ENG FB kontakt

15.11.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Inteligentna produkcja maszyn dzięki wsparciu rządowemu

Inteligentna produkcja maszyn dzięki wsparciu rządowemu

Monika Kaczmarek   |   03-01-2019

Wzrost jakości, większa precyzja, rozszerzenie usług, poprawa wizerunku marek, a teraz również integracja systemów cyfrowych zorientowanych na Przemysł 4.0 – to obietnice prężnie rozwijającej się branży urządzeń do obróbki metalu na Tajwanie. Era informacji napędza nowe zjawiska, więc i na tej uprzemysłowionej azjatyckiej wyspie pojawiają się technologiczne innowacje.

 

Targi TMTS

 

Piąta edycja targów TMTS, zorganizowana wspólnie przez miasto Taichung i stowarzyszenie TMBA, odbyła się w dniach 7–11 listopada 2018 r. Hasło przewodnie targów: „Połączona produkcja aktywuje przyszłość” – oddawało trendy panujące obecnie w inteligentnej produkcji. Tematyka wystawy koncentrowała się wokół wymagań dla automatycznych, spersonalizowanych i inteligentnych maszyn. Impreza miała na celu zaprezentowanie różnorodnych przemysłowych łańcuchów dostaw i inteligentnych aplikacji.

Wydarzenie zyskało poparcie głównych producentów na Tajwanie, takich jak: FAIR FRIEND Group, TONGTAI, HIWIN, GOODWAY, AWEA, VICTOR, YCM, FAR EASTERN, KAOMING, FALCON, WELE, CHMER, GSA, KEYROW, GIFU i HABOR. Po raz pierwszy w wydarzeniu wzięli udział międzynarodowi producenci z Europy, ze Stanów Zjednoczonych i z Japonii. Nie zabrakło wiodącego producenta sterowanych numerycznie maszyn i robotów FANUC, największej na świecie grupy producentów obrabiarek DMG MORI, wiodącego japońskiego producenta obrabiarek MAZAK czy szwedzkiego producenta maszyn pomiarowych Hexagon.

Jak powiedział Jui-Hsiung Yan, prezes Tajwańskiego Stowarzyszenia Producentów Obrabiarek (TMBA): Branża obrabiarek ma największą wartość wyjściową spośród wszystkich branż maszynowych na Tajwanie. Dzięki kompletnemu systemowi łańcucha wartości, 79% eksportu i ok. 6% udziału w światowym rynku Tajwan jest siódmym co do wielkości producentem obrabiarek na świecie. W ostatnich latach tutejsza branża obrabiarkowa odniosła ogromny sukces w zakresie opracowywania nowych modeli maszyn i rozszerzania udziału na rynkach zagranicznych. Tajwańskie obrabiarki są znane ze swojej wysokiej jakości i rozsądnej ceny. Wraz z trendem inteligentnej produkcji globalne zapotrzebowanie na sprzęt zwiększyło sprzedaż eksportową obrabiarek na Tajwanie. Do trzeciego kwartału 2018 r. wartość eksportu tajwańskich obrabiarek wyniosła 2,3 mld USD, co stanowi wzrost o 13,3% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, a zapotrzebowanie rynku nadal rośnie.

W wystawie wzięło udział 720 wystawców, którzy prezentowali swoje nowości na 4300 stoiskach o łącznej powierzchni ok. 91 tys. m2, co stanowi ośmioprocentowy wzrost w porównaniu z poprzednią edycją.

 

Targi TMTS

 

Taichung – miasto, w którym odbywają się targi – jest bardzo dobrze skomunikowane ze stolicą (dzięki szybkim pociągom, autostradom itp.). To stolica regionu, w której rozwój technologiczny jest bardzo szybki. Przyczyniły się do tego rządowe zachęty do innowacji, badań i rozwoju oraz produkcji maszyn precyzyjnych. Strefy i klastry przemysłowe, technoparki, instytuty i uniwersytety zostały zorganizowane w taki sposób, aby ze sobą współpracowały i wspierały produkcję zgodnie z dobrze przemyślanym planem. Dzięki integracji producentów obrabiarek i zaplecza technicznego możliwe było zapewnienie znacznie lepszych, wszechstronnych i kompleksowych rozwiązań. Państwowe dotacje wsparły skuteczny rozwój w dziedzinie inteligentnych maszyn i technologii produkcji, a w konsekwencji przyczyniły się do wzrostu konkurencyjności tajwańskich producentów maszyn oraz pojawienia się innowacyjnych, spersonalizowanych produktów i modeli usług.

