Dassault Systèmes a rewolucja cyfrowa
Wywiadu udzielił Philipp Bartissol, Vice President Industrial Equipment Dassault Systèmes
Jak Pana zdaniem będzie wyglądała przyszłość Internetu Rzeczy?
W Dassault Systèmes nie mówimy już o Internecie Rzeczy, lecz o Internecie Doświadczeń (Internet of Experiences – IoE). Naszym zdaniem to właśnie w tym kierunku będzie ewoluować koncepcja IoT, która powstała w trakcie rewolucji cyfrowej. Dlaczego? Obecnie w każdej niemal branży obserwujemy odejście od dostarczania klientom „interesujących doświadczeń” na rzecz dostarczania „interesujących i zintegrowanych doświadczeń”, które mają realny wpływ na poprawę jakości życia ludzi. Dla zobrazowania tego zjawiska posłużę się odniesieniem do sposobu funkcjonowania ludzkiego ciała. Pomimo że przedmioty, z których korzystamy, mają „uszy” – w postaci systemów rejestracji dźwięków, „oczy” – w postaci kamer cyfrowych, „głos” – w postaci głośników, a niektóre wykorzystują nawet „zmysł dotyku”, to informacje zebrane przez te przedmioty nie są dostarczane do jednego, centralnego „mózgu”, lecz do wielu „mózgów”– funkcjonujących osobno platform firmowych, miejskich, rządowych oraz poszczególnych użytkowników. Wyzwanie, jakie stoi przed nami, polega na pełnej integracji tych niezależnych centrów skupiających dane. W Dassault Systèmes pracujemy nad skutecznymi rozwiązaniami realizującymi założenia IoE, które pozwolą producentom i dostawcom systemów komunikacyjnych na obserwację, analizę, prezentację, programowanie, a także optymalizację procesów z poziomu jednego, wizualnego interfejsu użytkownika.
Jaki wpływ na produkcję przemysłową będzie miał Internet Rzeczy i jaką rolę w procesie zmian odegra software?
Aby sprostać wymaganiom konsumentów, branże przemysłowe muszą się zmierzyć z koniecznością masowej personalizacji produktów i usług, a także szybkiej realizacji zamówień. Niestety, typowy dla minionej epoki rozproszony model produkcji przemysłowej nie ma w tych warunkach szans na przetrwanie. Szybkość i sprawność produkcji są bowiem możliwe do zapewnienia jedynie w sytuacji pełnej synchronizacji procesów – począwszy od cyfrowej produkcji i zarządzania procesami wytwórczymi, a na planowaniu łańcucha dostaw i działaniach operacyjnych kończąc. Opisana integracja nie tylko będzie miała pozytywny wpływ na przyspieszenie produkcji, lecz także umożliwi modułowość i analitykę predykcyjną, które są niezbędne z punktu widzenia sprawnej produkcji, odpowiadającej potrzebom konsumentów. Połączenie autonomicznych funkcji produkcji przemysłowej w integralną całość stanowi obecnie główny cel światowego przemysłu. Jestem przekonany, że kolejna ewolucja w przemyśle rozwiąże ten problem.
Jakie plany na najbliższą przyszłość, związane z rozwojem konceptu Przemysłu 4.0, ma firma Dassault Systèmes?
Dokładamy wszelkich starań, aby idea Przemysłu 4.0 nie pozostała jedynie tworem wyobraźni. Obserwujemy potrzebę połączenia ze sobą wielu specjalistycznych dziedzin i stworzenia środowiska, w którym wszyscy pracownicy będą mogli współdziałać. W przyszłym, zintegrowanym świecie będą oni musieli myśleć w sposób interdyscyplinarny i dobrze się poruszać we wszystkich procesach. Dlatego też inwestujemy w prace badawczo-rozwojowe nad platformą 3DEXPERIENCE, która jest przykładem podejścia interdyscyplinarnego. Będziemy też nadal współpracować z partnerami branżowymi. W efekcie tej kooperacji dane o różnorodnych rozwiązaniach trafią na platformę 3DEXPERIENCE i zostaną poddane analizie porównawczej, aby wykorzystywany model danych mógł się uczyć od świata rzeczywistego i odwrotnie.
Rozmawiała Monika Kaczmarek