ENG FB kontakt

13.11.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Fabryka przyszłości w laboratorium

Fabryka przyszłości w laboratorium

Bosch Rexroth otwiera showroom przemysłu 4.0

06-10-2022

Przemysł 4.0 to nie tylko zaawansowana optymalizacja produkcji przemysłowej, ale także większe bezpieczeństwo i komfort pracy pracowników. 22 września w Warszawie został otwarty showroom Bosch Rexroth „Factory of the Future Lab”. W wydarzeniu wzięli udział partnerzy firmy, m.in. przedstawiciele Politechniki Warszawskiej oraz firm Phoenix Contact, Linkap i Automationstechnik. Showroom umożliwia testowanie innowacyjnych rozwiązań z obszaru przemysłu 4.0. Powstał z myślą o klientach, partnerach, pracownikach oraz uczniach techników i studentach uczelni wyższych.

 

 

Nowoczesny showroom Bosch Rexroth „Factory of the Future Lab” to miejsce, w którym automatycy, programiści, pracownicy utrzymania ruchu i produkcji oraz pasjonaci technologii mogą poznać, a przede wszystkim przetestować na żywo koncepcję przemysłu 4.0. W laboratorium prezentowane są zarówno rozwiązania powszechnie stosowane w procesie automatyzacji produkcji, jak i najnowsze technologie, które będą wdrażane w zakładach produkcyjnych w niedalekiej przyszłości.

 

Firma Bosch Rexroth rozwija i wdraża najbardziej innowacyjne technologie w zakresie automatyzacji produkcji. Nasze podzespoły są dostosowane do specyficznych wymagań i wykorzystywane do budowy zaawansowanych maszyn produkcyjnych. Showroom „Factory of the Future Lab” umożliwia naszym partnerom i klientom testowanie tych rozwiązań, które dziś jeszcze wydają się przyszłością, a niedługo staną się standardem. Obiekt jest odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania klientów, którzy chcą się przekonać o potencjale, sile i słuszności wdrażania innowacyjnych rozwiązań przemysłu 4.0 w swoich zakładach – powiedział Thomas Ilkow, dyrektor generalny Bosch Rexroth.

 

Nowe podejście do programowania i cyfrowy bliźniak

Linia montażowa prezentowana w showroomie w 90% składa się z produktów i oprogramowania Bosch Rexroth. Wśród kluczowych technologii wykorzystywanych w obiekcie znajdują się rozwiązania z obszaru automatyki i robotyki, takie jak: innowacyjne sterowniki PLC, komputery przemysłowe, silniki, technologie przemieszczeń liniowych i cobot, oraz rozwiązania z obszaru IT i sztucznej inteligencji. Showroom prezentuje także potencjał nowoczesnych protokołów poprzez ich zastosowanie w integracji świata IT z przemysłem, m.in. do wymiany danych z chmurami obliczeniowymi.

 

 

Warto wskazać trzy technologie przemysłu 4.0, które stosujemy w showroomie i które sprawiają, że jest on naprawdę wyjątkowym obiektem – powiedział Adam Piszczatowski, kierownik Działu Przemysł 4.0 w firmie Bosch Rexroth. Po pierwsze wykorzystujemy oprogramowanie napisane w językach wysokiego poziomu, co znacznie poszerza możliwości naszych klientów z uwagi na większą elastyczność i otwartość na interfejsy webowe. Po drugie stworzyliśmy wyspecjalizowane mikrousługi w postaci programów komputerowych, które dostarczają i pobierają informacje z linii produkcyjnej, dzięki czemu maszyny mogą się komunikować ze sobą, a nawet z produktem czy człowiekiem, bez konieczności korzystania z systemów nadrzędnych. Trzecią niezwykle istotną technologią jest tzw. cyfrowy bliźniak, czyli wirtualna reprezentacja urządzeń fizycznych. Dzięki niej można wykonywać czynności na obiekcie rzeczywistym z pozycji wirtualnej, co się przekłada na lepszą optymalizację, dowolne i dogłębne testowanie prototypów czy wykluczenie błędów. Jednym słowem są to najbardziej nowoczesne rozwiązania w zakresie automatyzacji produkcji.

