AMB 2022: „We are back” | Serce branży obróbki metali znów bije na południu Niemiec
W dniach od 13 do 17 września centrum wystawiennicze w Stuttgarcie otworzy swoje drzwi dla uczestników targów AMB 2022, czyli spotkania najważniejszych graczy z branży obróbki metali. Aktualna liczba wystawców oraz zróżnicowany program ramowy pozwalają oczekiwać pełnych hal oraz wartościowych impulsów zarówno dla wystawców, jak i gości targowych.
W ostatnich miesiącach organizatorom udało się dokończyć proces rozmieszczania wystawców, a aktualnie trwają ostatnie rozmowy z firmami, które zgłosiły się do udziału w ostatnich miesiącach. Jak dotąd swój udział potwierdziło 1061 wystawców, w tym 901 wystawców głównych i 160 współwystawców. Doświadczenie pokazuje, że liczba ta będzie jeszcze wzrastać, głównie ze względu na dodatkowe zgłoszenia współwystawców, którzy będą prezentowali swoje produkty na stoiskach goszczących ich firm partnerskich.
Jesteśmy bardzo wdzięczni, a także dumni, ponieważ ogromna większość firm okazuje wielką lojalność wobec AMB. To wsparcie ze strony naszych partnerów i wystawców w bardzo dużej mierze umożliwiło Targom Stuttgarckim przetrwanie ciężkiego 2-letniego okresu spowodowanego koronawirusem – podkreślił Roland Bleinroth, dyrektor Messe Stuttgart.
AMB 2022 pozostaje miejscem międzynarodowych spotkań branży
Aktualne proporcje zagranicznych i krajowych wystawców odzwierciedlają międzynarodowy charakter targów- stanowią oni 31% wystawców i zajmują 29% procent powierzchni wystawienniczej, co nie ustępuje statystykom z edycji AMB 2018 (2018: 29% wystawców i 25% powierzchni wystawienniczej). 3 kraje najliczniej reprezentowane wśród wystawców to Włochy (7%), Szwajcaria (6%) i Hiszpania (2%). Te liczby udowadniają, że warto pojawić się w Stuttgarcie, aby zobaczyć aktualny obraz branży obróbki metali, odnowić stare kontakty biznesowe oraz znaleźć nowych partnerów.
Pełne obłożenie terenów targowych
Powierzchnia netto zajęta przez wystawców wynosi aktualnie 73 000 m². Uwzględniając całkowitą dostępną powierzchnię brutto, która wynosi łącznie około 120 000 m², uczestnicy AMB 2022 mogą więc oczekiwać wypełnionych hal oraz całkowicie zapełnionych terenów wystawienniczych.
Idziemy do przodu z wiatrem, a wszystkie znaki wskazują na kolejny sukces targów AMB. Jesteśmy przekonani, że w ciągu nadchodzących tygodni zagospodarujemy całość pozostałej powierzchni wystawienniczej – mówi Gunnar Mey, który jako dyrektor działu targów AMB wraz ze swoim zespołem odpowiada za ich organizację.
Wystawiennictwo analogowe kontra cyfrowe: targi AMB 2022 uzupełnione o moduły cyfrowe
Wystawcy i odwiedzający mogą jednak spodziewać się dużych zmian w dziedzinie oferty cyfrowej. Została ona płynnie zintegrowana w formacie targów, przede wszystkim w postaci internetowego katalogu wystawców, w którym biorące udział firmy mogą nie tylko dodawać informacje tekstowe, lecz także publikować materiały wideo oraz animacje, broszury produktowe i inne materiały do pobrania, a także umieszczać interaktywną zawartość lub treści ze swoich kanałów społecznościowych. Ponadto firmy mają możliwość dodania osób kontaktowych dla różnych grup docelowych, tak aby goście mogli od razu spotkać się z właściwą osobą.
Nowe usprawnienia znacznie ułatwią odwiedzającym odnalezienie tych stoisk, które ich interesują. Kolejna nowa funkcja w internetowym katalogu wystawców pozwala wyznaczać własne ścieżki tematyczne, a tym samym optymalnie zaplanować swoją wizytę na targach.
