ENG FB kontakt

14.11.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Mniejsze koszty i redukcja emisji CO₂ dzięki zastosowaniu elektrycznych wtryskarek JSW

Mniejsze koszty i redukcja emisji CO₂ dzięki zastosowaniu elektrycznych wtryskarek JSW

26-08-2019

Od 10 lat Wadim Plast dostarcza na polski rynek energooszczędne i precyzyjne wtryskarki elektryczne japońskiej firmy JSW o sile zwarcia do 3000 ton, do zastosowań standardowych oraz specjalnych. Wtryskarki z napędem elektrycznym, tzn. bez systemu hydraulicznego, zostały zaprojektowane w Japonii na początku lat osiemdziesiątych. Ich rozwój był odpowiedzią na zapotrzebowanie branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Tak jak sterowana komputerowo linia produkcyjna otwierała nowe możliwości w zakresie mechaniki, tak w pełni elektryczne wtryskarki otwierają nowe perspektywy dla wtrysku tworzyw sztucznych.

 

 

 

Zalety wtryskarek JSW

Precyzja – Gwarancja stabilnego procesu i doskonałej powtarzalności dzięki sterowaniu wszystkich ruchów w zamkniętych obwodach regulacji i bardzo krótkim czasom reakcji. Duże możliwości nastaw i kontroli parametrów procesu oraz wysoka sprawność wtryskarek zapewniają produkcję wyprasek najwyższej jakości.

Niezawodność – Stabilna konstrukcja wraz ze sprawdzoną przez lata technologią elektrycznych napędów czynią maszyny JSW niezawodnymi. Ten efekt wzmacnia mała liczba części wymagających systematycznej konserwacji.

Czystość – Dzięki elektrycznej koncepcji, tzn. bez systemu hydraulicznego, wtryskarki JSW są z natury czystsze i cichsze niż maszyny hydrauliczne. Z tego powodu doskonale się sprawdzają w produkcji w czystej przestrzeni lub kontrolowanej atmosferze.

Krótszy cykl – Dzięki zamkniętemu systemowi kontroli wtryskarki o napędzie serwoelektrycznym pracują z zachowaniem znacznie większej precyzji pozycjonowania płyty i szybkości otwierania/zamykania niż maszyny hydrauliczne. W rezultacie wykorzystanie maszyny o napędzie elektrycznym pozwala na redukcję czasu cyklu o 14%.

Energooszczędność – Wśród wtryskarek o sile zamykania 850 ton maszyna o napędzie serwoelektrycznym okazuje się prawie trzy razy bardziej energooszczędna niż maszyna hydrauliczna. Wynika to z użycia napędów tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Redukcja emisji CO2 – Dzięki mniejszemu zużyciu energii, krótszym cyklom oraz wykorzystaniu serwonapędu wtryskarki elektryczne przyczyniają się do redukcji emisji CO2 o ok. 55% i ochrony środowiska.

 

Podsumowanie: rentowność i ochrona środowiska

Na znacznie lepszą rentowność wtryskarek elektrycznych JSW w porównaniu z konwencjonalnymi maszynami hydraulicznymi mają wpływ:

● zwiększenie produktywności dzięki skróceniu cykli,

● podwyższenie jakości produkcji oraz zmniejszenie liczby wadliwych wyprasek,

● niskie koszty eksploatacji,

● redukcja kosztów energii nawet do 60%,

● bardzo niskie zapotrzebowanie na medium chłodzące,

● brak potrzeby usuwania zużytego oleju z układu hydraulicznego,

● niskie koszty konserwacji.

Temu wszystkiemu towarzyszy dużo niższa emisja CO2, co nie jest bez znaczenia w czasach, kiedy coraz bardziej zwraca się uwagę na wpływ produkcji na środowisko.

 

Rys. 1. Porównanie czasu cyklu wtryskarek o sile zamykania 850 ton

Rys. 1. Porównanie czasu cyklu wtryskarek o sile zamykania 850 ton

 

Rys. 2. Porównanie zużycia energii elektrycznej maszyn JSW o sile zamykania 850 ton

Rys. 2. Porównanie zużycia energii elektrycznej maszyn JSW o sile zamykania 850 ton

 

Źródło: Wadim Plast

 

Strona główna Aktualności Wydarzenia Mniejsze koszty i redukcja emisji CO₂ dzięki zastosowaniu elektrycznych wtryskarek JSW

Nasi partnerzy