FAMOT planuje podwoić produkcję obrabiarek
30 maja 2017 r. na terenie zakładu FAMOT w Pleszewie wkopano pierwszą łopatę pod budowę nowej hali produkcji obrabiarek. Pozwoli to firmie zwiększyć powierzchnię produkcyjną obrabiarek o 7 000 m2. Jest to jedna z kilku dużych inwestycji, które zostaną zrealizowane do 2020 r.
Koncern DMG MORI (właściciel zakładu FAMOT) chce także zbudować nowe centrum logistyczne, uruchomić obszar produkcji wrzecion oraz wdrożyć proces wysoko zaawansowanej japońskiej technologii hartowania indukcyjnego. Na wydziale obróbki mechanicznej stworzone zostaną kolejne centra obróbkowe i elastyczne systemy produkcyjne do obróbki korpusów obrabiarek. Dzięki tym działaniom produkcja obrabiarek zostanie podwojona do 2000 sztuk rocznie, a wrzeciona trafią także do innych producentów obrabiarek głównie z grupy DMG MORI. Łącznie DMG MORI zainwestuje w Polsce niemal 100 mln euro.
Efektem powyższych inwestycji będzie też zwiększenie dostaw od polskich kontrahentów. Obecnie 30 polskich firm dostarcza materiały potrzebne do produkcji obrabiarek FAMOT. Co więcej powstaną nowe miejsca pracy. Zbigniew Nadstawski, prezes zarządu FAMOT, podkreślał, że firma będzie poszukiwać przede wszystkim inżynierów, ponieważ dzięki nim możliwe jest tworzenie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań systemowych. Już teraz firma ściśle współpracuje z Politechniką Poznańską. Z myślą o przyszłych rekrutacjach rozpoczęto też współpracę z Zespołem Szkół Technicznych w Pleszewie, w którym we wrześniu 2017 stworzono klasę patronacką.
FAMOT to znany na świecie producent obrabiarek – roczna wartość sprzedaży wynosi obecnie około 140 mln euro. Wyroby z Pleszewa trafiają do klientów w ponad 50 krajach na całym świecie. Ok. 70% eksportu trafia do państw Unii Europejskiej. Firma zatrudnia w Polsce 540 osób, w tym 147 inżynierów. FAMOT posiada własne biuro konstrukcyjne, dzięki czemu produkcja obrabiarek oparta jest na innowacyjnych, często własnych, rozwiązaniach technologicznych.