ENG FB kontakt

24.12.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Nie zwalniamy tempa… – dni otwarte DMG MORI we Pfronten

Nie zwalniamy tempa… – dni otwarte DMG MORI we Pfronten

11-03-2020

Jak co roku zimą DMG MORI otworzyło podwoje swojej siedziby we Pfronten (Niemcy) dla dziennikarzy i klientów z całego świata. W dniach 11–15 lutego można było zwiedzić fabrykę i na własne oczy zobaczyć najnowsze maszyny oraz rozwiązania koncernu. Na konferencji prasowej prezes DMG MORI Masahiko Mori i Christian Thönes, prezes zarządu, podsumowali wyniki finansowe firmy i opowiedzieli o planach na przyszłość.

Ubiegły rok był pełen wyzwań, a kolejny zapowiada się podobnie. Sytuacja na rynkach jest trudna, ale w porównaniu z konkurencją wyniki DMG MORI przedstawiają się zadowalająco. Christian Thönes zapowiada, że firma: nie zwolni tempa i nadal będzie inwestować w innowacje w dziedzinie cyfryzacji i automatyzacji.

W erze przemysłu 4.0 od producentów obrabiarek oczekuje się, że wraz z maszyną dostarczą kompletne rozwiązanie produkcyjne, obejmujące oprogramowanie oraz narzędzia do planowania, przygotowania i uruchomienia produkcji, a także do monitorowania, konserwacji i serwisu, a nawet moduły automatyzacji. Szefowie koncernu mają tego pełną świadomość.

Pakiet DMG MORI do digitalizacji produkcji obejmuje system operacyjny CELOS, DMG MORI Connectivity, Messenger oraz nowy portal dla klientów my DMG MORI. Klienci mają także do dyspozycji platformę serwisową WERKBLiQ i narzędzie do cyfryzacji procesów – TULIP.

TULIP to proste cyfrowe narzędzie, dzięki któremu pracownicy – nawet niemający kompetencji programistycznych – mogą samodzielnie tworzyć aplikacje, np. interaktywne instrukcje montażu, cyfrowe raporty z testów czy dokumentację procesu. Koncern DMG MORI nawiązał współpracę z amerykańskim dostawcą tej aplikacji. Podczas dni otwartych zaprezentowano przykłady jej zastosowania w produkcji wrzecion w zakładzie produkcyjnym we Pfronten.

Ideą rozwiązań TULIP jest prostota: praca podczas obsługi maszyn lub montażu jest wizualizowana krok po kroku. System prowadzi operatora przez każdy etap procesu i rejestruje istotne dane o stanie bieżącym. Przedstawiciele DMG MORI są przekonani, że rozwiązania TULIP ułatwią wdrożenie produkcji cyfrowej, zwłaszcza w małych i średnich przedsiębiorstwach.

System operacyjny i kontrolny CELOS po raz pierwszy został zaprezentowany światowej publiczności na targach EMO w 2013 r. Od tego czasu wprowadzono w nim wiele udoskonaleń. Obecnie CELOS jest wykorzystywany w systemach sterowania w ponad 20 tys. maszyn DMG MORI na świecie oraz w maszynach innych producentów. Podczas konferencji prasowej Christian Thönes podkreślił, że firma gwarantuje bezpłatną aktualizację systemu CELOS.

 

Dni otwarte DMG MORI we Pfronten (fot. DMG MORI)

Dni otwarte DMG MORI we Pfronten (fot. DMG MORI)

 

Na zeszłorocznej edycji EMO firma pokazała nowy portal – my DMG MORI – na którym oferowane są usługi serwisowe i części zamienne oraz aktualizacja WERKBLiQ (dzięki czemu zapewniona jest obsługa produktów różnych firm). W ciągu kilku tygodni 4000 klientów zarejestrowało na nim bezpłatnie swoje maszyny. Przewiduje się, że do końca 2020 r. będzie już miał 20 000 użytkowników.

 

Portal dla klientów my DMG MORI do zautomatyzowanego serwisowania i zarządzania częściami zamiennymi; dzięki aktualizacji WERKBLiQ obsługuje również produkty innych firm (fot. DMG MORI)

Portal dla klientów my DMG MORI do zautomatyzowanego serwisowania i zarządzania częściami zamiennymi; dzięki aktualizacji WERKBLiQ obsługuje również produkty innych firm (fot. DMG MORI)

 

Za jego pośrednictwem można przesyłać zgłoszenia serwisowe do DMG MORI. Dzięki specjalnemu formularzowi sprawy trafiają bezpośrednio do właściwego eksperta serwisowego. Funkcja Tracking & Tracing zapewnia przejrzystość procedur serwisowych. Można też śledzić losy zamówionej części z dokładnością do minuty.

System DMG MORI Connectivity zapewnia bezpieczne połączenie sieciowe maszyn DMG MORI i wybranych produktów innych firm. Z kolei nowy DMG MORI Messenger korzysta z konfigurowalnych pulpitów nawigacyjnych, aby wyświetlać aktualny stan maszyn. Można go zastosować do wszystkich maszyn i urządzeń podłączonych podczas produkcji do sieci DMG MORI Connectivity.

Poza tym DMG MORI rozwija rozwiązania do automatyzacji oraz zastosowanie sztucznej inteligencji. W tym celu koncern nawiązał współpracę ze spółką programistyczną up2parts. Celem projektu jest uproszczenie i przyspieszenie tworzenia planów produkcyjnych dzięki zastosowaniu AI.

