ENG FB kontakt

04.07.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Nanotechnologiczna firma XTPL obiera kurs na Krzemową Dolinę

Nanotechnologiczna firma XTPL obiera kurs na Krzemową Dolinę

26-02-2019

XTPL - nanotechnologiczna firma – debiutująca 20 lutego na parkiecie głównym GPW – właśnie uruchomiła swoją spółkę w Sunnyvale, w Krzemowej Dolinie. XTPL Inc. – tak nazywa się amerykański oddział – ma wspierać zabezpieczenia kluczowego dla firmy IP (Intellectual Property) i realizowanie wdrożeń we współpracy z przemysłowymi potentatami w USA.

XTPL działa w obszarze technologii addytywnej i wprowadziła szereg innowacyjnych rozwiązań w zakresie ultraprecyzyjnego drukwania nanomateriałów, które mają zastosowanie w wielu obszarach przemysłu jak np. przy naprawie zerwanych połączeń metalicznych w wyświetlaczach, druk transparentnych warstw przewodzących na ekranach, prostą i ekonomiczną produkcję kropek kwantowych o niezwykle małej średnicy (1 μm), innowacyjne głowice drukujące i specjalne nanotusze umożliwiające ultraprecyzyjną depozycje i uzyskiwanie zaprojektowanych nanostruktur do różnych zastosowań w sektorze półprzewodników.

 

Dr Filip Granek, prezes XTPL

Dr Filip Granek, prezes XTPL

 

W zarządzie XTPL Inc., oprócz dr. Filipa Granka zasiadają wpływowi, amerykańscy partnerzy: Harold Hughes (m.in. były CFO Intela i CEO Rambusa) oraz Amir Nayyerhabibi (partner w Benhamou Global Ventures, funduszu VC z siedzibą w Silicon Valley).

 

– Krzemowa Dolina to miejsce, które szybko zdefiniowaliśmy jako biznesowy kierunek numer jeden dla XTPL. To wyjątkowy tygiel, łączący przemysł, innowacje, kapitał i ludzi. W najbliższym sąsiedztwie naszego biura są nie tylko tacy potentaci jak LinkedIn czy Apple ale także np. Corning, który słynie z technologicznych innowacji wdrażanych na masową skalę. W USA mamy już grupę amerykańskich menedżerów wspierających nas w zakresie komercjalizacji oraz ochrony IP. Do tego zakończyliśmy niedawno z sukcesem kolejny etap zaawansowanego projektu typu proof-of-concept dla jednego z tamtejszych czołowych graczy w segmencie smart glass – zaznacza Filip Granek, prezes XTPL.

 

Unikalny system XTPL

Unikalny system XTPL pozwala na precyzyjne nanoszenie na różnych podłożach specjalnie skomponowanego przez firmę nanotuszu.

 

XTPL rozwija i komercjalizuje na światowym rynku zaawansowaną, addytywną technologię umożliwiającą ultraprecyzyjne drukowanie nanomateriałów. Unikalny system XTPL pozwala na precyzyjne nanoszenie na różnych podłożach specjalnie skomponowanego przez firmę nanotuszu. Kształt, wielkość i odstępy pomiędzy strukturami submikronowymi uzyskanymi tą metodą (szerokość nawet 1 μm) mogą być dostosowywane do różnych zastosowań przemysłowych i badawczych. Technologia ta umożliwi produkcję nowej generacji warstw TCF (Transparent Conductive Films), tj. transparentnych warstw przewodzących, wykorzystywanych w produkcji monitorów, ekranów dotykowych, ogniw fotowoltaicznych i wyświetlaczy – dla tej branży XTPL może również dostarczyć przełomową technologię naprawy przerwanych, niezwykle cienkich połączeń metalicznych w układach elektronicznych (tzw. open-defect repair) oraz technologię precyzyjnego dozowania kropek kwantowych. Rozwiązanie XTPL może również stanowić poszukiwaną przez rynek alternatywę dla fotolitografii stosowanej między innymi w sektorze półprzewodników. Celem spółki jest oferowanie unikalnych głowic drukujących, każdorazowo zaprojektowanych i przeznaczonych do konkretnych zastosowań – a także kompatybilnych, precyzyjnie dopasowanych nanotuszów. Innowacje technologiczne opracowane przez XTPL mają potencjał, by w pierwszej kolejności zrewolucjonizować, a potem stać się standardem w wielu wybranych obszarach elektroniki drukowanej. Tak jak dziś tanio i szybko drukujemy gazety i książki, w najbliższej przyszłości drukować będziemy właśnie wytwarzać wyświetlacze, ogniwa słoneczne, biosensory i inne zaawansowane elementy.

 

Harold Hughes, członek zarządu XTPL Inc.

Harold Hughes, członek zarządu XTPL Inc.

 

– Kierunek Silicon Valley jest dla XTPL naturalny, m.in. ze względu na koncentrację w tamtym obszarze firm będących liderami najbardziej interesujących dla spółki obszarów przemysłu. Jest to jednocześnie rynek o unikalnej infrastrukturze biznesowej oraz ogromnym doświadczeniu we wdrażaniu wysokich technologii. Otwarcie spółki w Dolinie podnosi wiarygodność XTPL w oczach potencjalnych amerykańskich kontrahentów, gdyż preferują oni współpracę z firmami posiadającymi lokalne struktury, także w kontekście podpisywania wszelkich umów – mówi Harold Hughes, członek zarządu XTPL Inc.

 

XTPL buduje wartość poprzez poszerzanie swojego portfolio w zakresie własności intelektualnej (IP). Po zakończonych w grudniu 2018 r. pracach zespołu badawczo-rozwojowego, wspierająca XTPL amerykańska kancelaria patentowa K&L Gates, operująca w Palo Alto, przedstawiła do rejestracji kolejne 2 zgłoszenia patentowe. Oba wnioski będą procedowane w ramach międzynarodowej procedury PCT.

 

Źródło: xtpl.com

Strona główna Aktualności Wydarzenia Nanotechnologiczna firma XTPL obiera kurs na Krzemową Dolinę

Zamów NEWSLETTER

Kalendarium wydarzeń

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy