ENG FB kontakt

21.11.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Najnowsze technologie i nowoczesna produkcja

Najnowsze technologie i nowoczesna produkcja

Refleksje po targach TOOLEX i ExpoWELDING 2024

31-10-2024

Niemal 5,5 tys. uczestników, ponad 170 wystawców z całego świata, nowości rynkowe, czołowi producenci oraz dystrybutorzy maszyn i narzędzi do obróbki metalu, a także liderzy technologii i rozwiązań dla spawalnictwa, do tego prezentacja urządzeń w ruchu oraz wymiana doświadczeń i okazja do nawiązania nowych kontaktów biznesowych. To wszystko oferowały uczestnikom międzynarodowe targi TOOLEX i ExpoWELDING, które w październiku odbyły się w Katowicach. Wydarzeniu towarzyszyły: LXV Międzynarodowa Konferencja Spawalnicza oraz III konferencja Nowy Przemysł 4.0, w czasie której blisko 80 ekspertów dyskutowało o bieżących wyzwaniach branż związanych z produkcją przemysłową.

 

 

Odbywające się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym targi należą do najważniejszych krajowych wydarzeń skierowanych do branż obrabiarek, narzędziowej i spawalniczej, zatrudniających setki tysięcy pracowników i kooperujących z wieloma gałęziami gospodarki. Dzięki połączeniu dwóch imprez goście targów TOOLEX oraz ExpoWELDING mieli więcej możliwości poznania aktualnych trendów.

Wśród ważnych tematów dyskutowanych podczas imprez była rosnąca konkurencja, zwłaszcza ze strony firm chińskich. Jak podkreślał Rafał Budniok z Beboq Robotics, poza stosowaną przez nie presją cenową na europejskich producentów wyzwaniem staje się też spowolnienie oraz niepewność na rynku, utrudniające podejmowanie strategicznych decyzji inwestycyjnych.

Zdaniem wielu uczestników kluczową szansą na rozwój może się okazać inwestowanie w nowe obszary, takie jak energetyka wiatrowa oraz przemysł zbrojeniowy. W obliczu globalnych zmian rośnie potrzeba rozwijania produkcji opartej na krajowych zasobach i technologiach. Jak podkreślano, lokalna produkcja i współpraca z rodzimymi partnerami to istotne czynniki, które mogą zadecydować o sukcesie przedsiębiorstw w najbliższych latach i zwiększeniu bezpieczeństwa państwa.

Uwagę zwracano także na narastający niedobór wykwalifikowanych kadr jako jeden z problemów, z którymi zmaga się branża spawalnicza. W obliczu tych braków wiele firm inwestuje w automatyzację i robotyzację procesów spawania, co staje się koniecznością, aby utrzymać wydajność i jakość produkcji – zauważył Igor Gembczyk z Valk Welding.

Na problem niedoboru kadr od lat zwracają uwagę instytucje branżowe. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny działa na rzecz przywracania na szczeblu edukacji ponadpodstawowej klas o profilu spawalniczym. Dzięki staraniom instytutu i środowiska spawalniczego obecnie w Polsce funkcjonuje już ponad 70 klas specjalistycznych, a w połowie 2025 r. na rynku pracy pojawią się ich pierwsi absolwenci.

 

 

Wystawcy obecni na targach brali również udział w sesjach Industry Talks, zorganizowanych w ramach konferencji „Nowy Przemysł 4.0”. Dziennikarze portalu WNP.pl dyskutowali z zaproszonymi gośćmi o istotnych problemach branż produkcyjnych, a jednym z podniesionych tematów była automatyzacja. Na czynniki ją napędzające zwracał uwagę właściciel i dyrektor zarządzający ArcoTools Andrzej Rudenko: Wzrost kosztów energii i wzrost kosztów utrzymania niestety prowadzą do tego, że bardzo wiele firm po prostu traci konkurencyjność. (…) Jednym z rozwiązań jest automatyzacja.

Rafał Korfel, dyrektor regionalny Dematec Polska, zauważył, że automatyzacji towarzyszy często dywersyfikacja produkcji, będąca zabezpieczeniem wobec trudnej sytuacji.

Duże zainteresowanie i wysoka frekwencja potwierdzają niezachwianą pozycję targów TOOLEX i ExpoWELDING. Możliwość zaprezentowania swojej oferty w tradycyjnej formie – spotkań na żywo – jest wskazywana przez większość wystawców jako największa zaleta tych imprez. Jest to także jeden z kluczowych elementów przekładających się na rozwój relacji biznesowych. Jak zwróciła uwagę Karolina Dubicka, reprezentująca firmę Teka, lokalizacja targów i sprofilowanie ich na różne branże są niezwykle wartościowe z uwagi na fakt, że województwo śląskie to najbardziej uprzemysłowiony region Polski i miejsce, w którym funkcjonuje wielu partnerów firmy.

Wśród tegorocznych wystawców znalazły się m.in. firmy: AMP, Andrychowska Fabryka Maszyn DEFUM, ARCO, Beboq Robotics, Bohler Welding, CAM Division, Centrum Maszyn CNC, Comtec 3d, DBR77, DEMATEC, EURODIS, Fanuc, HANNSA PRECISION, Isotec, Keyence, Kovaco, Lasery.pl, Machine Tools International, MITUTOYO, NewTechnology, OKE, PIAP, SAP-Weld, QMTMACHINING, Rywal-RHC, Siemens Digital Industries Software, Stigal, Technika Spawalnicza, TEKA, TOCK Automatyka, Ultron, Varnsdorf TOS, Werkus, XYZ Machine Tools czy ZEISS.

Wydarzeniami komplementarnym targów były LXV Międzynarodowa Konferencja Spawalnicza oraz VII Międzynarodowe Seminarium Klejenia przygotowane przez Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny, Środowiskowe Seminarium Tribologów, seminarium TÜV Rheinland Polska oraz Targi Olejów, Smarów i Płynów Technologicznych dla Przemysłu OILexpo.

Podczas III edycji konferencji „Nowy Przemysł 4.0” dyskutowano o szansach, wyzwaniach oraz ograniczeniach polskiego przemysłu, a także wręczono nagrody The Best of Industry 4.0. Jury konkursu doceniło przedstawicieli branży przemysłowej, którzy z sukcesem implementują najnowocześniejsze rozwiązania i technologie.

Organizatorem wszystkich wydarzeń jest Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości.

 

 

Źródło: Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości

 

 

Galeria

Strona główna Aktualności Wydarzenia Najnowsze technologie i nowoczesna produkcja

Nasi partnerzy