ENG FB kontakt

23.12.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Brama do raju czy do piekła?

Brama do raju czy do piekła?

Frezarki bramowe jako narzędzie do obróbki wielkogabarytowych detali

04-03-2021

Patrząc na gabaryty detali, które można wykonać na bramówce z serii SDV-H, mogłoby się wydawać, że jest to brama do piekła, ponieważ jak tu obrobić część o wadze 32,5 tony (takie jest największe możliwe obciążenie stołu tego typu frezarek marki TBI). Jednak praca na tych maszynach sprawia, że jest to brama do raju. SDV-H otwiera drogę do współpracy z zakładami zbrojeniowymi, lotniczymi, stoczniowymi, kolejowymi, a nawet z przemysłem kosmicznym!

 

 

Frezarki bramowe SDV-H umożliwiają precyzyjną obróbkę wielkogabarytowych detali o wadze – w zależności od modelu – od 3 ton (TBI SDV-H 1611) do 32,5 tony (TBI SDV-H 6239). Ważną zaletą tego typu maszyn jest możliwość obróbki kilku detali jednocześnie, a co najważniejsze – nie ograniczają się one do pracy w trzech osiach, ponieważ montaż głowicy umożliwia 5-stronną obróbkę ciężką.

Seria SDV-H wyróżnia się wysoką sztywnością, którą zapewnia m.in. unikalne rozwiązanie przesuwu w osi Z na aż czterech prowadnicach tocznych, co skutkuje większą stabilnością obróbki oraz eliminuje ewentualne drgania. Innymi elementami zapewniającymi stabilność obróbki są: łoże, stojaki oraz belka maszyny wykonane z żebrowanego żeliwa Meehanite, a także precyzyjne śruby pociągowe wykonane w klasie C3. Centralny układ smarowania prowadnic i śrub kulowo-tocznych zapewnia płynną pracę urządzenia i zapobiega nadmiernemu zużyciu. Stół przemieszcza się poziomo pod nieruchomą bramą w osi X, a jego przejazdy w największych modelach sięgają do 6200 mm. Wrzeciennik jeździ poziomo i pionowo po osiach Y/Z, co w połączeniu z ruchomym stołem umożliwia wytwarzanie ciężkich detali o skomplikowanych kształtach i dużych rozmiarach lub kilku mniejszych jednocześnie zamocowanych detali. Opcja wyposażenia obrabiarki w liniały pomiarowe zwiększa dokładność i powtarzalność pozycjonowania stołu.

 

Korpus maszyny jest wykonany z żebrowanego żeliwa

 

Przy konstruowaniu obrabiarki dużą wagę przyłożono również do prędkości posuwów. Posuwy szybkie we wszystkich osiach dochodzą do 15 m/min. Maszyna ma obudowę otwartą od góry, co zapewnia dobry dostęp do przestrzeni obróbkowej przy załadunku i rozładunku detali z góry, boku oraz przodu obrabiarki. Obrabiarki z linii SDV-H zostały zoptymalizowane do obróbki pionowej i poziomej. Dzięki temu maszyny pozwalają na bezpośrednią pracę nie tylko z chwytu wrzeciona o stożku SK 50 lub dla wysokoobrotowych wrzecion HSK-A63, ale również poprzez zastosowanie głowic kątowych – manualnych oraz automatycznych. Głowica daje dostęp do obrabianego detalu z pięciu stron, przez co znacznie zwiększa możliwości obróbkowe. Frezarka wyposażona w głowicę zapewnia optymalne oraz wszechstronne możliwości frezowania, wiercenia, gwintowania, wytaczania. Jej zastosowanie umożliwia obróbkę detali bez konieczności zmiany mocowania. Dzięki temu można uniknąć błędów, zwiększyć dokładność wykonania oraz skrócić czas, a co za tym idzie – podnieść zdolności produkcyjne całego przedsiębiorstwa.

W standardowym wyposażeniu obrabiarki z serii SDV-H mają wrzeciona z przekładnią marki ZF osiągające prędkość do 4000 obr/min i moc 20/37 kW, co zapewnia precyzyjną i dokładną obróbkę. Ponadto stosowanie 2-stopniowej przekładni czterokrotnie zwiększa moment obrotowy obrabiarki. Opcjonalnie maszyny mogą być wyposażone w mocniejszy silnik 24/48 kW oraz we wrzeciona z przekładnią osiągające prędkość do 8000 obr/min, wrzeciona typu direct-drive – do 16 000 obr/min lub elektrowrzeciona pracujące z prędkością 24 000 obr/min.

 

Głowica zapewnia dodatkowe osie obróbki

 

Funkcjonalność maszyny można zwiększyć dzięki zastosowaniu magazynu typu bębnowego lub łańcuchowego do narzędzi pionowych i poziomych oraz magazynu głowic. Magazyn narzędzi – w zależności od opcji – może pomieścić od 24 do nawet 120 narzędzi.

W obrabiarkach z linii SDV-H – podobnie jak w innych obrabiarkach marki TBI – można dostrzec dużą dbałość o zastosowane rozwiązania. Teleskopowe osłony chronią powierzchnie prowadnic oraz innych wrażliwych części maszyny, wzmacniają ich trwałość i zapobiegają uszkodzeniom mechanicznym.

Rok 2020 był rekordowy pod względem sprzedaży tego typu maszyn. Coraz więcej przedsiębiorców chce mieć frezarki bramowe. Pozwalają one na optymalizację, związaną m.in. z mocowaniem detalu, co daje firmie duże możliwości produkcyjne.

Firma TBI preferuje w obrabiarkach sterowanie Heidenhain wyposażone w panel 15,6” (TNC 620) lub 19” panel dotykowy TFT (TNC 640). Sterowanie Heidenhain jest wielofunkcyjne, zorientowane na programowanie kształtowe bezpośrednio na maszynie. Charakteryzuje się krótkim czasem przetwarzania bloku, co w połączeniu z jego ujednoliconą konstrukcją cyfrową i zintegrowanym sterowaniem napędów cyfrowych pozwala uzyskać bardzo wysokie prędkości obróbki oraz maksymalną dokładność konturu tak w przypadku obróbki 2D, jak i 3D.

 

Nośność stołu przy największych modelach sięga 32,5 tony

 

Przy wyborze najlepszego narzędzia do pracy należy pamiętać, że jego efektywność jest w dużym stopniu uzależniona od obsługi operatora. W siedzibie firmy TBI Technology zostało uruchomione centrum szkoleniowe wyspecjalizowane w zakresie sterowania Heidenhain iTNC 530, TNC 620 oraz najnowszej generacji TNC 640 wraz ze wszystkimi dostępnymi na rynku opcjami. Centrum szkoli z podstawowej wiedzy oraz organizuje kursy zaawansowane dla doświadczonych operatorów i programistów CNC. Szkolenie prowadzone na indywidualnych stacjach sterujących oraz na obrabiarkach, pod okiem doświadczonych szkoleniowców, gwarantuje płynne rozpoczęcie pracy maszyny u klienta.

Strona główna Aktualności Wydarzenia Brama do raju czy do piekła?

Nasi partnerzy