ENG FB kontakt

15.11.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Hannover Messe 2019: „Zintegrowany przemysł – inteligentna produkcja”

Hannover Messe 2019: „Zintegrowany przemysł – inteligentna produkcja”

Danuta Kowalczyk   |   31-01-2019

Od lewej:  Dr. Jochen Köckler (CEO, Deutsche Messe AG), Per Thöresson (Ambasador Królestwa Szwecji w Niemczech),  Jürgen von Hollen (Prezes Universal Robots)

Od lewej:  Dr. Jochen Köckler (CEO, Deutsche Messe AG), Per Thöresson (Ambasador Królestwa Szwecji w Niemczech),  Jürgen von Hollen (Prezes Universal Robots)

 

Jesteśmy świadkami szybkich i radykalnych zmian w przemyśle oraz energetyce. Sztuczna inteligencja (SI) i uczenie ma­szynowe nadal są fundamentem transformacji przemysłowej. Możliwości, jakie oferuje sieć 5G, zmienią do 2020 r. standard komunikacji i będą kamieniem milowym w dalszej rewolucji przemysłowej i cyfryzacji. Jednak to człowiek jest u źródła i w centrum wszystkich innowacji oraz usprawnień procesu produkcji. Jak słusznie zauważył dr Jochen Köckler, prezes zarządu Deutsche Messe: Kiedy mówimy o zaletach SI, nie oznacza to, że możemy się obejść bez ludzkiej inteligencji.

 

Szwecja krajem partnerskim tegorocznych targów

Krajem partnerskim Hannover Messe 2019 jest Szwecja. Pod względem liczby ludności jest to najmniejszy kraj spo­śród tych, które do tej pory współorganizowały i promowały targi. Jednak mimo skromnej populacji (8,5 mln ludności) aż 70% szwedzkiego eksportu wytwarzają firmy przemy­słowe i powiązane z nimi przedsiębiorstwa usługowe.

 

Per Thöresson, Ambasador Królestwa Szwecji w Niemczech zachęca: Innovate with us!

Per Thöresson, Ambasador Królestwa Szwecji w Niemczech zachęca: Innovate with us!

 

Integrated Industry – Industrial Intelligence

Wiodące hasło kwietniowego wydarzenia w Hanowe­rze, tj. Integrated Industry – Industrial Intelligence, kom­pleksowo odzwierciedla digitalizację produkcji i systemów energetycznych. Podkreśla rosnące znaczenie sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego w sektorach prze­mysłowym i energetycznym. Zasadniczą rolę odgrywają tu efektywne wykorzystanie energii i autonomiczne proce­sy produkcji, a także zagadnienia z dziedziny interfejsów, protokołów i bezpieczeństwa.

Na Hannover Messe spotkają się międzynarodowi pre­kursorzy z sektora przemysłowego oraz SI, aby wspólnie porozmawiać o innowacyjnych rozwiązaniach dla przemy­słu oraz o koncepcjach dalszego rozwoju cyfryzacji. Jak twierdzi dr Köckler: Kadra kierownicza, odpowiedzialna w swoich przedsiębiorstwach za podejmowanie strate­gicznych decyzji, powinna już teraz gruntownie zbadać potencjał swoich organizacji, aby przygotować się na nad­chodzące zmiany o przełomowym znaczeniu. Tegoroczne targi hanowerskie są do tego znakomitą okazją.

Wydarzenia towarzyszące

Obok sześciu imprez targowych zaplanowanych w ramach Hannover Messe – tj. IAMD (Integrated Automation, Motion & Drives), Digital Factory, Energy, Industrial Supply, ComVac oraz Research & Technology – przygotowano specjalne strefy dla start-upów i osób zainteresowanych tematyką kariery zawodowej. W programie imprezy znalazło się ponad 90 forów i konferencji.

Podczas oficjalnego otwarcia targów (31 marca) zostaną ogłoszone nominacje do konkursu Hermes Award, a wszystkie nominowane produkty będą prezentowane podczas targów w sektorze „Research & Technology” w hali nr 2.

 

Polska reprezentacja

Do tej pory na Hannover Messe 2019 zarejestrowało się już 40 firm z Polski. Polska Agencja Inwestycji i Handlu jeszcze do 15 lutego przyjmuje zgłoszenia i oferuje polskim firmom bezpłatne skorzystanie z powierzchni wystawienniczej na polskim stoisku narodowym.

 

Informacje dla zwiedzających Hannover Messe
Termin: 1–5 kwietnia 2019 r.
Godziny otwarcia: od 9:00 do 18:00
Miejsce: Targi Hanowerskie, Niemcy
Organizator: Deutsche Messe
Rejestracja i dodatkowe informacje: hannovermesse.de

 

Konferencja z udziałem prasy i wystawców

W dniu 24 stycznia 2019 r. na terenie Targów Hanowerskich odbyła się konferencja prasowa poświęcona najbliższej edycji Hannover Messe. Przy okazji kilkadziesiąt firm, które na początku kwietnia wezmą udział w wystawie (m.in. ABB, Accenture, Beckhoff, Festo, Fraunhofer Institute, igus, It´s OWL Clustermanagement, Karlsruher Institut für Technologie – KIT, Omron, Schneider Electric, SCHUNK, Stäubli Tec-Systems, SmartFactoryKL, Universal Robots), na indywidualnych stoiskach zaprezentowało nowości ze swojej oferty.

 

Od „rohbota” do robota: oto ekonomiczne w zakupie i eksploatacji urzą­dzenie z ramieniem z tworzywa sztucznego firmy igus, ramieniem prze­gubowym Robolink z platformą online i koncepcją platformy cyfrowej – po to, by ułatwić pierwsze kroki w świecie automatyzacji (fot. igus)

 

Chwytanie na wzór języka kameleona: poprzez odwrócenie elastycznej silikonowej nakładki chwytak firmy Festo może w ramach jednej procedury podnosić, zbierać i ustawiać z powrotem obiekty o różnych kształtach i z różnych materiałów

 

Dłoń robota ostrożnie chwyta losowo zmontowane kolorowe klocki, a następnie je odkłada. To wyrafinowane rozwiązanie tylko na pierwszy rzut oka wydaje się dziecinnie proste. Już niedługo roboty i systemy obsługi będą w stanie samodzielnie identyfikować i badać obiekty i ostatecznie nimi zarządzać. Na Hannover Messe specjalista od systemów chwytania i mocowania – firma SCHUNK – zademonstruje możliwości, jakie inteligentne systemy chwytające oferują nowoczesnym fabrykom, a także sposoby digitalizacji i sztucznej inteligencji, usprawniające procesy obsługi

 

Konsorcjum SmartFactoryKL zaprezentuje rozwiązanie wspomagające proces produkcyjny. Już teraz algorytmy wykrywania anomalii wspierają operatora, ostrzegają o potencjalnych awariach i ułatwiają proces serwisowania urządzenia (fot. SmartFactoryKL/A. Sell)

Strona główna Aktualności Wydarzenia Hannover Messe 2019: „Zintegrowany przemysł – inteligentna produkcja”

Nasi partnerzy