ENG FB kontakt

23.12.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia EMO Milano 2021 – światowe targi branży obrabiarek

EMO Milano 2021 – światowe targi branży obrabiarek

Część pierwsza

04-11-2021

W dniach od 4 do 9 października w obiekcie targowym fieramilano odbyły się jedne z największych światowych targów przemysłu obrabiarkowego EMO Milano 2021. Wystawa jest organizowana z inicjatywy CECIMO (Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Obrabiarek) przez włoskie stowarzyszenie producentów obrabiarek UCIMU-SISTEMI PER PRODURRE.

 

W sześciu halach targowych, na powierzchni 100 tys. m2 wystawcy zaprezentowali m.in.: obrabiarki do obróbki plastycznej i obróbki skrawaniem, systemy produkcyjne, technologie wspomagające, roboty i automatykę, rozwiązania dla zintegrowanych i cyfrowych fabryk oraz do wytwarzania przyrostowego. Można było poznać najbardziej zaawansowane technologie. Są one coraz ściślej związane z połączeniami systemowymi i umożliwiają realizację funkcji o wysokiej wartości dodanej, bez których współczesny przemysł nie może się obyć. Targi odwiedziło ponad 60 tys. odwiedzających z 91 krajów.

Specjaliści z całego świata – reprezentujący wszystkie najważniejsze gałęzie przemysłu, w tym takie sektory, jak: maszynowy, motoryzacyjny, lotniczy, kosmiczny czy kolejowy, metalurgiczny i materiałowy – mogli się zapoznać z rozwiązaniami integrującymi technologie produkcji z internetem rzeczy.

Pod hasłem „magiczny świat obróbki metali” wystawcy zaprezentowali wiele nowości, nad którymi pracowali podczas pandemii. W okresie gdy codzienna działalność operacyjna była spowolniona lub zablokowana, oni mogli się skupić na innowacjach.

Luigi Galdabini, komisarz generalny EMO MILANO 2021, stwierdził: Dane z wystawy potwierdzają wartość wydarzenia, uważanego za punkt odniesienia dla światowego przemysłu produkcyjnego obrabiarek, robotów i systemów automatyki.

W tak skomplikowanym, historycznym momencie, kiedy stan zagrożenia zdrowia publicznego jeszcze się nie skończył – dodał Luigi Galdabini – EMO pokazało swoje znaczenie, przyciągając do Mediolanu tych operatorów, którzy mieli zielone światło do podróżowania. Co więcej, udział wystawców nie tylko z Europy świadczy również o atrakcyjności Włoch, uznawanych za jeden z najciekawszych i perspektywicznych rynków, a także wiodący kraj pod względem produkcji w branży.

Pomimo wciąż obowiązujących ograniczeń mobilności EMO Milano nawet przy tej okazji potwierdziło swój międzynarodowy charakter i status. Wystawcy zagraniczni stanowili 60%, a zwiedzający z zagranicy – 30%.

Najliczniej reprezentowane na targach były: Niemcy, Szwajcaria, Francja, Hiszpania, Austria, Słowenia, Turcja, Polska, Rosja i Dania. Udział w wydarzeniu wzięli również liczni operatorzy z Finlandii, Chorwacji, Estonii, Litwy, Węgier, Czech, USA, Wielkiej Brytanii, Izraela, Japonii, Korei Południowej, Irlandii i Egiptu.

Wśród gości zagranicznych było również ponad 30 wykwalifikowanych operatorów zagranicznych uczestniczących w misjach gospodarczych organizowanych przez UCIMU-SISTEMI PER PRODURRE we współpracy z MAECI i ICE-Italian Trade Agency (w tym grupa przedsiębiorców z Polski), a także 30 członków autonomicznej delegacji z Turcji. Akcja spotkań B2B zorganizowana przez UCIMU-SISTEMI PER PRODURRE zaowocowała 1200 spotkaniami na stoiskach tych włoskich wystawców, którzy wzięli udział w inicjatywie.

 

Do udziału w targach EMO Milano 2021 zostaliśmy zaproszeni za pośrednictwem Wschodniego Klastra Obróbki Metali przez Biuro ICE – Agencję Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich Sekcję Promocji Handlu Ambasady Republiki Włoskiej. Udział w wydarzeniu był dla nas interesujący ze względu na prezentowane przez wystawców rozwiązania w zakresie maszyn obróbkowych. Nasza firma dynamicznie się rozwija – rozbudowujemy zakład produkcyjny i poszukujemy wyposażenia do nowo tworzonego parku maszynowego.

