Firma Studer znów zwiększyła udział w rynku szlifierek
W 2018 r. koncern Fritz Studer AG odnotował rekordowe wyniki. Zeszły rok także był bardzo udany. Pomimo trudnej sytuacji panującej w światowej gospodarce producent szlifierek cylindrycznych ponownie zwiększył swoją obecność na rynku. Jednym z powodów tego sukcesu jest wysoki, sięgający 40% udział nowych klientów firmy.
Na początku lutego w Szwajcarii firma Studer zorganizowała konferencję prasową dla dziennikarzy z całego świata oraz spotkanie przedstawicieli i sprzedawców. Wydarzenie przebiegało pod hasłem „Sztuka szlifowania”. Koncern zaprezentował rozwiązania, które – zdaniem jego menedżerów – czynią go przodującym producentem szlifierek na świecie.
Obecna sytuacja wymaga od nas przezwyciężenia ograniczeń i skoncentrowania się na ledwo dostrzegalnych szczegółach. To one ostatecznie robią różnicę i pozwalają osiągnąć to, co początkowo wydawało się niemożliwe. W czasach, w których żyjemy, szczególny nacisk kładziemy na wydajność i jakość naszych procesów i produktów – powiedział Jens Bleher, dyrektor generalny Fritz Studer AG.
Z kolei Sandro Bottazzo, dyrektor ds. strategii i rozwoju, poinformował, że firma Studer odnotowała poważny wzrost, przede wszystkim w Ameryce Północnej, gdzie osiągnęła drugi najlepszy wynik w swojej 100-letniej historii. Udało się zwiększyć obroty przede wszystkim dzięki ofercie otworowych szlifierek cylindrycznych.
W 2019 r. zapotrzebowanie w różnych branżach kształtowało się bardzo dynamicznie. Jednak dzięki zaawansowanej dywersyfikacji koncern był w stanie zrównoważyć słabsze segmenty rynku silniejszymi. W sektorze motoryzacyjnym sytuacja była znacznie trudniejsza niż w 2018 r. Natomiast branża lotnicza w ostatnim czasie przeżywała rozkwit. Mniejsze rynki, takie jak Wielka Brytania, również osiągnęły bardzo dobry poziom zamówień w 2019 r. Wreszcie wzrósł udział firmy na rodzimym rynku, w Szwajcarii.
Na corocznej konferencji przedstawiciele firmy Fritz Studer AG podsumowali wyniki koncernu w 2019 r. i opowiedzieli o strategii na kolejne lata
Firma Studer ponownie zwiększyła w zeszłym roku liczbę zatrudnionych techników serwisowych: Zwłaszcza we Włoszech i Francji mogliśmy w ubiegłym roku zaangażować więcej nowych techników serwisowych, co pozwoliło nam zapewnić klientom jeszcze szybsze i bardziej kompetentne wsparcie na miejscu – wyjaśnił Bottazzo.
Usługi serwisowe po raz kolejny odnotowały dwucyfrowy wzrost i w rezultacie osiągnęły rekordowy poziom obrotów. Remonty maszyn są dla nas ważnym obszarem działalności i idealnie uzupełniają nasz biznes maszynowy. Dzięki temu klienci mogą mieć maszynę i pełen zakres usług związanych z jej eksploatacją z jednego źródła – dodał.
Remont maszyny w pełni przywraca jej oryginalną precyzję i jakość. Jest to potwierdzane certyfikatem. Dodatkowo przegląd można połączyć z innymi zabiegami, takimi jak rekonfiguracja, automatyzacja, a nawet cyfryzacja, dzięki czemu maszyny można dostosować do zmieniających się wymagań.
Firma Studer od 20 lat oferuje remonty maszyn. Każdego dnia ponad 25 pracowników angażuje się w nadawanie maszynom oraz podzespołom nowego życia. Do tej pory całkowicie odnowiono ponad 400 urządzeń. Niezależnie od tego, czy chodzi o całą maszynę, czy podzespół, remont jest przeprowadzany przez oryginalnego producenta, dysponującego unikalną wiedzą i doświadczeniem, oraz zgodnie z tymi samymi standardami jakości, które dotyczą nowych maszyn. Na koniec klient otrzymuje produkt, którego jakość i precyzja są porównywalne z jakością nowej maszyny, a także roczną, pełną gwarancję na remont. Obejmuje ona również ponowne zapewnienie dostępności części. Ponieważ po remoncie szlifierka jest niemal jak nowa, taka inwestycja jest finansowo znacznie bardziej atrakcyjna i przystępna niż zakup nowej maszyny.
