ENG FB kontakt

02.07.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Zrównoważony rozwój nie jest celem, lecz misją

Zrównoważony rozwój nie jest celem, lecz misją

Podejście firmy Ceratizit do produkcji narzędzi skrawających

23-05-2024

Przedstawiciele prasy branżowej z całego świata spotkali się na Dniach Otwartych Ceratizit 2024, które odbywały się w austriackim Reutte od 8 do 11 kwietnia 2024 r. Menedżerowie firmy opowiedzieli o działalności producenta narzędzi precyzyjnych specjalizującego się w węglikach spiekanych. Poinformowali także o inwestycjach o wartości kilkuset milionów euro w trzech centralnych lokalizacjach firmy, mających zapewnić jej jeszcze silniejszą pozycję rynkową.

 

 

Marka Ceratizit jest synonimem wysokiej jakości narzędzi tokarskich z płytkami wymiennymi. Produkty te integrują wieloletnie doświadczenia w rozwoju i wytwarzaniu narzędzi z węglików spiekanych. Dzięki połączeniu wiodących światowych marek – Cutting Solutions by Ceratizit, KOMET, WNT i KLENK – Team Cutting Tools stał się potężnym, kompleksowym dostawcą rozwiązań w dziedzinie obróbki skrawaniem. Połączone kompetencje uwidaczniają się wyraźnie we wspólnym katalogu grupy, który zawiera około 65 tys. narzędzi.

Środki, które grupa przeznaczyła w ostatnich latach na dostosowanie się do wymogów przyszłości, przyćmiewają wszystko, co miało miejsce wcześniej. Ceratizit zainwestował co najmniej kilkaset milionów euro w nowe moce produkcyjne i logistyczne w lokalizacjach Reutte/Kreckelmoos, Kempten i Balzheim.

Podczas spotkania z prasą Melissa Albeck – dyrektor zarządzająca ds. sprzedaży, badań i rozwoju oraz marketingu i komunikacji w Ceratizit – przedstawiła historię grupy, która powstała w 2002 r. z luksemburskiej firmy Cerametal i tyrolskiego Plansee Tizit. Na bazie możliwości tych spółek, skupiających się na dostępności i know-how w zakresie przetwarzania surowców takich jak wolfram, kobalt i molibden, uzupełnionych przejęciami firm, stopniowo wyłaniał się poważny gracz na rynku metali twardych.

Odnosząc się do nowych inwestycji, Albeck wspomniała nie tylko o fabryce w Kreckelmoos koło Reutte, centrum sprzedażowo-technologicznym i centrum logistycznym w Kempten, ale także o nowych zakładach produkcyjnych w Gabrowie w Bułgarii i Kędzierzynie-Koźlu w Polsce. Jednak tematem, który zdominował całe wydarzenie, było zaangażowanie w zrównoważony rozwój.

Ceratizit koncentruje się na aspektach o największej sile oddziaływania: neutralności klimatycznej i gospodarce o obiegu zamkniętym. Ze świadomością odpowiedzialności za ochronę klimatu podejmuje znaczne wysiłki, aby utrzymać ślad węglowy na jak najniższym poziomie. Zgodnie z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ zerowa emisja dwutlenku węgla ma zostać osiągnięta do 2050 r., ale Ceratizit dąży do osiągnięcia tego założenia już w roku 2040. Jako część Grupy Ceratizit ma dostęp do źródeł surowców na wyłączność, dzięki temu dysponuje ogromnymi zasobami i kontroluje cały łańcuch procesów: od kopalni poprzez produkcję proszku i formowanie ze spiekaniem oraz wykańczanie i uszlachetnianie powierzchni aż po recykling. Aby ograniczyć wydobycie nowych surowców, misją firmy stało się zwiększenie do 2030 r. ponad 95% udziału surowców pozostających w łańcuchu produkcyjnym węglików (w oparciu o udział recyklingu złomu w produktach spiekanych).