Ponieważ sami również produkujemy rozwiązania dla przemysłu, była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń oraz rozmów na temat trendów dotyczących urządzeń przeznaczonych dla współczesnego przemysłu, takich jak maksymalne ułatwienie obsługi maszyn czy dążenie do wdrożenia narzędzi optymalizujących m.in. zużycie energii i czas trwania procesów. Nasze działania są ukierunkowane na usprawnienie procesów produkcyjnych. Opracowaliśmy urządzenie dla firm z branży obróbkowej – niewielką i mobilną myjnię dostosowaną do rozmiaru obrabianych elementów. Stale poszerzamy ofertę, dlatego możliwość bezpośredniej rozmowy ze specjalistami z dziedziny procesów obróbki była bardzo cenna – powiedział Konrad Drobek, doradca techniczny z NOYEN. Firma oferuje kompleksowe rozwiązania do mycia przemysłowego – produkuje maszyny myjące, preparaty chemii przemysłowej, świadczy usługi mycia przemysłowego, serwisowe i laboratoryjne, a także automatyzuje procesy produkcyjne.

 

EMO MILANO 2021 przyciągnęło też uwagę prasy międzynarodowej. Wśród ok. 400 akredytowanych dziennikarzy aż 40% pochodziło z zagranicy.

Wśród zwiedzających było 1300 młodzieży – studentów techników, uczelni i wyższych szkół technicznych, którzy oglądali wystawę w towarzystwie swoich nauczycieli.

Targom EMO Milano 2021 towarzyszyły różne inicjatywy powiązane, takie jak: EMO Digital (obszar wystawienniczy poświęcony technologiom cyfrowym), EMO Additive Manufacturing (strefa poświęcona jednej z najbardziej obiecujących dziedzin produkcji) i EMO Start-Up (gdzie prezentowały się nowe przedsiębiorstwa pracujące nad rozwojem produktów i projektów związanych ze światem systemów produkcyjnych i obróbki metali).

Nowością targów EMO MILANO 2021 był Speakers Corner – arena, na której odbyło się ponad 80 wystąpień, prowadzono też pogłębione analizy i dyskusje wśród wystawców i organizatorów. Ponadto odbyło się 20 spotkań w obszarze EMO Additive, zorganizowanych przez AITA-ITALIAN ASSOCIATION OF ADDITIVE TECHNOLOGIES.

Światowe trendy w automatyzacji i robotyzacji zaprezentowane na targach EMO najlepiej oddaje poniższa grafika (źródło: Fanuc):

 

 

Bardzo widocznym trendem była współpraca maszyn i robotów oraz kobotów. Firmy wyraźnie też podkreślały swoje starania o zmniejszenie zużycia energii. Maszyny są tak projektowane, by ograniczać bieżący ślad CO2. Producentom zależy na zaangażowaniu właścicieli maszyn w rejestrowanie, analizowanie i optymalizowanie zużycia energii w celu raportowania precyzyjnego śladu węglowego dla każdej wykonanej części.

 

 

Jakie nowości zaprezentowały największe firmy?

Firma FANUC na stoisku przypominającym fabrykę zaprezentowała fizyczne i wirtualne eksponaty, w tym technologię cyfrowych bliźniaków do wydajnego projektowania i użytkowania obrabiarek. Zademonstrowano również niektóre z najnowszych funkcji obróbki, takie jak cięcie orbitalne, toczenie mimośrodowe, oscylacja z uczeniem serwo i toczenie o wysokiej dynamice.

Ponadto FANUC pokazał dwa nowe modele robotów: M-1000iA i LR-10iA/10. Dzięki udźwigowi 1000 kg i maksymalnemu zasięgowi 3253 mm M-1000iA ma wyjątkowo szeroki zakres ruchu zarówno w kierunku pionowym, jak i wzdłużnym. Ramię może się obracać, co zapewnia mu rozszerzoną wszechstronność w wielu zastosowaniach manipulacyjnych. Na EMO robot M-1000iA prezentował wydajną i efektywną obsługę zestawu akumulatorów do pojazdu elektrycznego (EV).

LR-10iA/10 to nowy, zamknięty robot, który jest lekki i kompaktowy, ale oferuje szeroki zakres pracy i wysoką odporność na kurz i wodę. Zapewniając udźwig nadgarstka 10 kg i maksymalny zasięg 1101 mm, ważący zaledwie 46 kg LR-10iA/10 może być instalowany na wiele sposobów, w tym na podłodze, suficie lub ścianie. Niewielka waga robota sprawia, że idealnie nadaje się on również do montażu na platformach mobilnych.

 

 

Oprócz robotów FANUC zaprezentował kalkulator ROI (zwrotu z inwestycji) dla robotyzacji. Ta aplikacja internetowa zawiera pulpit nawigacyjny, który w prosty sposób przedstawia potencjalne oszczędności.

Jeśli chodzi o ROBOMACHINES, FANUC pokazał na targach EMO trzy europejskie premiery:

  • serię ROBODRILL α-DiB-Plus, która będzie dostępna od początku 2022 r.; ma ona zmienione warianty wrzecion, nowe opcje sterowania, serwonapędy i ulepszenia mechaniczne;
  • wtryskarkę ROBOSHOT α-SiB – to zaawansowana nowa seria zdolna do formowania wtryskowego metalu (MIM) jako metody produkcji wyrobów medycznych i narzędzi chirurgicznych;
  • FANUC ROBOCUT α-CiC – dodatkowo zwiększono sztywność maszyny poprzez wzmocnienie struktury mechanicznej.

