ENG FB kontakt

23.11.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Airbus wprowadził do produkcji wynalazek z Radomia

Airbus wprowadził do produkcji wynalazek z Radomia

05-12-2017

Airbus Helicopters, największy na świecie producent śmigłowców, rozpoczął współpracę z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu (UTH Radom). Naukowcy i studenci UTH Radom pod kierownictwem Rektora, prof. Zbigniewa Łukasika i Prorektora ds. badań naukowych, Prof. Wojciecha Żurowskiego, opracowali, zaprojektowali i wykonali prototyp unikalnej w skali świata, nowoczesnej wyciągarki desantowej cykloidalnej do zastosowania w technice wojskowej i ratownictwie.

„Jestem dumny z naszego dzieła, które zostało opatentowane na platformie europejskiej. Wcześniej Airbus zgłaszał się w tej sprawie do wielu naukowców na świecie, nikomu nie udało się sprostać wysokim wymaganiom – po kilku latach tylko my - naukowcy z UTH w Radomiu – opracowaliśmy z sukcesem oczekiwany model”, nie kryje zadowolenia prof. Zbigniew Łukasik.

Największymi atutami wyciągarki jest lekkość i szeroka regulacja. Wyciągarka, dzięki której można będzie dużo łatwiej i szybciej zrzucać, bądź wciągać do śmigłowców ratowników, żołnierzy, czy jakikolwiek sprzęt, a także zabierać na pokład śmigłowców ratowane osoby, została właśnie wprowadzona do produkcji Airbusa.

Airbus Helicopters powstał w 1992 roku z połączenia wydziałów śmigłowcowych francuskiej firmy Aérospatiale i niemieckiej - DaimlerChrysler Aerospace AG (DASA). Udział Airbus Helicopters w światowym rynku sprzedaży śmigłowców wynosi około 40 procent. Airbus Helicopters jest spółką należącą do światowego potentata lotniczego - koncernu Airbus.

„Współpraca z Airbusem to ogromny sukces naszej uczelni i wielka szansa na przyszłość. To tylko jeden z przykładów wielomilionowych kontraktów z biznesem, dzięki którym uniwersytet w Radomiu osiągnął najlepszy wynik finansowy w historii polskich uczelni i może zapewnić swoim naukowcom praktyki w najlepszych firmach na świecie. W związku z produkcją wynalazku z Radomia, do fabryk Airbusa na staże naukowe udają się też nasi studenci. Dodam, że Airbus Helicopters w Polsce współpracuje tylko z trzema uczelniami – wśród nich jest właśnie Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu”, podkreślił prof. Zbigniew Łukasik.

Prof. Zbigniew Łukasik od 2000 roku kieruje Zakładem Automatyzacji Procesów w Instytucie Automatyki i Telematyki. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na zagadnieniach związanych z: automatyzacją procesów, technologiami informatycznymi, przetwarzaniem i kodowaniem sygnałów, systemami sterowania przemysłowego, robotyką. Jest członkiem Komitetu Transportu Polskiej Akademii Nauk, Sekcji Sterowania Komitetu Transportu Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Telematycznego i wielu komitetów naukowych konferencji międzynarodowych.

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny i. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu kształci ponad 6 tysięcy studentów i zatrudnia prawie 400 pracowników naukowych. Na uczelni funkcjonuje osiem wydziałów.

Źródło: UTH Radom

Strona główna Aktualności Wydarzenia Airbus wprowadził do produkcji wynalazek z Radomia

Nasi partnerzy