Centra obróbkowe z przejezdną kolumną firmy Emco sprawdzają się w produkcji obudów w zakładzie Bauer
Nazwa Bauer jest znana w branży nowoczesnego rolnictwa. Ta austriacka rodzinna firma wyznacza standardy w dziedzinie nawadniania i separacji oraz technologii nawozu naturalnego. Oprócz innowacyjnego asortymentu wyróżnia ją wysoki poziom integracji. Do produkcji kluczowych komponentów wykorzystuje dwa centra obróbkowe MMV z przejezdną kolumną firmy Emco, zapewniające wysoką wydajność i elastyczność procesów.
Kiedy ponad 90 lat temu Rudolf Bauer zbudował swoją pierwszą wysokociśnieniową pompę do roztworu nawozu, klimat był bardziej stabilny, a globalna populacja ludzi na świecie wynosiła 2 mld. Obecnie trudno by było wyżywić świat, korzystając z ówczesnych środków i zasobów. We współczesnym rolnictwie konieczne są profesjonalne zarządzanie zasobami i efektywne gospodarowanie gruntami. Ze względu na zmiany klimatu istotne są zwłaszcza technologia i inteligentne nawadnianie.
Specjalista w dziedzinie nawadniania i oczyszczania ścieków
Röhren- und Pumpenwerk Bauer GmbH z siedzibą w Voitsbergu (Austria) specjalizuje się w opracowywaniu technologii oraz produkcji systemów nawadniania i odprowadzania obornika, a ponadto oferuje wszystkie elementy armatury niezbędne do doprowadzania i rozprowadzania wody oraz nawozu. Tradycyjnie firma stawia na wysoki poziom integracji – wszystkie najważniejsze technologie produkcyjne znajdują się pod jej kontrolą. Aby sprostać konkurencji, wciąż poszukuje nowych, ekonomicznych rozwiązań. Tak było np. dwa lata temu, kiedy w zakładzie testowano nowoczesną technologię frezowania.
Technologia zapewniająca przewagę rynkową
U austriackiego producenta obrabiarek – firmy Emco – można było przetestować centrum obróbkowe MMV 3200 z ruchomą kolumną, przeznaczone do obróbki dużych, ciężkich elementów w trzech, czterech lub pięciu osiach. Koncepcja ruchomej kolumny MMV, z przegrodą dzielącą obszar roboczy obróbki skrawaniem oraz dwoma zintegrowanymi stołami obrotowymi i głowicą frezującą w osi B, wydawała się obiecująca. Zwłaszcza ze względu na możliwość pięcioosiowej obróbki w jednym zamocowaniu oraz dużą elastyczność – dzięki zastosowaniu dwóch przestrzeni roboczych – seria MMV jest idealna do produkcji komponentów firmy Bauer – stwierdza Andreas Pichler, inżynier sprzedaży w firmie Emco GmbH, i podkreśla, że właśnie to ostatecznie zdecydowało o podjęciu współpracy.
Testy obejmowały próbną obróbkę typowych komponentów – np. obudowy turbiny i przekładni oraz obudowy kompresora (należało w niej wykonać, z dwóch stron, otwór o średnicy 210 mm i długości 2 × 173 mm, przy czym naddatek odlewu wynosił ok. 7÷8 mm, a dokładność musiała osiągnąć co najmniej jakość klasy tolerancji H7). Nasze oczekiwania w za-kresie dokładności i czasu cyklu pracy zostały zrealizowane z nadwyżką – mówi Daniel Stangl, szef mechaniki produkcji w firmie Bauer GmbH, który bardzo chwali sobie współpracę z działem aplikacji technologii Emco.
Ostatecznie firma Bauer zdecydowała się na zakup dwóch maszyn z serii MMV: MMV 3200 i mniejszej – MMV 2000 – o podobnej konstrukcji, ze zintegrowanym obrotowym stołem z przegrodą oraz z dodatkową osią obrotową do obróbki długich elementów wałów (o długości 3÷6 m i średnicy do 120 mm). Teraz możemy elastycznie obrabiać dużą część naszych komponentów na dwóch maszynach, które są ustawione naprzeciw siebie, aby dało się je jednocześnie obsługiwać – mówi kierownik produkcji, zadowolony z nowych możliwości w fabryce w Voitsbergu.
Jak widać, firma Emco wniosła do firmy Bauer istotny wkład technologiczny, co pozytywnie wpłynęło na wydajność produkcji – czas obróbki pojedynczego elementu skrócił się o 15÷30%, a jednocześnie poprawiła się dokładność jego wykonania i jakość powierzchni.