Grupa United Grinding zaprezentowała po raz pierwszy C.O.R.E. (Customer Oriented REvolution) – innowacyjny panel sterowania, który przenosi doświadczenie użytkowników i operatorów w świat generacji smartfonów. Przypomina gigantyczny telefon: 24-calowy wyświetlacz wielodotykowy Full HD identyfikuje obrabiarki nowej generacji wyposażone w C.O.R.E. technologię. Nawigacja działa jak na smartfonie – poprzez dotyk i przeciąganie. Klienci mogą również skonfigurować interfejs użytkownika i rozmieścić najważniejsze funkcje i wyświetlacze operacyjne zgodnie z własnymi preferencjami – podobnie jak w przypadku aplikacji na ekranie głównym smartfona.

Dzięki nowemu systemowi dostępu, który działa poprzez spersonalizowany chip RFID, indywidualny profil użytkownika jest ładowany automatycznie. To nie tylko ułatwia logowanie i wylogowanie się z maszyny, ale jest również znacznie bezpieczniejsze. Profil poszczególnych ról jest przechowywany dla każdego użytkownika, więc użytkownicy widzą tylko te informacje, które są dla nich istotne. Zmniejsza to złożoność i zapobiega błędom.

Przyciągający wzrok nowy panel sterowania jest oczywiście tylko widocznym aspektem w przypadku maszyn wyposażonych w nową technologię C.O.R.E. Za obudową znajduje się pełny system operacyjny zainstalowany na wysoko wydajnym komputerze przemysłowym C.O.R.E. IPC. Służy jako brama IoT i jest „domem” wszystkich aplikacji. System operacyjny jest również kompatybilny ze wszystkimi sterownikami CNC używanymi w United Grinding.

 

 

 

Nowa technologia otwiera mnóstwo możliwości łączenia. Nie tylko maszyny z C.O.R.E. Technologia United Grinding Group można połączyć w sieć, ale także systemy innych firm – za pośrednictwem zaimplementowanych interfejsów, takich jak umati.

Firma Mazak odpowiedziała na zapotrzebowanie rynku na wysokiej klasy podstawowe centrum obróbkowe z dużym skokiem w osi Y i wprowadziła na rynek nową maszynę VCE-600. Została zaprojektowana tak, aby zapewnić najwyższą wydajność w konkurencyjnej cenie i jest przeznaczona dla podwykonawców oraz warsztatów, które chcą zainwestować w maszyny szybsze, bardziej ekologiczne i inteligentne.

 

 

W swojej kategorii VCE oferuje duży stół o wymiarach 1300 mm × 600 mm, z dużą przestrzenią obróbkową, ale jednocześnie zachowuje kompaktową powierzchnię podłogi. W szczególności VCE-600 oferuje zwiększoną wszechstronność dzięki przesuwowi w osiach X/Y/Z wynoszącemu 1050/600/600 mm, które razem maksymalizują przestrzeń na obrabiane elementy i mocowania.

Nowe, pionowe centrum obrabiarkowe VCN-700, ze stołem 1500 mm × 700 mm, to największa seria VCN produkowana w europejskim zakładzie produkcyjnym firmy Mazak. Zapewnia duży zakres obróbki z przesuwem w osi X: 1300 mm, Y: 700 mm i Z: 650 mm. W standardzie ma nowo opracowane wrzeciono z 15 000 obr/min, o mocy 22 kW, zaprojektowane do szybkiego usuwania metalu i szybkiej obróbki wykończeniowej. Umożliwia dynamiczne frezowanie ze stałym obciążeniem, dzięki połączeniu wysokowydajnych ścieżek narzędzi CAD/CAM i najnowszych narzędzi skrawających. Zaprojektowano je z myślą o maksymalizacji produktywności tam, gdzie nowoczesne strategie frezowania kładą nacisk na wysoką prędkość wrzeciona, zoptymalizowane prędkości posuwu i szybką obróbkę CNC (cały czas z zachowaniem ciągłej dokładności cięcia).

Nowy sterownik SmoothEz (wymawiamy: smooth easy) jest bardzo łatwy w obsłudze i może radykalnie skrócić czas programowania i konfiguracji. Został udostępniany dla centrów obróbkowych i tokarskich. System CNC jest wyposażony w 15-calowy pionowy ekran dotykowy, który można dostosować do preferencji operatora, i pełną klawiaturę QWERTY. Można go zaprogramować w dwóch językach: MAZATROL i EIA/ISO. MAZATROL SmoothEz CNC łączy trzy proste funkcje – Ez Machining, Ez Operation i Ez Setup.

Kolejne edycje wydarzenia odbędą się w Niemczech w 2023 i 2025 r. (w Hanowerze), natomiast w 2027 r. EMO wróci do Włoch.

 

 

 

Monika Kaczmarek

Strona główna Aktualności Wydarzenia EMO Milano 2021 – światowe targi branży obrabiarek

Nasi partnerzy