Dziewczyny na politechniki!
Takie jest hasło przewodnie projektu realizowanego wspólnie przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) i Fundację Edukacyjną Perspektywy. Według raportu przygotowanego w ramach tego projektu od początku trwania akcji, czyli od 2008 r. rośnie liczba studentów uczelni technicznych, choć w zeszłym roku akademickim trend ten się zachwiał na skutek niżu demograficznego. Trzeba jednak przyznać, że politechnik dotyka on w dużo mniejszym stopniu niż innych rodzajów szkół wyższych.
Od początku badanego okresu liczba kobiet studiujących na uczelniach technicznych wzrosła o 20 047, gdy tymczasem liczba studentów płci męskiej spadła o 16 114. Rośnie też procentowy udział studentek z 30,7% w roku akademickim 2007/2008 do 36,9% w bieżącym roku. Wynika to nie tylko z rezygnacji z obowiązku służby wojskowej i spadku populacji mężczyzn, ale także z szerokiej akcji promocyjnej prowadzonej w szkołach ponadgimnazjalnych.
Wciąż jednak są wydziały, na których udział kobiet nie przekracza kilku procent. Są to kierunki stricte techniczne, jak: elektryka, mechanika, elektronika, elektrotechnika i automatyka. Niewielkie jest zainteresowanie dziewczyn informatyką.
Specjalnie dla dziewczyn już 23 kwietnia wiele uczelni technicznych (np. Politechnika Białostocka, Częstochowska, Gdańska, Krakowska, Lubelska, Łódzka, Opolska, Rzeszowska, Świętokrzyska, Warszawska, Wrocławska i Akademia Górniczo-Hutnicza) organizuje dni otwarte. Kobiety pracujące na politechnikach opowiedzą o swoich osiągnięciach i będą przekonywać, że warto wybierać kierunki techniczne.
Źródło: http://www.dziewczynynapolitechniki.pl
Anna Wojewódzka