LECTRA zdobywa tytuł „Przedsiębiorstwa Produkcyjnego Przyszłości”
Związek Przemysłu Przyszłości (AIF) wyróżnił Lectrę tytułem „Przedsiębiorstwo Produkcyjne Przyszłości” za spełnianie kryteriów dobrego przykładu, innowacyjności i zaangażowania. Certyfikat nadawany jest firmom, które szczegółowo opracowały przełomowy projekt organizacji swojej produkcji wykorzystujący potencjał rozwiązań cyfrowych.
AIF przyznał wyróżnienie Lectrze za jej konkurencyjność w zakresie kosztów, jakości i terminów dostaw, uzyskaną dzięki zastosowaniu koncepcji Lean w zarządzaniu i przemyślanemu projektowaniu produktów. Lectra otrzymała wyróżnienie również za konkurencyjność w zakresie wartości. To wyróżnienie wręczono za mistrzostwo w obsłudze klientów, z którego wynikły nowe, powiązane usługi.
Od roku 2013 Lectra zainwestowała w badania i rozwój kwotę 86 mln euro, co odpowiada 9,4% jej przychodów. Inwestycja ta pozwoliła spółce przejść metamorfozę w oparciu o zaawansowaną metodologię i technologię, zwiększoną rekrutację i konkurencyjność na wszystkich rynkach geograficznych i sektorach działalności gospodarczej.
Posiadając dziesięć lat doświadczenia w przemysłowym internecie rzeczy w zakresie systemów tnących oraz fachową wiedzę o automatyzacji i optymalizacji projektowania, a także rozwoju produktów, Lectra oferuje wyjątkowe wsparcie klientom i wprowadza ich w erę Przemysłu 4.0.
Wyróżnienie firmy Lectra
Wywierany przez niektórych udziałowców w roku 2005 nacisk na przeniesienie produkcji do Chin stał się impulsem dla wdrożenia przemysłowego projektu Lectry. Po analizie ryzyka – kosztu transportu do Europy, rotacji wykwalifikowanych pracowników, niepewności co do praw patentowych oraz jakości – Lectra zdecydowała się pozostawić produkcję we Francji. Na tę decyzję wpłynęły czynniki takie jak innowacyjność, konieczność bycia na bieżąco, wzrost produktywności i wartości dostarczanej klientom. Projekt połączono z wdrożeniem koncepcji zarządzania Lean i zmianami organizacyjnymi, które pozwoliły Lectrze osiągnąć pożądany poziom doskonałości w zakresie produkcji i konkurencyjności.
Lectra została wyróżniona tytułem „Przedsiębiorstwo Przemysłu Przyszłości” za:
- przełomowy projekt organizacji produkcji wykorzystujący potencjał rozwiązań cyfrowych. W ciągu ostatnich trzech lat zakład Lectry poprawił swój wskaźnik wydajności o 18 punktów procentowych i od tej pory utrzymuje go na poziomie 89%. Spółka zmniejszyła też koszty o 25%, poprawiła jakość oraz skróciła terminy dostaw;
- za konkurencyjność w zakresie wartości dostarczanej klientom (mistrzostwo w obsłudze klientów, dzięki zastosowaniu nowych metod wsparcia Smart Services (Inteligentne Usługi).
Niektóre zmiany, jakie dokonały się dzięki projektowi, to:
- wzrost wydajności produkcyjnej dzięki poprawie warunków pracy i wdrożeniu koncepcji zarządzania Lean;
- włączenie inżynierów produkcji w tworzenie świadomości o ograniczeniach zakładu dla nowych projektów już na etapie projektowania. Ten proces łączący projektowanie z produkcją daje optymalizacją kosztów globalnych;
- nacisk na modułowość produktów, procesów i logistyki oraz integracja opcji na jak najpóźniejszym etapie (opóźniona personalizacja produktów). W ten sposób ograniczenia logistyczne można uwzględniać już na etapie projektowania. Modułowość produktów umożliwia na przykład transportowanie maszyn w kontenerach zamiast przewożenia ich wyspecjalizowanym transportem ciężarowym.
O firmie Lectra
Lectra jest światowym liderem w zintegrowanych rozwiązaniach technicznych (oprogramowanie, urządzenia do cięcia automatycznego i powiązane z nimi usługi), przeznaczonych w szczególności dla gałęzi przemysłu wykorzystujących do wytwarzania produktów tkaniny, skórę, tekstylia techniczne i materiały kompozytowe. Firma wspiera najważniejsze branże świata – modową i odzieżową, motoryzacyjną, meblową oraz wiele innych. Zatrudniająca ponad 1 600 pracowników spółka nawiązała uprzywilejowane kontakty z prestiżowymi klientami w ponad 100 krajach, przyczyniając się do osiągnięcia przez nich doskonałości operacyjnej. W 2016 r. Lectra uzyskała przychody w wysokości 288 mln USD i jest notowana na giełdzie Euronext.
W Polsce Lectra jest obecna głównie w branży meblarskiej i samochodowej dostarczając:
- komputerowe systemy do projektowania mebli tapicerowanych i tapicerki samochodowej, do tworzenia ich wirtualnych prototypów w 3D oraz przygotowywania dokumentacji technicznej;
- automatyczne katery (krojownie) do tkanin i skóry;
- usługi serwisowe (zdalna pomoc, serwis prewencyjny i predykcyjny);
- doradztwo w zakresie optymalizacji procesów produkcyjnych.
Źródło: Lectra