ENG FB kontakt

16.07.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Unikalne zastosowania prowadników kablowych igus®

Unikalne zastosowania prowadników kablowych igus®

Laureaci polskiej edycji konkursu vector 2024

Monika Kaczmarek   |   03-07-2024

 

Już po raz dziewiąty firma igus® uhonorowała inżynierów i kierowników projektów za innowacyjne, odważne i kreatywne zastosowania systemów prowadników kablowych oraz przewodów wykonanych z wysoko wydajnych polimerów. Zwycięzcy ogólnoświatowego konkursu zostali zaprezentowani podczas tegorocznych targów HMI. Natomiast 18 czerwca w siedzibie firmy nagrodzono laureatów polskiej edycji.

We współczesnej inżynierii dominuje tematyka sztucznej inteligencji, internetu rzeczy i Przemysłu 4.0. Jednak inżynierowie wciąż robią niezwykłe postępy także w innych, wydawałoby się niepozornych sferach przemysłu. Mowa tu np. o obszarze prowadzenia przewodów oraz węży w maszynach i systemach. Wbrew pozorom wymaga to od inżynierów, konstruktorów czy technologów coraz większych umiejętności i wiedzy, ponieważ bardziej świadomi klienci oczekują więcej niż kiedykolwiek do tej pory.

Wystarczy spojrzeć chociażby na rozwiązanie węża hydraulicznego, który waży kilka ton, a porusza się w niezawodny sposób na odległości ponad 1 km w gigantycznych koparkach czerpakowych. Inny przykład to przewody do transmisji danych, które mogą podążać za najbardziej nieprzewidywalnymi ruchami 3D na ramionach przegubowych robotów w fabrykach.

W tym roku najlepsze polskie aplikacje wybierało jury w składzie: Paweł Kruk redaktor naczelny „Magazynu Przemysłowego”, Daniel Marzec dyrektor zarządzający – systemy e-prowadnikowe igus® Polska oraz Karol Lenkiewicz manager produktu readychain® w firmie igus® Polska. Jury brało pod uwagę przede wszystkim:

  • innowacyjność urządzenia,
  • unikatowość na polskim rynku,
  • zastosowanie systemu igus®,
  • żywotność, niezawodność, bezobsługowość rozwiązania.

W wyniku burzliwych obrad wyłoniono pięciu laureatów polskiej edycji konkursu Vector 2024. Dalej prezentujemy aplikacje, które wzbudziły największe zainteresowanie sędziów polskiej edycji.

 

1. miejsce i złoty vector dla firmy ZEMAT Technology Group za zastosowanie wiązek kablowych ze złączami Module Connect w maszynach Boxmat przeznaczonych do krótko- i średnioseryjnej produkcji opakowań kartonowych.

Maszyny pracują w dużym zapyleniu i wymagają częstego przezbrajania w zależności od materiału, z jakiego w danym momencie prowadzona jest produkcja. Szybkie, łatwe i bezpieczne rozłączanie i łączenie poszczególnych modułów maszyn było tu jednym z podstawowych warunków. Równie istotna była możliwość przezbrojenia maszyny samodzielnie przez użytkownika.

Dzięki zastosowaniu złącza Module Connect w jednym miejscu można zintegrować różnego rodzaju przewody (zasilające, sterowania, sieciowe EtherCAT oraz pneumatyczne), co znacznie oszczędza miejsce montażowe w porównaniu z klasycznymi złączami. Dodatkowo rozwiązanie jest kompletne, co oszczędza czas montażu i eliminuje błędy, a wysoka jakość rozwiązania gwarantuje jego mniejszą awaryjność przy wydłużonym czasie eksploatacji maszyny. Wszystko to finalnie przyczynia się do redukcji kosztów.

 


Rys. 1. Złoty vector dla firmy ZEMAT Technology Group za zastosowanie wiązek kablowych ze złączami Module Connect w maszynach Boxmat przeznaczonych do krótko- i średnioseryjnej produkcji opakowań kartonowych

 

2. miejsce i nagrodę srebrnego vectora otrzymała firma POLCOM Przemysław Kimla za rozwiązania zastosowane w wielkoformatowym centrum obróbkowym CNC BPF. To wysoko wydajne urządzenie zostało zaprojektowane jako platforma do maszyn obrabiających metodą skrawania w co najmniej trzech osiach. Nagrodzona maszyna pracuje w branży aluminiowych produktów dachowych oraz elewacyjnych i obrabia rozwijane z kręgu blachy aluminiowe o długości nawet 16 m. Właśnie dla tego obszaru roboczego zastosowano e-prowadnik firmy igus®.

 


Rys. 2. Srebrnego vectora otrzymała firma POLCOM Przemysław Kimla za rozwiązania zastosowane w wielkoformatowym centrum obróbkowym CNC BPF. Nagrodzona maszyna znajduje zastosowanie w branży aluminiowych produktów dachowych oraz elewacyjnych i obrabia rozwijane z kręgu blachy aluminiowe o długości nawet 16 m

 

3. miejsce i brązowy vector powędrował do firmy Baumalog Sp. z o.o. za system, który umożliwia wyjazd wózka transportowego z maszyny i pozwala na jego poruszanie się na dużych odległościach – nawet do 55 m. Dodatkowe wymaganie, które spełniły dwa zastosowane systemy prowadników igus®, to prędkość jazdy wózka wynosząca 0,2 m/s.

 


Rys. 3. Brązowy vector dla firmy Baumalog Sp. z o.o. za system, który umożliwia wyjazd wózka transportowego z maszyny i pozwala na jego poruszanie się na odległościach nawet do 55 m

 

Coraz większą wagę przykłada się do zielonych rozwiązań, dlatego igus® nagradza również aplikacje, które wspierają ochronę środowiska. W tym roku zielony vector otrzymała firma Systemy Transportu Bliskiego Panda Sp. z o.o. za system automatycznych suwnic chwytakowych do magazynu paliwa biomasowego. Suwnice stanowią niezbędne ogniwo w procesie rozładunku biomasy do automatycznego magazynu oraz załadunku paliwa do pieca w elektrociepłowni.

 


Rys. 4. Zielony vector otrzymała firma Systemy Transportu Bliskiego Panda Sp. z o.o. za system automatycznych suwnic chwytakowych dla magazynu paliwa biomasowego, w którym zastosowano prowadnik kablowy zick-zack firmy igus

 

Jury konkursu zdecydowało również o przyznaniu w tym roku wyróżnienia. Trafiło ono do firmy REbuild 3DCP za drukarkę 3D, która drukuje funkcjonalne budynki i większe prefabrykowane elementy betonowe. Podczas pracy drukarka jest narażona na działanie warunków atmosferycznych, opady i zapylenie, a także temperaturę od 5 do 40°C. Osiąga prędkości do 600 mm/s i przyspieszenia do 800 m/s2. Z racji na modułową konstrukcję, posuwy w osiach X i Y mogą się wahać od 3 do 15 m.

 


Rys. 5. Wyróżnienie przyznano firmie REbuild 3DCP za drukarkę 3D, która drukuje funkcjonalne budynki i większe prefabrykowane elementy betonowe

 

Monika Kaczmarek

Strona główna Aktualności Wydarzenia Unikalne zastosowania prowadników kablowych igus®

Zamów NEWSLETTER

Kalendarium wydarzeń

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy