Nowoczesne procesy obróbki skrawaniem
Autor: Red. naukowy Piotr Cichosz
Obróbka skrawaniem odgrywa wiodącą rolę w procesach kształtowana części maszyn. Jest to spowodowane jej rosnącymi możliwościami. W przemyśle stosuje się coraz bardziej wytężone warunki pacy i kładzie się nacisk na ograniczanie kosztów, zwiększanie dokładności obróbki oraz uzyskiwanie coraz bardziej złożonych kształtów obrabianych elementów.
Znajomość nowoczesnych technik skrawania, jakie pojawiają się w ostatnich latach, staje się koniecznością, by móc funkcjonować i rozwijać się na globalnym rynku wysokowydajnej obróbki. Przygotowana pod redakcją naukową prof. dr. hab. inż. Piotra Cichosza publikacja Nowoczesne procesy obróbki skrawaniem przybliża najnowsze osiągnięcia, które są stosowane w przemyśle lub będą w najbliższym czasie wdrażane. Szczególną uwagę zwrócono na zalety oraz pułapki różnych technik skrawania, z którymi można się spotkać w warunkach przemysłowych. Opisano m.in.:
- współczesne materiały narzędziowe i powłoki przeciwzużyciowe,
- sposoby radzenia sobie z niekorzystną postacią wiórów,
- trendy we wspomaganiu skrawania płynami obróbkowymi (obróbka na sucho, minimalne smarowanie, stosowanie wysokich ciśnień, chłodzenie kriogeniczne itp.),
- przeciwdziałanie drganiom, w tym wyważanie dynamiczne narzędzi,
- skrawanie materiałów trudnoobrabialnych (twardych, stopów lotniczych i kompozytów),
- obróbkę z dużymi prędkościami, wysoko produktywną, kompletną,
- nowoczesne metody obróbki kół zębatych,
- automatyczną diagnostykę stanu narzędzia i nadzorowanie procesów skrawania,
- obróbki hybrydowe,
- nowoczesne obrabiarki i gospodarkę narzędziową,
- efektywność wytwarzania, w tym optymalizację skrawania.
Celem tej książki jest przekazanie wiedzy o charakterze praktycznym, inżynierskim, ale bazującej na najnowszych światowych osiągnięciach. Autorzy książki wywodzą się nie tylko z uczelni technicznych, ale także z przemysłu. Wiele rozdziałów tej publikacji powstało na podstawie szerokich konsultacji z technologami czołowych przedsiębiorstw krajowych i zagranicznych.
Książka została napisana z myślą o inżynierach i technikach zajmujących się w przemyśle projektowaniem procesów, efektywnością skrawania i eksploatacją narzędzi. Skorzystają z niej także pracownicy naukowi zajmujący się tą tematyką i studenci wydziałów mechanicznych oraz wyższych i średnich szkół technicznych.
O autorach
Autorami książki są pracownicy naukowi i praktycy: prof. dr hab. inż. Piotr Cichosz, dr inż. Paweł Karolczak, mgr inż. Wojciech Borkowski – z Politechniki Wrocławskiej, prof. dr hab. inż. Krzysztof Jemielniak z Politechniki Warszawskiej oraz dr Rafał Subbotko (Gühring) i mgr inż. Oskar Rusiecki (Romatex).
Prof. dr hab. inż. Piotr Cichosz jest wykładowcą Politechniki Wrocławskiej i członkiem Komisji Budownictwa i Mechaniki oddziału Polskiej Akademii Nauk. Naukowo zajmuje się narzędziami i obróbką skrawaniem, efektywnością wytwarzania oraz inżynierią powierzchni. W 2008 r. zainicjował powołanie ogólnopolskiego forum Szkoła Obróbki Skrawaniem, integrującego środowiska akademickie i przemysłowe.
Prof. dr hab. inż. Krzysztof Jemielniak jest pracownikiem Politechniki Warszawskiej. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na obróbce skrawaniem, a zwłaszcza na dynamice obróbki skrawaniem oraz automatycznej diagnostyce narzędzi i procesu skrawania. W latach 2020 i 2021 znalazł się w przygotowanych przez Uniwersytet Stanforda zestawieniach 2% najbardziej wpływowych (najczęściej cytowanych) naukowców na świecie. Jest członkiem The International Academy for Production Engineering (CIRP).
Z recenzji
Trzon zespołu autorskiego stanowią dwaj znakomici uczeni, cieszący się najwyższą renomą w swoim środowisku, a mianowicie wymieniony już profesor Piotr Cichosz z Politechniki Wrocławskiej i profesor Krzysztof Jemielniak z Politechniki Warszawskiej. Daje to gwarancję wysokiego poziomu, aktualności i rzetelności opracowania prezentowanych zagadnień – prof. dr hab. inż. Stanisław Legutko.
Wartość edukacyjna książki jest wysoka. Wynika to z kompleksowego, a jednocześnie przystępnego sposobu przekazywania treści. Charakterystycznym elementem, wyróżniającym pracę, jest wiele [...] własnych i ważnych osądów autorów, świadczących o ich doświadczeniu i zaawansowanej wiedzy na temat przekazywanych treści. Książka spełnia także w wysokim stopniu wymagania stawiane dobrej popularyzacji wiedzy, a to nie jest łatwe.
Taka formuła książki sprawia, że krąg potencjalnie zainteresowanych jej treścią obejmuje nie tylko sferę edukacji, ale również praktyki. Książka jest bogato ilustrowana, zwłaszcza fotografiami obiektów rzeczywistych, pomaga to kształtować wyobraźnię wśród uczących się, wzbogaca także książkę rozumianą jako zbiór praktycznych, opartych na realnych zastosowaniach, wskazówek dla zatrudnionych w przemyśle – prof. dr hab. inż. Józef Kuczmaszewski.
Źródło: PWN
Nowoczesne procesy obróbki skrawaniem, red. naukowy Piotr Cichosz. Wydawnictwo PWN, Warszawa, marzec 2022