Podczas zwiedzania nowej fabryki w pobliskim Kreckelmoos dziennikarze mogli się przyjrzeć jej imponującym rozmiarom. Ukończony w marcu 2023 r. po czterech latach budowy kompleks o powierzchni brutto 45 tys. m2 i kubaturze brutto 370 tys. m3, otrzymał nagrodę German Design Award 2024. Dzięki innowacyjnej koncepcji energetycznej stanowi ważny fundament bardziej zrównoważonej przyszłości. W budynku znajdują się hale produkcyjne, powierzchnie magazynowo-logistyczne, biura i pomieszczenia socjalne dla ponad 300 pracowników. Zgodnie z celami korporacyjnymi Ceratizit podczas planowania skupiono się na zrównoważonym rozwoju, efektywności energetycznej i przyjazności dla środowiska, aby jeszcze bardziej zmniejszyć ślad węglowy firmy.

Budowa naszego nowego zakładu w Kreckelmoos otwiera nowe możliwości rozwoju, automatyzacji i cyfryzacji wytwarzania naszych produktów – zadeklarował Simon Jost, dyrektor zarządzający Ceratizit Austria, który jest szczególnie dumny z nowej lokalizacji. Opracowano energooszczędną koncepcję systemu ogrzewania i chłodzenia, która obejmuje wykorzystanie termicznych wód gruntowych, pomp ciepła i systemów fotowoltaicznych. Ekstensywnie zazieleniony dach hali produkcyjnej o powierzchni 15 tys. m2 również obniża zużycie energii. Dodatkowo zieleń stanowi naturalną ochronę przed opadami atmosferycznymi i poprawia jakość powietrza w okolicy.

Nowoczesny, trzypiętrowy budynek robi wrażenie także wizualnie. Uwagę przyciąga zwłaszcza widoczna drewniana konstrukcja nośna z lokalnego świerku. Zastosowanie tego naturalnie odnawialnego materiału budowlanego sprawiło, że budynek jest niskoemisyjny, co doskonale wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju Ceratizit.

W nowej siedzibie Ceratizit Germany GmbH w Kempten, do której firma wprowadziła się zaledwie kilka dni wcześniej, znajduje się duże centrum techniczne. Jest ono zaopatrzone m.in. w zaawansowane obrabiarki DMV 115 i DMC 90 U firmy DMG MORI. Odbyło się w nim już kilka demonstracji maszyn na żywo, podczas których zaprezentowano możliwości najnowocześniejszych narzędzi. Skupiono się na wierceniu głębokich otworów, frezowaniu trochoidalnym, frezowaniu uniwersalnym, toczeniu, obróbce aluminium z automatyzacją mocowania oraz rozwiązaniach specjalnych, takich jak obróbka kół aluminiowych, z których większość była podczas procesu monitorowana.

Ogromne wrażenie robi także nowe, zaawansowane technicznie, zautomatyzowane centrum logistyczne Ceratizit w Kempten, które dysponuje około 400 tys. m2 powierzchni magazynowych i z którego codziennie wysyłanych jest do klientów od 3,5 do 4 tys. przesyłek. Około 90% produktów znajduje się w magazynie, a standardem jest tutaj: „dzisiaj zamówienie, jutro dostawa”. Centrum wyposażono w wysoko zdigitalizowane procesy kompletacji. Może ono dostarczyć zamówienia do klientów w najkrótszym możliwym czasie.

W magazynie o powierzchni 17 tys. m2 w trzech alejkach magazynowych po 21 poziomów każda przemieszczanych jest i kompletowanych prawie 900 ton towarów i około 90 tys. narzędzi do obróbki skrawaniem. Zautomatyzowany system magazynowy zapewnia transport towarów przez 2,7 km linii przenośnikowych do działów kompletacji i pakowania. Tam pracownicy kompletują zamówienia. Aby na miejscu zawsze znajdowała się odpowiednia ilość towarów gotowych do wysyłki, centrum logistyczne jest regularnie zaopatrywane przez zakłady produkcyjne. Precyzyjne wózki sprawdzają każdą paczkę przed wysyłką pod kątem odchyleń wagowych i zapewniają jeszcze większe bezpieczeństwo procesu wysyłki.

Ceratizit to firma, która stawia nie tylko na zysk, ale także na środowisko. Zrównoważony rozwój nie jest celem, ale misją – wielokrotnie podkreślało podczas spotkania kierownictwo. Do 2025 r. firma chce być liderem zrównoważonego rozwoju w branży węglików spiekanych i obróbki skrawaniem.

 

Monika Kaczmarek

 

Galeria

Strona główna Aktualności Wydarzenia Zrównoważony rozwój nie jest celem, lecz misją

Zamów NEWSLETTER

Kalendarium wydarzeń

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy