Algokracja. Jak i dlaczego sztuczna inteligencja zmienia wszystko?
Autor: Jarosław Królewski, Krzysztof Rybiński
Algokracja jest esejem o możliwościach współczesnego świata biznesu i nauki napędzanego technologiami, ale ma także otwierać umysły i serca na projekty ważne społecznie. Omawia sprawy kluczowe dla przyszłości świata. Uwrażliwia na ryzyka związane ze stosowaniem sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.
Autorzy stawiają pytania:
- Czy to nie intrygujące, że grono osób osiągających największe sukcesy w rozwoju sztucznej inteligencji podnosi larum i głośno domaga się atencji?
- Co dzieje się za zamkniętymi drzwiami czołowych laboratoriów sztucznej inteligencji?
- Jak ten postęp zmieni firmy, stosunki społeczne, politykę, rynek pracy? Jak wpłynie na przyszłość ludzkości?
- Co mogą zrobić firmy, żeby wygrać w wyścigu napędzanym złożonymi algorytmami?
- Co powinni zrobić politycy, aby społeczeństwo skorzystało z szans, jakie stwarza sztuczna inteligencja, takie jak skuteczne leczenie chorób, lepsza edukacja, bezpieczne drogi, większy komfort życia, więcej lepiej płatnych miejsc pracy i wiele innych?
- Jak uniknąć pułapek, wśród których można wymienić powiększenie nierówności dochodowych, masową utratę pracy przez wiele grup zawodowych, pozbawienie człowieka prywatności i wolności wyboru, wojny robotów czy przejęcie kontroli nad światem przez sztuczną superinteligencję?
Umiejętność wykorzystania algorytmów sztucznej inteligencji będzie decydować o sukcesie film i krajów w XXI w. Algokracja wyjaśnia, jak działają sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, jak mogą zostać zastosowane, dlaczego ich dalszy rozwój jest nieunikniony, a także jak ograniczyć ryzyka związane z powierzaniem algorytmom coraz większej ilości decyzji.
Źródło: PWN
Jarosław Królewski, Krzysztof Rybiński: Algokracja. Jak i dlaczego sztuczna inteligencja zmienia wszystko? Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2023