Przykłady obliczania konstrukcji żelbetowych. Zeszyt 3. Zarysowanie
Monografia dotyczy sprawdzania konstrukcji żelbetowych ze względu na zarysowanie. Składa się z części A i B oraz z arkuszy kalkulacyjnych służących do obliczania szerokości rys i wymaganego minimalnego zbrojenia.
W części A, zatytułowanej „Zasady”, przedstawiono teorię zarysowania i uzasadnienie metod obliczeń stosowanych w zamieszczonych arkuszach i przykładach. W części B, zatytułowanej „Przykłady”, zaprezentowano możliwości wykorzystania arkuszy kalkulacyjnych do obliczania przekrojów, elementów i konstrukcji, w których zarysowanie odgrywa istotną rolę. Arkusze kalkulacyjne mogą służyć do obliczania szerokości rys w zwykłych przypadkach, tj. w zginanych, rozciąganych i ściskanych (z dużym mimośrodem) przekrojach prostokątnych, teowych i dwuteowych. Zbrojenie tych przekrojów może być rozmieszczone w wielu warstwach. Arkusze pozwalają też na analizę przekrojów kołowych i pierścieniowych.
Michał Knauff, Bartosz Grzeszykowski, Agnieszka Golubińska: Przykłady obliczania konstrukcji żelbetowych. Zeszyt 3. Zarysowanie. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa