Enrico Krog Iversen, pionier w dziedzinie robotów współpracujących, i Duński Fundusz Wzrostu ujawniają nowy, ambitny plan produkcji narzędzi montowanych na ramieniu robota
Spółka będzie rosła dzięki strategicznym akwizycjom oraz innowacjom technologicznym, operując na słabo zagospodarowanym rynku narzędzi do montowania na końcu ramienia robotów współpracujących. Zaczynając od fuzji trzech międzynarodowych firm, nowe przedsiębiorstwo OnRobot zamierza zostać światowym liderem na szybko rosnącym globalnym rynku, wzmacniając silną pozycję Danii w dziedzinie budowania robotów współpracujących.
Enrico Krog Iversen, były prezes czołowej w branży, pionierskiej firmy specjalizującej się w robotach współpracujących z ludźmi - Universal Robots - wraz z Duńskim Funduszem Wzrostu, podejmuje kolejne wyzwanie w dziedzinie automatyzacji, łącząc trzy innowacyjne przedsiębiorstwa produkujące narzędzia montowane na końcu ramion robotów, by ułatwić dalszy wzrost branży, której wartość według przewidywań wzrośnie do 8,5 miliarda dolarów do roku 2025.
Logo nowej spółki OnRobot
Nowa spółka OnRobot
Nowa spółka łączy amerykańską firmę Perception Robotics, węgierską OptoForce, oraz duńską On Robot, by zostać OnRobot - przedsiębiorstwem, które stworzy w dziedzinie narzędzi dla robotów współpracujących nową jakość. Siedziba OnRobot będzie w Danii, pod przewodnictwem Enrico Krog Iversena, a trzy tworzące ją podmioty będą również kontynuowały swoje indywidualne działania i rozwój. Oprócz tego globalna sieć dystrybutorów OnRobot będzie miała dostęp do lokalnego wsparcia sprzedaży, pomocy technicznej i szkolenia produktowego w regionalnych biurach firmy w Niemczech, Chinach, USA, Malezji i na Węgrzech - kolejne otwarte zostaną w 2018 r.
Spółki tworzące nową firmę OnRobot
Enrico Krog Iversen
W 2015 r. Enrico Krog Iversen i Duński Fundusz Wzrostu sprzedali pionierską duńską firmę produkującą coboty, Universal Robots, amerykańskiej spółce Teradyne za 285 miliony dolarów. Nowe przedsięwzięcie tych dwóch inwestorów jeszcze bardziej umocni światową pozycję Danii w dziedzinie robotyki.
Roboty współpracujące, mogące bezpiecznie pracować obok ludzi w zastosowaniach takich, jak pakowanie, kontrola jakości, przenoszenie materiałów, obsługa maszyn, montaż i spawanie, stanowią w tej chwili według Międzynarodowej Federacji Robotyki 3% globalnej sprzedaży robotów, ale do roku 2025 przewiduje się wzrost tego udziału do 34% wartego 25 miliardów dolarów rynku.
OnRobot będzie specjalizować się w narzędziach do montowania na końcu ramienia robotów współpracujących
Firmy wybrane pod kątem synergii, łatwości integracji i wizji
Trzy spółki, które utworzą nową firmę OnRobot, zostały dobrane ze względu na synergistyczne technologie montowane na ramieniu robota, możliwość łatwej integracji tych technologii w celu zapewnienia lepszego wsparcia oraz na długoterminową wizję i zdolności założycieli każdej z firm.
- Spółka On Robot, założona w 2015 r., oferuje elektryczne chwytaki typu plug-and-play — RG2 i RG6 — montowane bezpośrednio na ramieniu robota, wysoce elastyczne i na tyle proste, że można je programować i obsługiwać z tego samego interfejsu, co robota, bez potrzeby wzywania inżynierów.
- Spółka OptoForce, założona w 2012 r., oferuje czujniki siły/momentu dające robotom przemysłowym zmysł dotyku, aby mogły automatyzować zadania, które w przeciwnym wypadku wymagałyby zręczności ludzkiej dłoni.
- Spółka Perception Robotics, założona w 2012 r., z siedzibą w Los Angeles, produkuje chwytaki z wrażliwymi na dotyk gumowymi czujnikami („skórą”), dającymi robotom zmysł dotyku, dając systemom automatycznym szerokie możliwości posługiwania się materiałami. Jej pierwsze chwytaki będą dostępne w tym roku.
Na targach branżowych Automatica w czerwcu firma OnRobot zaprezentuje swoje pierwsze w pełni zintegrowane produkty z połączonymi interfejsami użytkownika, upraszczającymi zarówno rozwój, jak i wykorzystanie cobotów.
O firmie OnRobot
Spółka OnRobot, z siedzibą w duńskim Odense, oferuje technologie — zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie — wykorzystywane w narzędziach montowanych na ramieniu robota, głównie dla robotów współpracujących (cobotów). OnRobot wywodzi się ze spółki On Robot, założonej w 2015 r. przez Bilge Jacoba Christiansena i Ebbe Overgaarda Fuglsanga. OnRobot integruje chwytaki, czujniki i inne wyposażenie cobotów w celu ułatwienia korzystania z technologii w zastosowaniach takich, jak opakowania, kontrola jakości, posługiwanie się materiałami, obsługa maszyn, montaż i spawanie, planuje także akwizycję i produkcję dodatkowych technologii z ogólnoświatowym wsparciem. Oprócz swojej siedziby w Danii, OnRobot ma teraz skonsolidowane biura sprzedaży w Niemczech, Chinach, USA, Malezji i na Węgrzech.
O Duńskim Funduszu Wzrostu
Duński Fundusz Wzrostu to państwowy fundusz inwestycyjny, przyczyniający się do tworzenia nowych firm, zapewniając kapitał i doświadczenie. Od 1992 r. Duński Fundusz Wzrostu, wspólnie z prywatnymi inwestorami, współfinansował wzrost ponad 7300 duńskich firm, inwestując łącznie ponad 22,5 miliarda duńskich koron. Duński Fundusz Wzrostu inwestuje kapitał, oferuje pożyczki i gwarancje małym i średnim przedsiębiorstwom we współpracy z partnerami prywatnymi i duńskimi instytucjami finansowymi. Duński Fundusz Wzrostu rocznie inwestuje bezpośrednio w około 10 przedsiębiorstw.
Źródło: OnRobot