Obróbka skrawaniem. Podstawy, dynamika, diagnostyka
Autor: Krzysztof Jemielniak
Obróbka skrawaniem zajmuje dominującą pozycję wśród klasycznych metod kształtowania. Wynika to z jej dokładności – nieosiągalnej w przypadku innych metod – oraz elastyczności. Od kilku lat w przemyśle, zwłaszcza lotniczym, obserwuje się tendencję do stosowania obróbki złożonych elementów z pełnego materiału, co skraca czas ich produkcji dzięki eliminacji wykonywania przygotówki, jej transportu itp. Niniejszy podręcznik bazuje na ponad czterdziestoletnim doświadczeniu autora, zdobytym zarówno dzięki badaniom z zakresu obróbki skrawaniem, jak i prowadzeniu zajęć dydaktycznych. Oprócz podstaw obróbki skrawaniem tematyka książki obejmuje takie zagadnienia, jak: nowoczesne materiały narzędziowe; procesy tworzenia wiórów, powstawania sił skrawania i zjawisk cieplnych; zużycie i trwałość ostrza oraz skrawalność materiałów konstrukcyjnych; dynamika procesu skrawania; diagnostyka stanu narzędzia i procesu skrawania; obróbka materiałów stosowanych w przemyśle lotniczym.
Książka jest adresowana do studentów wydziałów mechanicznych uczelni technicznych, jak również do inżynierów mechaników, technologów i pracowników ośrodków badawczych, którzy chcieliby odświeżyć lub rozszerzyć swojąwiedzę w obszarze obróbki skrawaniem.
Krzysztof Jemielniak: Obróbka skrawaniem. Podstawy, dynamika, diagnostyka. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2018