Targi przyjmują także cyfrowe podejście do programu ramowego. W Trend-Lounge zlokalizowanym w ICS-Foyer codziennie będą się odbywały prelekcje, których przebieg będzie nagrywany i udostępniany w formie on-demand po zakończeniu targów. Najważniejsze tematy to między innymi: produkcja addytywna z wykorzystaniem metali, bezpieczeństwo przemysłowe, łączność cyfrowa, zmiany klimatu oraz zrównoważony rozwój i start-upy. W ramach sesji internetowych mav, które zostały wprowadzone jako cyfrowe uzupełnienie przed rozpoczęciem targów, wystawcy mogą wstawiać swoje profile. Zaplanowane są jeszcze dwie takie sesje, które odbędą się pod koniec czerwca i na początku września. Ich tematy przewodnie: inteligentne komory do elastycznej automatyzacji maszyn oraz innowacyjne rozwiązania w zakresie obróbki skrawaniem.
Najważniejsze punkty programu ramowego
W harmonogramie AMB 2022 uwzględniona zostanie szeroka gama wydarzeń i tematów przewodnich oraz zróżnicowany program ramowy:
- Podczas targów AMB 2022 innowacje produktowe z dziedziny obróbki metali oraz technologii pomocniczych zostaną wyróżnione przez specjalistyczny magazyn Maschinenmarkt odznaczeniem MM Award w kilku kategoriach.
- Specjalny program SmartFactory na wejściu wschodnim prezentuje w pełni zautomatyzowany i scyfryzowany łańcuch procesowy, w którym uczestniczy siedem przedsiębiorstw. Bezpośrednio na stanowisku przygotowane zostaną spersonalizowane upominki. Prezentacja pokazywać będzie wszystkie kroki procesowe od początku zlecenia aż do gotowego elementu na linii fizycznej i wirtualnej.
- umati (universal machine technology interface) to wspólna inicjatywa VDW oraz VDMA mająca na celu rozpowszechnienie otwartego standardu interfejsu na bazie OPC UA. Specjalna prezentacja umati w Paul Horn Halle (hala 10) pokaże, jak maszyny i systemy mogą komunikować się ze sobą lub być integrowane w indywidualnych środowiskach informatycznych klienta.
- Produkcja na żywo będzie odbywała się także podczas specjalnego programu Jugend organizowanego przez Nachwuchsstiftung Maschinenbau w celu promowania kariery w budowie maszyn i linii produkcyjnych wśród młodych osób oraz zaprezentowania nowych technologii w szkoleniach. Na stanowisku w atrium będzie można podziwiać kompletny łańcuch procesowy modelowego bolidu Formuły 1 – od szkicu aż do produkcji. Pracownicy partnerskich firm będą na miejscu, aby udzielać odpowiedzi na pytania.
- W atrium znajdzie się jeszcze jedna atrakcja dla młodych przedstawicieli branży: podczas AMB WorldSkills Germany zorganizuje współzawodnictwo krajów w różnych dziedzinach, a także przeprowadzi mistrzostwa Niemiec. Poza przeprowadzanymi już w przeszłości konkurencjami w toczeniu, frezowaniu i mechanice przemysłowej, zaplanowano także zawody w dziedzinie produkcji addytywnej oraz projektowaniu CAD.
- Podczas AMB 2022 przy wejściu wschodnim po raz pierwszy będzie znajdował się Start-Up Area oraz wspólne stanowisko BMWK dla młodych, innowacyjnych przedsiębiorstw. Planowany jest między innymi dzień inwestora (w sobotę), a także rozdanie nagród „AMB Start-Up 2022”.
- Forum technologiczne VDMA w L-Bank Forum (hala 1) to sprawdzony już format platformy VDMA Präzisionswerkzeuge, obejmujący 15-minutowe prelekcje na temat konkretnych rozwiązań technicznych w dziedzinie przemysłu 4.0 oraz aktualnych projektów badawczych.
- W obszarze Stuttgart Lounge przy wejściu wschodnim odbędą się prelekcje poruszające tematy od transformacji cyfrowej aż po zastosowanie sztucznej inteligencji w przemyśle.
Szczegółowe informacje na temat targów znajdują się na stronie www.amb-messe.de