ENG FB kontakt

23.01.2025

Strona główna Aktualności Wydarzenia Innowacyjna technologia druku 3D z betonu podniesie wydajność farm wiatrowych

Innowacyjna technologia druku 3D z betonu podniesie wydajność farm wiatrowych

20-07-2020

Specjaliści z LafargeHolcim oferują pionierską technologię druku 3D elementów wież turbin wiatrowych ze specjalnie opracowanego betonu. Takie turbiny mogą być nawet 2,5 razy wyższe od obecnie stosowanych. Docelowo będą sięgać 150–200 m, wychwytywać silniejsze wiatry, a ich wydajność będzie o jedną trzecią większa od standardowych turbin. Projekt jest realizowany we współpracy z firmami COBOD i GE Renewable Energy.

Druk 3D jest już powszechnie stosowany w przemyśle i sektorze nowoczesnych technologii, a obecnie coraz śmielej wkracza do branży budowlanej. Technologie cyfrowe rewolucjonizują plac budowy.

W firmie LafargeHolcim – należącej do grona liderów w produkcji materiałów budowlanych – zaprojektowano beton, który nadaje się do druku 3D. Wspónie z firmami COBOD (działającą na rynku drukarek 3D wykorzystywanych w budownictwie) oraz GE Renewable Energy opracowano proces produkcyjny wyższych i bardziej wydajnych turbin wiatrowych. Pierwszy prototyp wydrukowano w październiku 2019 r.

 

– Digitalizacja wchodzi na budowy. W konsekwencji zmienią się one nie do poznania. Wykorzystanie technologii betonu drukowanego w technologii 3D bezpośrednio na miejscu realizacji inwestycji pozwoli budować większe podstawy oraz wyższe wieże hybrydowe, sięgające 200 m. Ponadto pozwala to zaoszczędzić na transporcie elementów montażowych, co zmniejsza ślad węglowy całego procesu budowlanego – podkreśla Alessandro Tofani, kierownik zespołu Strategii i Digitalizacji Lafarge w Polsce.

 

Wieże turbin wiatrowych mają zwykle wysokość poniżej 100 m ze względu na tradycyjną konstrukcję ze stali i prefabrykowanego betonu. Dzięki wykorzystaniu specjalnie zaprojektowanego betonu będzie można budować większe podstawy oraz wydajniejsze i wyższe wieże hybrydowe, sięgające nawet 200 m wysokości. Pozwoli to wychwytywać silniejsze wiatry, a to przyczyni się do zwiększenia wydajność turbin. Zazwyczaj turbina o mocy 5 MW umieszczona na wysokości 80 m wytwarza rocznie 15,1 GWh. Taka sama turbina na wysokości 160 m generowałaby 20,2 GWh, czyli o 33% więcej energii.

 

– Lafarge jest zarówno użytkownikiem, jak i ambasadorem czystej energii, dlatego cieszymy się z udziału w tym przełomowym projekcie. Przyspieszy on dostęp do energii odnawialnej, wprowadzi automatyzację i elementy robotyzacji do inwestycji budowlanych i infrastrukturalnych – podkreśla Tofani.

 

Galeria

 

Lafarge w Polsce

Firma Lafarge działa w Polsce od 1995 r. Należy do czołowych producentów cementu, kruszyw i betonu na polskim rynku budowlanym. Dostarcza najwyższej jakości rozwiązania i usługi, stale inwestuje w innowacje. W Lafarge kładziony jest duży nacisk na bezpieczeństwo. Obecnie w 50 zakładach firma zatrudnia blisko 1500 pracowników. Jest częścią globalnej Grupy LafargeHolcim, która ma oddziały w 80 krajach.

 

 

Więcej informacji na: www.lafarge.pl; www.lafargeholcim.com

 

Strona główna Aktualności Wydarzenia Innowacyjna technologia druku 3D z betonu podniesie wydajność farm wiatrowych

Nasi partnerzy