Ważną rolę w rewolucji technicznej odgrywa czynnik ludzki. Człowiek jest bowiem niezbędną siłą napędową innowacji i modernizacji tradycyjnych gałęzi przemysłu. Aby wypełnić lukę między badaniami a praktyką, ministerstwo edukacji uruchomiło program rozwoju talentów dla inteligentnego przemysłu wytwórczego, który łączy zasoby i techniki z 36 uczelni technicznych i uniwersytetów. W międzyczasie ustanowiono międzypaństwowy, międzydyscyplinarny sojusz na rzecz edukacji strategicznej, obejmujący sześć szkół. Jego celem jest zbadanie zastosowania internetu maszyn, inteligentnych systemów nadzoru i interaktywnej rzeczywistości wirtualnej, aby urzeczywistnić ideę poprawy wydajności produkcji przemysłowej. Podczas targów zaprezentowano wyniki pierwszego etapu tego projektu.

Inteligentna fabryka przyszłości stała się rzeczywistością i stanowi część ekosystemu produkcyjnego. Od dostaw surowca po konserwację maszyn i identyfikowalność gotowych produktów – kluczem do sukcesu w erze cyfrowej jest monitorowanie każdego etapu. Na targach TMTS wystawcy prezentowali produkty, które mają potwierdzić spełnienie wszelkich wymagań koncepcji Przemysłu 4.0.

Tajwan jako kraj znany z produkcji obrabiarek o globalnym zasięgu aktywnie zachęcał swoją branżę obrabiarkową do modernizacji maszyn precyzyjnych, aby uczynić je inteligentnymi maszynami. Tamtejsze uczelnie techniczne i instytuty badawcze bardzo silnie współpracują z przemysłem. Dzięki temu połączeniu sił opracowywane są kompleksowe rozwiązania, zapewniające innowacyjne, spersonalizowane i inteligentne technologie. Chodzi o to, aby przejść od komunikacji inteligentnych komponentów do połączenia całej linii produkcyjnej i całej fabryki.

Podążając w kierunku Przemysłu 4.0, światowe branże wytwórcze stopniowo łączą elementy inteligentnej produkcji z ogólnymi procesami produkcyjnymi. Umożliwia to systemom produkcyjnym właściwe reagowanie na nieprzewidziane sytuacje poprzez uruchomienie wydajnych metod pracy we właściwym czasie. W związku z tym rząd na Tajwanie aktywnie wspiera krajowy przemysł w pro-cesie przechodzenia z maszyn precyzyjnych na inteligentne, co ma na celu stworzenie większej liczby miejsc pracy oraz zwiększenie produkcji wszystkich fabryk i linii produkcyjnych.

Większość tajwańskich producentów obrabiarek wkroczyła już w obszar inteligentnych maszyn i dąży do rozwoju inteligentnych części, integralnych inteligentnych maszyn, inteligentnych linii produktów i inteligentnych fabryk. Producenci starają się też różnicować produkty za pomocą dostosowanego oprogramowania i interfejsów człowiek–maszyna, pomnażając w ten sposób wartość dodaną przemysłu obrabiarkowego.

 

Targi TMTS

 

FEMCO

FEMCO, jeden z największych producentów obrabiarek na Tajwanie, zaprezentował inteligentną automatyzację produkcji felg aluminiowych. Autonomiczna komórka produkcyjna zawiera maszyny, system wizyjny, systemy mocowania, automatyzację, system pomiarowy, urządzenie do czyszczenia i znakowania laserowego. Jednym z ciekawszych rozwiązań, jakie tu zastosowano, jest AVM – system inspekcji w czasie rzeczywistym, przechwytujący ważne parametry jakości, które muszą być kontrolowane. AVM gromadzi i analizuje dane przydatne do optymalizacji maszyny, a także kontroluje jej wydajność i stan. Maszyny do znakowania laserowego grawerują na każdym obrabianym elemencie kod QR, zawierający informacje o jakości danego detalu, które można wykorzystać do śledzenia procesu, w tym szczegółów jakościowych.