Remont trwa od 12 do 14 tygodni. W tym czasie w razie potrzeby firma Studer może wypożyczyć klientowi daną maszynę, by nie tracił zdolności produkcyjnych.
Jens Bleher, dyrektor generalny Fritz Studer AG: Obecna sytuacja wymaga od nas przezwyciężenia ograniczeń i skoncentrowania się na ledwo dostrzegalnych szczegółach. To one ostatecznie robią różnicę i pozwalają osiągnąć to, co początkowo wydawało się niemożliwe. W czasach, w których żyjemy, szczególny nacisk kładziemy na wydajność i jakość naszych procesów i produktów. |
Cztery podstawowe priorytety w strategii cyfryzacji grupy, w skład której wchodzi Studer, zostały wypracowane na podstawie szerokiej gamy projektów cyfrowych. Łączność, użyteczność, monitorowanie i wydajność – to cyfrowe filary UNITED GRINDING Digital Solutions. W obszarze łączności znormalizowany interfejs komunikacyjny Umati zapewnia długo oczekiwaną możliwość prostego podłączenia dowolnej maszyny, która jest kompatybilna z Umati, do Monitora produkcji, który śledzi i archiwizuje wybrane wcześniej procesy produkcyjne i logistyczne. Cyfryzacja trafia również do firmy Studer. Jako użytkownik własnych maszyn jesteśmy niejako klientem wewnętrznym i wspieramy naszych programistów praktycznymi testami i sugestiami dotyczącymi ulepszeń produktu z punktu widzenia użytkownika – wyjaśnił Stephan Stoll, dyrektor operacyjny Fritz Studer AG.
W 2019 r. zrealizowano również dalsze znaczące inwestycje w lokalizacji Steffisburg. Zakończony został pomyślnie duży projekt modernizacji organizacji produkcji. Podkreśla to silną więź grupy UNITED GRINDING Digital Solutions ze szwajcarską lokalizacją firmy Studer. Technicznie zharmonizowane centra frezarskie umożliwiają zautomatyzowaną, precyzyjną produkcję naszych najważniejszych komponentów – zapewnił Stoll.
Remont w pełni przywraca oryginalną precyzję i jakość maszyny lub części (fot. Studer)
Remont w pełni przywraca oryginalną precyzję i jakość maszyny lub części (fot. Studer)
Kolejna inwestycja wdrożona w tym roku dotyczyła produkcji wrzecion szlifierskich – kluczowego elementu dla pracy i precyzji szlifierek. Chcemy utrzymać i rozwijać naszą wiedzę specjalistyczną i wydajność w tym obszarze oraz zwiększać wewnętrzną wartość dodaną. Oczywiście nadal będziemy korzystać z najnowszych technologii produkcji i procesów oraz rozsądnego stopnia automatyzacji – zapewnił Stoll.
Firma Studer należy do czołowych producentów szlifierek – w produkcji wykorzystuje najnowsze technologie i automatyzację
Firma Studer należy do czołowych producentów szlifierek – w produkcji wykorzystuje najnowsze technologie i automatyzację
Firma zaprezentowała współpracujący zrobotyzowany system ładowania. Obejmuje on sześcioosiowego robota Stäubli z laserem Sick, który skanuje otoczenie, aby wykryć ewentualną obecność ludzi. Robot działa z pełną prędkością, jeśli w określonej zewnętrznej lub wewnętrznej strefie wokół niego nie ma ludzi. Gdy człowiek wejdzie do strefy zewnętrznej, robot zwalnia. Gdy pracownik znajdzie się w strefie wewnętrznej otaczającej robota, urządzenie się zatrzymuje. Kiedy nie ma już ludzi w pobliżu, operator może ponownie uruchomić robota. Eliminuje to potrzebę stosowania ogrodzeń ochronnych lub obudów robotów przemysłowych, zwykle koniecznych, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom.
Od lewej: Stephan Stoll, dyrektor operacyjny, Sandro Bottazzo, dyrektor ds. strategii i rozwoju, Daniel Huber, dyrektor działu technologii, i Jens Bleher, dyrektor generalny Fritz Studer AG (fot. Studer)
Źródło: Monika Kaczmarek, Mechanik 3/2020