 

Nie tylko optymalizacja – przemysł 4.0 zwiększa bezpieczeństwo pracowników

Koncepcja przemysłu 4.0 opiera się na inteligentnej technologii cyfrowej, która umożliwia odkrycie niewykorzystanego dotąd potencjału maszyn. Korzyści z wdrażania tak zaawansowanych technologii jest wiele. Dzięki dostępowi do różnorodnych danych i idącej za tym powszechnej optymalizacji możliwe jest wykrywanie opóźnień i innych nieprawidłowości na linii produkcyjnej. Wszelkiego rodzaju optymalizacja – od oszczędności energetycznej po minimalizowanie strat, w tym strat materiałowych – przekłada się na wzrost wydajności produkcji. Ale przemysł 4.0 skupia się nie tylko wokół efektywnej produkcji – wdrażanie innowacyjnych technologii pozwala także zwiększyć bezpieczeństwo i komfort pracowników.

Koncepcja przemysłu 4.0 zakłada automatyzację wielu działań, zwłaszcza tych powtarzalnych i monotonnych. Dzięki temu pracownicy mają więcej czasu, by realizować bardziej strategiczne czy kreatywne zadania. Wykorzystujemy zdobytą wiedzę i możliwości, by nieustannie udoskonalać środowisko pracy, tak aby było przyjazne i bezpieczne dla ludzi, a praca całej fabryki mogła być jak najbardziej efektywna. Przemysł 4.0 umożliwia optymalną integrację pracy człowieka z maszyną – podkreślił Ievhen Grabowski, Application Engineer w firmie Bosch Rexroth. Nowoczesne technologie pozwalają wprowadzić takie udoskonalenia, jak ustawienie języka ojczystego na monitorze podłączonym do maszyny czy dostosowanie wysokości stołu roboczego. Choć są to pozornie proste rozwiązania, znacznie poprawiają komfort codziennej pracy.

Nadrzędną wartością jest przede wszystkim bezpieczeństwo pracowników. Obecnie technologia oferuje wiele rozwiązań, np. zaawansowane czujniki, dzięki którym roboty współpracujące stały się nie tylko nieodłączną częścią nowoczesnej produkcji, wyręczając człowieka w fizycznych, powtarzalnych pracach, ale są również bezpieczniejsze niż kiedykolwiek wcześniej – wyjaśnił Grabowski.

 

 

Bosch Rexroth stawia na partnerstwo

Oprócz prezentacji rozwiązań technicznych Bosch Rexroth oferuje także zaplecze teoretyczne ułatwiające partnerom transformację cyfrową. W ramach współpracy firma przeprowadza szkolenia dopasowane do potrzeb klienta, podczas których można się zapoznać z produktami Bosch Rexroth i przejść przez każdy etap wdrożenia procesów produkcyjnych na rzeczywistym przykładzie.

Firma współpracuje z kluczowymi partnerami przy tworzeniu showroomu „Factory of the Future Lab”. Wśród nich znajdują się m.in. firma Phoenix Contact, światowy lider i innowator w dziedzinie elektryfikacji, usieciowienia i automatyzacji; Linkap, firma specjalizująca się w projektowaniu, wykonaniu i uruchamianiu nowoczesnych systemów automatyki przemysłowej; Automationstechnik, dostawca maszyn i linii montażowych przeznaczonych do automatyzacji procesów produkcyjnych; a także uczelnie wyższe, w tym Politechnika Warszawska, której studenci stworzyli nowoczesną koncepcję sterowania.

Źródło: Bosch Rexroth Sp. z o.o.

Strona główna Aktualności Wydarzenia Fabryka przyszłości w laboratorium

Nasi partnerzy