkcji metali firmy YC – rewolucyjne rozwiązanie, które zmienia zrównoważoną produkcję. Innowacja obejmuje kluczowe funkcje, takie jak Going Green i Smart Manufacturing, których celem jest przedefiniowanie branży poprzez rozwój technologii na rzecz zrównoważonej przyszłości. Stosuje energooszczędne i ekologiczne materiały, zachowując jednocześnie sztywność i stabilność cięcia. Inteligentne sterowanie AI minimalizuje zużycie energii podczas przetwarzania. Korpus w kształcie odwróconej litery Y i podstawa w kształcie litery T zwiększają sztywność i stabilność cięcia w pięciu osiach. Opatentowany system chłodzenia wrzeciona YCM i zaawansowane zarządzanie temperaturą zapewniają nienaganną jakość powierzchni i niezachwianą stabilność. T11 znacznie zmniejsza straty energii, jednocześnie poprawiając precyzję obróbki. Co więcej, inteligentne rozwiązania produkcyjne YCM mogą skutecznie zwiększyć wydajność produkcji przy mniejszym zapotrzebowaniu na siłę roboczą.
Maszyna uzyskała certyfikat ISO14955 potwierdzający przestrzeganie standardów pomiaru zużycia energii. Wyznacza nowy standard w zrównoważonej produkcji, stawiając na pierwszym miejscu efektywność energetyczną i przyjazność dla środowiska. Z ekologiczną, inteligentną maszyną T11 można sobie zapewnić zrównoważoną przyszłość produkcji!
T11 Green-Smart Machine firmy YCM – ekologiczna, inteligentna maszyna do obróbki i produkcji metali
Firma Goodway, z siedzibą na Tajwanie, należąca do grona liderów w dziedzinie obrabiarek i technologii produkcji, słynie z koncentracji na innowacjach, jakości oraz wydajności, które są kluczowe dla nowoczesnych procesów produkcyjnych. Specjalizuje się w szerokiej gamie rozwiązań, w tym w produkcji tokarek CNC, centrów obróbkowych i zaawansowanych systemów automatyzacji. Jej maszyny są projektowane z myślą o precyzji, wydajności i skróceniu czasu produkcji, oferując znaczące korzyści producentom na całym świecie.
Maszyna wielofunkcyjna GMT-2000 jest wyposażona we wrzeciono frezarskie w osi B i dolną głowicę rewolwerową. Model ten oferuje sterowanie w dziewięciu osiach i obróbkę symultaniczną w pięciu osiach. Można na niej realizować procesy, które wcześniej wymagały zaangażowania kilku maszyn i obsługiwać zadania obróbki dowolnego przedmiotu o skomplikowanych kształtach. Uważana jest za topowy model na rynku, a wśród klientów firmy znajdują się czołowi tajwańscy producenci z branży lotniczej oraz motoryzacyjnej.
Maszyna wielofunkcyjna GMT-2000 firmy Goodway
Wieloosiowe centrum tokarskie GTZ-1500 zostało opracowane do obróbki części o małych rozmiarach i skomplikowanych kształtach. Model ten jest wyposażony w dwa wrzeciona, dwie głowice rewolwerowe i sterowanie w podwójnej osi Y. Jego niewielkie rozmiary i doskonała wydajność sprawiają, że jest to idealne rozwiązanie, aby poradzić sobie z rosnącymi kosztami produkcji.
Wieloosiowe centrum tokarskie GTZ-1500 firmy Goodway
Wielozadaniowe centrum tokarskie SK-38 typu szwajcarskiego łączy wysoką sztywność, wysoką wydajność i elastyczne systemy narzędziowe. Ma system narzędzi portalowych o wysokiej sztywności, hybrydową konstrukcję tulei prowadzących, uchwyt narzędziowy napędzany w osi B, który można obracać o 135°, oraz uchwyty narzędziowe napędzane w osi Y. Opisywany jest jako idealne narzędzie do obróbki małych części o skomplikowanych kształtach.
