Nanotechnologiczna firma XTPL obiera kurs na Krzemową Dolinę
XTPL - nanotechnologiczna firma – debiutująca 20 lutego na parkiecie głównym GPW – właśnie uruchomiła swoją spółkę w Sunnyvale, w Krzemowej Dolinie. XTPL Inc. – tak nazywa się amerykański oddział – ma wspierać zabezpieczenia kluczowego dla firmy IP (Intellectual Property) i realizowanie wdrożeń we współpracy z przemysłowymi potentatami w USA.
XTPL działa w obszarze technologii addytywnej i wprowadziła szereg innowacyjnych rozwiązań w zakresie ultraprecyzyjnego drukwania nanomateriałów, które mają zastosowanie w wielu obszarach przemysłu jak np. przy naprawie zerwanych połączeń metalicznych w wyświetlaczach, druk transparentnych warstw przewodzących na ekranach, prostą i ekonomiczną produkcję kropek kwantowych o niezwykle małej średnicy (1 μm), innowacyjne głowice drukujące i specjalne nanotusze umożliwiające ultraprecyzyjną depozycje i uzyskiwanie zaprojektowanych nanostruktur do różnych zastosowań w sektorze półprzewodników.
Dr Filip Granek, prezes XTPL
W zarządzie XTPL Inc., oprócz dr. Filipa Granka zasiadają wpływowi, amerykańscy partnerzy: Harold Hughes (m.in. były CFO Intela i CEO Rambusa) oraz Amir Nayyerhabibi (partner w Benhamou Global Ventures, funduszu VC z siedzibą w Silicon Valley).
Unikalny system XTPL pozwala na precyzyjne nanoszenie na różnych podłożach specjalnie skomponowanego przez firmę nanotuszu.
XTPL rozwija i komercjalizuje na światowym rynku zaawansowaną, addytywną technologię umożliwiającą ultraprecyzyjne drukowanie nanomateriałów. Unikalny system XTPL pozwala na precyzyjne nanoszenie na różnych podłożach specjalnie skomponowanego przez firmę nanotuszu. Kształt, wielkość i odstępy pomiędzy strukturami submikronowymi uzyskanymi tą metodą (szerokość nawet 1 μm) mogą być dostosowywane do różnych zastosowań przemysłowych i badawczych. Technologia ta umożliwi produkcję nowej generacji warstw TCF (Transparent Conductive Films), tj. transparentnych warstw przewodzących, wykorzystywanych w produkcji monitorów, ekranów dotykowych, ogniw fotowoltaicznych i wyświetlaczy – dla tej branży XTPL może również dostarczyć przełomową technologię naprawy przerwanych, niezwykle cienkich połączeń metalicznych w układach elektronicznych (tzw. open-defect repair) oraz technologię precyzyjnego dozowania kropek kwantowych. Rozwiązanie XTPL może również stanowić poszukiwaną przez rynek alternatywę dla fotolitografii stosowanej między innymi w sektorze półprzewodników. Celem spółki jest oferowanie unikalnych głowic drukujących, każdorazowo zaprojektowanych i przeznaczonych do konkretnych zastosowań – a także kompatybilnych, precyzyjnie dopasowanych nanotuszów. Innowacje technologiczne opracowane przez XTPL mają potencjał, by w pierwszej kolejności zrewolucjonizować, a potem stać się standardem w wielu wybranych obszarach elektroniki drukowanej. Tak jak dziś tanio i szybko drukujemy gazety i książki, w najbliższej przyszłości drukować będziemy właśnie wytwarzać wyświetlacze, ogniwa słoneczne, biosensory i inne zaawansowane elementy.
Harold Hughes, członek zarządu XTPL Inc.
XTPL buduje wartość poprzez poszerzanie swojego portfolio w zakresie własności intelektualnej (IP). Po zakończonych w grudniu 2018 r. pracach zespołu badawczo-rozwojowego, wspierająca XTPL amerykańska kancelaria patentowa K&L Gates, operująca w Palo Alto, przedstawiła do rejestracji kolejne 2 zgłoszenia patentowe. Oba wnioski będą procedowane w ramach międzynarodowej procedury PCT.
Źródło: xtpl.com