ENG FB kontakt

23.01.2025

Strona główna Aktualności Wydarzenia Laboratorium drukarek 3D MakerBot na AGH

Laboratorium drukarek 3D MakerBot na AGH

04-02-2021

W styczniu Wydział Zarządzania AGH otworzył największe na uczelni i wyjątkowe w skali kraju laboratorium drukarek 3D. MakerBot Engineering Innovation Lab ma służyć studentom Wydziału Zarządzania oraz całej uczelni w praktycznej nauce techniki druku 3D.

Studenci przedmiotów inżynieria odwrotna oraz szybkie prototypowanie na Wydziale Zarządzania AGH mogą teraz podczas zajęć pracować na indywidualnych stanowiskach wyposażonych w stacje robocze z oprogramowaniem oraz drukarki 3D. Każda drukarka ma też kamerę, dzięki której możliwe jest zdalne śledzenie postępów w powstawaniu projektu.

 

 

– Laboratorium to będzie przeznaczone do obsługi procesów badawczych, naukowych, dydaktycznych i – miejmy nadzieję – procesów związanych z szeroko pojętą wynalazczością w takich obszarach, jak: inżynieria współbieżna, inżynieria odwrotna oraz szybkie prototypowanie – mówi dr hab. inż. Marek Dudek, dziekan Wydziału Zarządzania.

 

 

Laboratorium na Wydziale Zarządzania będzie służyć nie tylko do zajęć dydaktycznych, ale także ma wpierać studentów w realizacji ich zainteresowań w ramach kół naukowych i organizacji studenckich.

 

 

Wyposażeniem laboratorium zajęła się firma Cad-Xpert, autoryzowany dystrybutor MakerBot w Polsce. Farma drukarek 3D składa się z 16 urządzeń marki MakerBot korzystających z technologii FDM. Studenci mają do dyspozycji 15 drukarek desktopowych, czyli urządzeń MakerBot Replicator+, oraz jedną wielkogabarytową drukarkę 3D – MakerBot Replicator Z18. Są to sprawdzone i profesjonalne urządzenia nadające się zarówno do celów edukacyjnych, jak i do szybkiego prototypowania. Firma CadXpert wdrożyła sprzęt i przeszkoliła pracowników z obsługi.

 

 

Do dyspozycji studentów są także stanowiska komputerowe, stacjonarny skaner 3D oraz najnowocześniejsze oprogramowanie, m.in. SimaPro9, które pozwala ocenić wpływ projektowanego produktu na środowisko naturalne. Program analizuje m.in. łączny ślad węglowy czy ślad wodny dla procesu wytwarzania i użytkowania oraz utylizacji danego produktu, czyli pokazuje tzw. ekologiczny cykl życia produktu.

 

Źródło: cadxpert.pl

Strona główna Aktualności Wydarzenia Laboratorium drukarek 3D MakerBot na AGH

Nasi partnerzy