Na stoisku firmy Goodway można było również zobaczyć wysoko wydajne szwajcarskie centrum tokarskie SW-32 II, kompaktowy system automatyzacji tokarki GLA-1500, 5-osiowe centrum obróbkowe AU-680 i wiele innych maszyn.
Fair Friend Group (FFG) to trzecia co do wielkości na świecie grupa zajmująca się obrabiarkami. FFG koncentruje się na oszczędzaniu energii i redukcji emisji dwutlenku węgla, wykorzystując wydajne komponenty i inteligentne systemy w produkcji oraz dostosowując się do globalnych celów zrównoważonego rozwoju. Grupa zaprezentowała obrabiarki marek FEELER, ECOCA, LEADWELL, EQUIPTOP i TSEMC.
Stoisko firmy FFG
FFG koncentruje się na oszczędzaniu energii i redukcji emisji dwutlenku węgla
Marka FEELER skutecznie zintegrowała zasoby badawczo-rozwojowe i ulepszyła konkurencyjność swoich maszyn po przejęciu głównych producentów obrabiarek w Europie i USA. Obecnie FEELER ma zespół badawczo-rozwojowy składający się z 60 osób, jest właścicielem ponad 100 patentów i zdobywa nagrody w wielu krajach. Cel operacyjny marki koncentruje się na pomaganiu klientom w transformacji w kierunku inteligentnych fabryk.
FEELER pokazał m.in. U-600P i VUX-400 do obróbki w branżach lotniczej i motoryzacyjnej. Zróżnicowane wymagania klientów sprawiły, że obrabiarki wieloosiowe stopniowo zastępują te 3-osiowe. Dlatego FEELER wprowadził na rynek nową generację serii VUX 4–5-osiowych pionowych centrów obróbkowych, które mogą być wykorzystywane do obróbki specjalnych kątów i złożonych wielokrzywiznowych detali, których nie można obrabiać na maszynach 3-osiowych.
Firma HIWIN specjalizuje się w projektowaniu i produkcji najwyższej klasy prowadnic liniowych, śrub kulowych, serwomotorów i precyzyjnych systemów pozycjonowania. Ich innowacje znajdują zastosowanie w różnych sektorach przemysłu – od automatyzacji produkcji po robotykę i sprzęt medyczny – znacząco przyczyniając się do precyzji, wydajności i innowacyjności w skali globalnej. Firma oferuje rozwiązania ruchowe w 14 grupach produktów i takie też zaprezentowała podczas wystawy.
Stoisko firmy HIWIN
Niemieckie Biuro Handlowe Taipei (GTO) wraz ze swoją jednostką serwisową DEinternational Taiwan Ltd. zorganizowało „Pawilon Niemiecki”. Była to największa powierzchnia wystawiennicza jednego kraju podczas targów TMTS 2024. Uczestniczyły w niej 23 czołowe niemieckie firmy.
W „Pawilonie Niemieckim” została zaprezentowana różnorodna gama produktów i usług, w tym: obrabiarki do cięcia i formowania metalu, komponenty i akcesoria do obrabiarek, a także systemy sterowania i inteligentne systemy produkcyjne, m.in. roboty przemysłowe, technologia druku 3D oraz inny sprzęt, materiały i technologie związane z obrabiarkami.
Sukces wystawy TMTS nie tylko pokazuje mocne strony producentów z Tajwanu w zakresie innowacji i rozwoju produktów, ale także podkreśla sukces zintegrowanego rozwoju tajwańskiej branży obrabiarkowej. Patrząc w przyszłość, można się spodziewać, że osiągnie ona jeszcze wyższy poziom na drodze do zrównoważonego rozwoju i w większym stopniu przyczyni się do globalnego postępu.
Kolejna edycja targów TMTS została zaplanowana na marzec 2026 roku.
Monika Kaczmarek