Hannover Messe 2018 – „Zintegrowany Przemysł – Połącz i Współpracuj”
Hannover Messe to wiodąca wystawa technologii przemysłowych. Tematy „Integrated Industry” i „Integrated Energy” czynią z niej globalną platformę wymiany rozwiązań dla Przemysłu 4.0. Kolejna edycja targów odbędzie się już niebawem – od 23 do 27 kwietnia 2018 r. w Hanowerze. Oferta wiodących imprez – IAMD – Integrated Automation, Motion & Drives, Digital Factory, Energy, Industrial Supply oraz Research & Technology – stanowi pełne odzwierciedlenie postępującej cyfryzacji produkcji i systemów energetycznych. W tym samym czasie w hanowerskim centrum targowym będą trwały światowe targi intralogistyki oraz zarządzania łańcuchem dostaw – CeMAT. Krajem partnerskim Hannover Messe jest w tym roku Meksyk. Organizatorzy oczekują 5 tys. wystawców z 70 krajów i ponad 200 tys. odwiedzających.
6 lutego na terenie Targów Hanowerskich odbyła się coroczna konferencja prasowa poświęcona nadchodzącej edycji tej wiodącej na świecie imprezy. Przy okazji kilkadziesiąt firm, które wiosną wezmą udział w wystawie (m.in. Harting, Siemens, Kuka, Bosch Rexroth, igus, IFM, Beckhoff, Festo, SICK i VDMA), zaprezentowało się na indywidualnych stoiskach. Współgranie automatyzacji i techniki energetycznej, intralogistyki, platform IT i sztucznej inteligencji napędza cyfrową transformację przemysłu. Temat przewodni Hannover Messe 2018 „Integrated Industry – Connect & Collaborate” ukazuje potencjał tego rozwoju. Człowiek, maszyny i systemy IT – to podstawowe filary fabryki przyszłości. Jednak ich pełne możliwości zostaną wydobyte dopiero dzięki połączeniu w sieć. To połączenie – czyli organizowanie w sieci – podnosi Przemysł 4.0 na kolejny szczebel – powiedział dr Jochen Köckler, prezes zarządu Deutsche Messe AG. – Temat przewodni „Integrated Industry – Connect & Collaborate” pokazuje, w jaki sposób sieci przemysłowe stwarzają zupełnie nowe formy gospodarowania, pracy i współdziałania. Efekt: lepsza pozycja konkurencyjna, lepsze miejsca pracy i nowe modele biznesowe.
Technologia w fabrykach i technika energetyczna są coraz bardziej wydajne, analizy danych są coraz bardziej precyzyjne, przemysłowe platformy IT wchodzą przebojem na rynek. To uzupełniają sztuczna inteligencja i maszyny uczące się – dzięki temu maszyny są w stanie podejmować decyzje. Łańcuchy produkcyjne można cyfrowo symulować, standardem staje się prognozowana konserwacja, powstają nowatorskie modele biznesowe, na rynkach pojawiają się nowi gracze, a granice między branżami zacierają się w szybkim tempie.
Hannover Messe to miejsce, w którym można na własne oczy przekonać się o błyskawicznym rozwoju Przemysłu 4.0 i odczuć jego następstwa – podkreślił Köckler. – Koncerny z całego świata prezentują roboty, techniki automatyzacji, rozwiązania IT oraz oprogramowanie i platformy sieciowe. Hanower pełni rolę rozrusznika dla Przemysłu 4.0. Tylko tu cyfrowa transformacja jest widoczna jako całościowy system.
Temat przewodni „Integrated Industry – Connect & Collaborate“ ma ogromne znaczenie dla wszystkich branż przemysłu. Już dziś można bez większych komplikacji zaimplementować system współpracy człowiek–robot w przedsiębiorstwie każdej wielkości. To samo dotyczy koncepcji cyfrowego bliźniaka. Wirtualne odzwierciedlenie produktu oraz powiązanie danych producenta i klienta optymalizują procesy produkcji. „México excede expectativas” („Meksyk przekracza oczekiwania”) – pod tym hasłem Meksyk promuje się jako kraj partnerski tegorocznych targów. Meksyk będzie pierwszym krajem latynoamerykańskim o tym statusie i chce wykorzystać tę okazję, by zaprezentować się globalnemu przemysłowi z nowymi tematami z dziedziny technologii, możliwościami inwestycyjnymi, innowacyjnymi strategiami wzrostu i projektami badawczymi. Mówił o tym podczas konferencji prasowej ambasador Meksyku w Berlinie, Rogelio Granguilhomme.
