Konsorcjum dla zbrojeniówki
1 września rektorzy trzech uczelni: Politechniki Rzeszowskiej (lider), Politechniki Świętokrzyskiej oraz Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu podpiszą umowę w sprawie powołania konsorcjum COP – Tradycja, Obronność.
Fot. Podpisanie listu intencyjnego dot. powołania konsorcjum
Polski przemysł stać na konstruowanie i tworzenie oryginalnej i nowoczesnej broni w kraju - mówią jednym głosem rektorzy uczelni. „To istotne, abyśmy nie byli uzależnieni od dostawców zewnętrznych i nie poprzestawali wyłącznie na odtwarzaniu zagranicznych technologii i produktów" - dodaje rektor PŚk prof. Wiesław Trąmpczyński. Konstruktorzy z polskich uczelni mają pomóc we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań.
Tworzenie elementów stosowanych bezpośrednio w uzbrojeniu i badania związane z techniką wojskową to tylko część współpracy, jaką zakłada umowa. Międzyuczelniany zespół ma wspólnie starać się o dofinansowanie prac ze źródeł zewnętrznych. Zdaniem rektora Politechniki Rzeszowskiej Tadeusza Markowskiego, jedna uczelnia nie jest w stanie realizować dużych projektów, których oczekuje przemysł zbrojeniowy. Dotychczas każda z uczelni miała podpisane z Polską Grupą Zbrojeniową osobne, własne porozumienie.
„Jeśli połączymy nasze potencjały, to mamy wszystkie kierunki rozwoju, które interesują PGZ" - podkreśla rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu prof. Zbigniew Łukasik.
Porozumienie ma przynieść też korzyści dla studentów uczelni. Najlepsi absolwenci będą mogli liczyć na prace w przemyśle zbrojeniowym.
Konsorcjum COP – Tradycja, Obronność
Siedzibą uczelni jest teren dawnego Centralnego Okręgu Przemysłowego, który został powołany w celu rozwoju przemysłu ciężkiego i zbrojeniowego, oraz mając na względzie budowanie polskiej gospodarki, opracowywanie i wdrażanie innowacji i nowych technologii. Dlatego rektorzy podjęli inicjatywę wypracowania wspólnego stanowiska dotyczącego współpracy między uczelniami a Polską Grupą Zbrojeniową. Celem tej kooperacji jest:
- podjęcie współpracy polegającej na wymianie doświadczeń, wiedzy i potencjału wynikających z prowadzonej działalności;
- współpracy przy realizacji projektów badawczo-rozwojowych dotyczących produkcji sprzętu wojskowego;
- inspirowanie działań promujących szkolnictwo wyższe oraz zacieśnianie współpracy ze środowiskami naukowymi i kulturalnymi.
W ramach współpracy uczelnie deklarują:
- organizowanie wspólnych zespołów badawczych;
- wspólny udział w projektach, programach i inicjatywach odpowiadających zakresowi kooperacji;
- wspólne ubieganie się o dofinansowanie prac ze źródeł zewnętrznych;
- współpracę w zakresie badań naukowych i kształcenia.
Źródło: Politechnika Świętokrzyska