Przekładnie zębate. Zasady działania. Obliczenia geometryczne i wytrzymałościowe
Autor: Antoni Skoć, Eugeniusz Świtoński
W książce przedstawiono teoretyczne i praktyczne zagadnienia związane z projektowaniem przekładni zębatych stosowanych w systemach napędowych maszyn. Opisane metody doboru wielkości podstawowych i obliczeń wytrzymałościowych kół zębatych (według ISO) można odnieść do każdego zastosowania przemysłowego. Wyjaśniono najważniejsze pojęcia związane z geometrią i kinematyką zazębienia, zasady obliczania obciążenia i wytrzymałości zmęczeniowej zazębienia na zginanie i pitting (według ISO) oraz odporności na zatarcie i zagrzanie, wymagania stawiane materiałom na koła zębate, sposoby smarowania przekładni i wynikające stąd wymagania, a także problematykę wpływu parametrów geometrycznych i technologicznych oraz czynników eksploatacyjnych na hałas emitowany przez przekładnie.
Jest to kompletny zbiór wiedzy niezbędnej w pracy konstruktorów, technologów oraz użytkowników przekładni. Książka może być także przydatna studentom wydziałów mechanicznych i pokrewnych oraz słuchaczom kursów specjalistycznych.
Antoni Skoć, Eugeniusz Świtoński: Przekładnie zębate. Zasady działania. Obliczenia geometryczne i wytrzymałościowe. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2016