Takie tematy, jak Przemysł 4.0, energetyka i technologie dla środowiska naturalnego, kształcenie zawodowe, start-upy i inwestycje zagraniczne, mają ukazać Meksyk jako interesujący ośrodek przemysłowy oraz innowacyjnego i otwartego na współpracę partnera. Zadeklarowanym celem meksykańskiego rządu jest wytyczenie strategicznych i infrastrukturalnych kierunków czwartej rewolucji przemysłowej. Ponadto Meksyk podczas Hannover Messe 2018 poszerzy swoje międzynarodowe kontakty handlowe, m.in. zakres umowy o wolnym handlu z Unią Europejską. Będzie reprezentowany przez ponad 160 firm, instytucji oraz przedstawicieli świata biznesu i polityki. Główny pawilon narodowy będzie zlokalizowany w hali 27, a mniejsze ekspozycje tematyczne znajdą się w halach: 2, 5, 6, 13, 17 i 21.
Prezes firmy SICK AG, dr Robert Bauer, w prezentacji „Inteligentna sensoryka w fabryce przyszłości” wiele uwagi poświęcił pojazdom autonomicznym, a podczas części oficjalnej konferencji prezentowany był autonomiczny robot intralogistyczny Magazino
Na targowym stoisku firmy Igus będzie można zobaczyć wiele nowości
Firma igus przyzwyczaiła nas już do tego, podczas Hannover Messe prezentuje wiele nowości. W tym roku będzie promowała m.in. system speedigus, czyli usługę produkcji części niestandardowych. Coraz częściej się zdarza, że klienci wymagają wykonania części lub świadczenia usług niestandardowych i od wielu lat realizacja takich zamówień była ważną częścią wsparcia oferowanego przez firmę igus. Obecnie, dzięki systemowi speedigus, udało się znacznie przyspieszyć produkcję niestandardowych części za sprawą tribopolimerów igus.
W skład serii produktów igus isense wchodzą inteligentne czujniki oraz moduły monitorujące. Rejestrują one na bieżąco zużycie i ostrzegają użytkownika z odpowiednim wyprzedzeniem, by mógł zaplanować naprawę lub wymianę. Moduł komunikacyjny igus (icom) pozwala na bezproblemową integrację z infrastrukturą IT klienta. Dostępny jest ciągły monitoring oraz automatyczne uruchamianie zakładowych prac konserwacyjnych. Opcjonalne połączenie z centrum danych igus poszerza te możliwości o optymalizację żywotności poszczególnych urządzeń oraz szybsze procesy operacyjne, takie jak automatyczne zamawianie zewnętrznych zespołów konserwacyjnych lub części.
Dr Jochen Köckler, prezes zarządu Deutsche Messe AG, wraz z pozostałymi prelegentami
Bardzo lekki BionicCobot firmy Festo poruszany sprężonym powietrzem
Sposób poruszania się BionicCobota jest wzorowany na ludzkim ramieniu i dłoni chwytającej. Każdy z siedmiu stawów wykorzystuje naturalne mechanizmy – bicepsa i tricepsa – pracy mięśni zginaczy i prostowników. W ten sposób robot może wykonywać bardzo delikatne ruchy, podobnie jak jego model biologiczny. Ruchy BionicCobota mogą być precyzyjnie regulowane, tak aby były silne i dynamiczne albo czułe i łatwo ustępujące; dlatego system nie zagraża ludziom nawet w przypadku kolizji. Jest to możliwe dzięki Festo Motion Terminal – pneumatycznej platformie automatyzacji, która łączy wysoko precyzyjną mechanikę, czujniki i złożoną technologię sterowania oraz pomiaru na bardzo małej przestrzeni.
„iintelligence 4.0 beyond automation” – nowe hasło KUKA ma odzwierciedlać ewolucję Przemysłu 4.0 w ciągu ostatnich lat. W tym czasie KUKA położyła fundament pod inteligentną produkcję sieciową
W tym roku KUKA podejmuje kolejny krok w inteligentnej produkcji, nazywanej „inteligencją przemysłową 4.0” (w skrócie „iintelligence 4.0”). Podstawą tego są – zdaniem specjalistów z firmy – kompetencje w dziedzinie automatyzacji, które zostały wzbogacone o nowe technologie do obsługi sztucznej inteligencji, głębokiego uczenia się oraz big cloud analytics. „ii” w sloganie odnosi się nie tylko robota LBR iiwa, ale także buduje most z terminem IIoT (przemysłowy Internet rzeczy).
Monika Kaczmarek