 

Targi TMTS

 

Firma Femco zaprezentowała także uniwersalną maszynę BMC-110R1, na której można wykonywać wiercenie, frezowanie, gwintowanie i wytaczanie. Wykorzystuje ona niezależny system napędu mocy, aby poprowadzić oś U do toczenia. Możliwe jest zainstalowanie ATC (automatycznego zmieniacza narzędzi). BMC-110R1 jest rozwiązaniem przeznaczonym do złożonych procesów, do produkcji małych rur łączących i zaworów.

 

Targi TMTS

 

Targi TMTS

 

FFG (Fair Friend Group)

To trzecia co do wielkości grupa obrabiarkowa na świecie. Obejmuje 98 firm produkcyjnych w 10 krajach i posiada 37 marek, w tym np. rodzime Feeler, Leadwell i ECOCA oraz przejęte MAG, Rambaudi czy Jobs. Niektóre z obrabiarek zostały skonfigurowane z ramionami robotycznymi do wykonywania zadań ładowania i rozładowywania. Spośród wielu prezentowanych na targach maszyn (firma miała największe stoisko) zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza pięcioosiowe centrum obróbkowe Feeler U-800 oraz ultradźwiękowa maszyna QMP-23U.

 

Targi TMTS

 

U-800 ma konstrukcję typu gantry, zapewnia dużą przestrzeń do obróbki i umożliwia operatorowi dokładne obserwowanie procesu. Uformowana w kształcie litery U podstawa i konstrukcja kolumny znacznie zwiększają sztywność maszyny i precyzję obróbki.

QMP-23U wykorzystuje ultradźwiękowe narzędzia do poprawy trwałości narzędzia i wydajności cięcia. Nadaje się do obróbki materiałów kruchych i twardych, superstopów odpornych na wysoką temperaturę i materiałów kompozytowych, w tym Inconelu, szafiru, tytanu, ceramiki i szkła.

 

Targi TMTS

 

YCM

Kolejną wiodącą firmą, reprezentującą branżę tajwańskich producentów obrabiarek, jest YCM.

Podczas ostatniej edycji targów TMTS firma pokazała system inteligentnego zarządzania produkcją. To rozwiązanie oferuje możliwość inteligentnego zarządza-nia każdą operacją, generowania raportów z działalności zakładu, wizualizacji różnych etapów produkcji oraz precyzyjnego monitorowania statusu poszczególnych zadań.

Przedstawiciele firmy YCM podkreślają cztery ważne aspekty tego oprogramowania. Są to:
● generowanie cyfrowych informacji,
● zarządzanie wydajnością,
● standaryzacja procesów,
● inteligentna administracja.

 

Targi TMTS

 

TTGroup

Grupa zrzeszająca Tongtai, Honor Seiki, APEC i Quick-Tech zaprezentowała sześć popularnych modeli maszyn, jak również rozwiązania w zakresie produkcji samochodowej i lotniczej.

Firma Tongtai przedstawiła cztery najlepiej sprzedające się maszyny narzędziowe: centrum do gwintowania VTX-5, pionowe centrum obróbkowe VP-8, wielozadaniowe centrum tokarskie TD-2000YBC i poziome centrum obróbkowe SH-4000P (do obróbki części ze stopu aluminium) z wbudowanym wrzecionem 15 000 obr/min o mocy 37 kW i momencie obrotowym 250 Nm.

 

Targi TMTS

 

Opracowany przez tę firmę system TLM (The Tongtai Line Management) zapewnia klientom możliwość monitorowania maszyn za pomocą smartfonu lub komputera – bez jakichkolwiek ograniczeń co do miejsca i czasu. Ponadto właściciele przedsiębiorstw mogą korzystać z raportów statystycznych TLM do analizy statusu produkcji oraz do zwiększania wskaźnika wykorzystania maszyn i optymalizacji wydajnościi.

Firma Honor Seiki zademonstrowała natomiast szybkobieżną tokarkę VL-46A, która oferuje wysoką wydajność, dużą siłę skrawania, wysoką precyzję i stabilność. Większość nabywców tej maszyny stanowią japońscy i chińscy producenci z branży motoryzacyjnej.

Firma APEC zamiast obrabiarek zaprezentowała wielkoformatowe elementy lotnicze, które są najlepszym dowodem jej możliwości w zakresie rozwiązań dla przemysłu lotniczego.

 

Następna edycja Taiwan International Machine Tool Show (TMTS) odbędzie się w 2020 r.

Strona główna Aktualności Wydarzenia Inteligentna produkcja maszyn dzięki wsparciu rządowemu

Nasi partnerzy