Drukuj przyłbice dla lekarzy i ratowników medycznych!
#drukujdlalekarza
Uczelnie, odpowiadając na apele szpitali o niezbędne wyposażenie ochronne na czas epidemii, produkują przyłbice dla lekarzy, wykorzystując drukarki 3D.
Pierwsze przyłbice trafiły już do szpitali. Dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej prof. Marek Gzik zapewnił, że zespoły pracujące nad produkcją będą dążyć do dostarczenia przyłbic jak największej liczbie chętnych szpitali, jednak wielkość produkcji ograniczają możliwości techniczne sprzętu – wykształcenie przez drukarkę kilku elementów trwa nawet do 30 godzin.
Przyłbice wydrukowane na Politechnice Śląskiej już trafiły do dwóch szpitali
"Zwracam się z apelem, do tych osób, które mają drukarki 3D. Potrzeby służby zdrowia, jeżeli chodzi o przyłbice, są przeogromne. Wczoraj zwróciła się do mnie duża grupa lekarzy z prośbą o przyłbice. My niestety z uwagi na czas potrzebny do wydruku elementów jesteśmy ograniczeni z liczbą możliwych do wyprodukowania przyłbic. Potrzebujemy wsparcia tych wszystkich, którzy mogą się włączyć w produkcję. My to wszystko skoordynujemy, powiemy co należy zrobić i w jaki sposób. Liczę, że dzięki waszemu wsparciu będziemy mogli razem wyprodukować znacznie więcej przyłbic. Musimy wspomóc lekarzy i personel medyczny w tej niełatwej walce z COVID-19" – powiedział prof. Marek Gzik.
Przyłbice wydrukowane na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej
Wydział Inżynierii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej przygotował wytyczne dot. druku przyłbic oraz sposobu ich dostarczania. Są one dostępne na stronie https://sites.google.com/prod/view/politechnikalekarz3d. Przyłbice są testowane przez lekarzy, a dostępne na ww. stronie pliki są systematyczne aktualizowane, aby drukowane w 3D przyłbice jak najlepiej chroniły ratowników i lekarzy.
Osoby, które posiadają drukarkę 3D mogą w każdej chwili przyłączyć się do akcji #drukujdlalekarza.
Źródło: Politechnika Poznańska, Naukawpolsce.pap.pl