W przyszłości wszystkie obrabiarki w portfolio DMG MORI będą wyposażone w systemy automatyzacji. Podczas dni otwartych zaprezentowano 15 rozwiązań automatyzacyjnych, w tym: DMC 90U duoBLOCK z PH-AGV 50, CTX beta 1250 TC z Robo2Go Vision oraz nowość – PH CELL na DMU 65 monoBLOCK.

Samojezdny pojazd PH-AGV 50 to autonomiczny system do obsługi palet. To innowacyjne rozwiązanie oferuje elastyczny układ automatyzacji ze swobodnym dostępem do maszyny i inteligentną koncepcją bezpieczeństwa współpracy człowiek–maszyna. Robo2Go Vision to kolejne rozwinięcie elastycznej automatyzacji – robot umożliwia bezpośrednie ładowanie europalet, a nowa kamera 3D zapewnia niezawodne rozpoznawanie przedmiotów bez potrzeby stosowania odpowiednich stojaków, dlatego nie ma potrzeby ponownego układania przedmiotów.

Obok PH CELL – modułowego systemu automatyzacji obsługującego do 40 palet – we Pfronten można było zobaczyć jeszcze dwie nowe maszyny, które w tym roku DMG MORI przedstawi światu:

  • DMC 65 H monoBLOCK – rewolucyjne, uniwersalne poziome centrum obróbkowe,
  • LASERTEC 400 Shape – obrabiarkę do laserowego wytwarzania form XXL.

 

Firma DMG MORI zaprezentowała podczas dni otwartych 15 rozwiązań do automatyzacji, w tym nowy PH CELL na DMU 65 monoBLOCK, DMC 90U duoBLOCK z PH-AGV 50 i CTX beta 1250 TC z Robo2Go Vision (fot. DMG MORI)

Firma DMG MORI zaprezentowała podczas dni otwartych 15 rozwiązań do automatyzacji, w tym nowy PH CELL na DMU 65 monoBLOCK, DMC 90U duoBLOCK z PH-AGV 50 i CTX beta 1250 TC z Robo2Go Vision (fot. DMG MORI)

 

Unikalna koncepcja obrabiarki DMC 65 H monoBLOCK łączy elastyczność i ergonomię pięcioosiowej maszyny pionowej z produktywnością i niezawodnością poziomego centrum obróbkowego. Optymalny opad wiórów sprawia, że maszyna nadaje się do obróbki elementów konstrukcji lotniczych, które muszą spełniać wyśrubowane wymagania. Możliwa jest też bezpośrednia obróbka elementów matryc i form z głębokimi otworami do 550 mm na jednej maszynie.

 

Dzięki unikalnej konstrukcji DMC 65 H monoBLOCK łączy elastyczność i ergonomię pięcio-osiowej maszyny pionowej z produktywnością i niezawodnością poziomego centrum obróbkowego (fot. DMG MORI)

Dzięki unikalnej konstrukcji DMC 65 H monoBLOCK łączy elastyczność i ergonomię pięcio-osiowej maszyny pionowej z produktywnością i niezawodnością poziomego centrum obróbkowego (fot. DMG MORI)

 

Na DMU 65 monoBLOCK zaprezentowano, jak działa wspomniany nowy system automatyzacji PH CELL do obsługi palet. Boczne ładowanie do obrabiarki gwarantuje optymalną ergonomię i dostęp do przestrzeni roboczej. System palet ma modułową budowę i oferuje najwyższą elastyczność. Podstawowa wersja z jednym modułem półkowym może pomieścić do 12 palet o wymiarach 500 × 500 mm, 16 palet 400 × 400 mm lub do 20 palet 320 × 320 mm rozmieszczonych na trzech lub czterech półkach. Po dodaniu modułu drugiej półki uzyskuje się nawet 40 miejsc do przechowywania palet.

Nowy model LASERTEC 400 Shape poszerza ofertę DMG MORI o pięcioosiowy laser strukturalny do dużych form o wymiarach do 3350 × 1350 × 1000 mm i masie przedmiotu obrabianego do 20 000 kg. Nowo opracowana głowica laserowa przechyla się w zakresie od −100° do +135° i ma zakres obrotu ±200°, co umożliwia wytwarzanie podcięć. Konstrukcja suwnicy LASERTEC 400 Shape zapewnia maksymalną precyzję i jakość tekstur. Najnowszy model jest nawet trzykrotnie wydajniejszy bez utraty jakości pracy.

 

Nowy model LASERTEC 400 Shape poszerza ofertę DMG MORI o pięcioosiowy laser strukturalny do obróbki dużych przedmiotów – o wymiarach do 3350 × 1350 × 1000 mm i masie do 20 000 kg (fot. DMG MORI)

Nowy model LASERTEC 400 Shape poszerza ofertę DMG MORI o pięcioosiowy laser strukturalny do obróbki dużych przedmiotów – o wymiarach do 3350 × 1350 × 1000 mm i masie do 20 000 kg (fot. DMG MORI)

 

Technologia druku przestrzennego ma coraz szersze zastosowanie w przemyśle. Zmieniają się przy okazji formułowane wobec niej wymagania. Z myślą o tym DMG MORI rozwija serie maszyn LASERTEC 3D hybrid, LASERTEC 3D i LASERTEC SLM.

Głównymi zagadnieniami są dostępność techniczna maszyn, ich wydajność, jakość komponentów i bezpieczeństwo pracy. We Pfronten zaprezentowano m.in. nową wersję LASERTEC 125 3D hybrid, na której można teraz mocować także duże części i formy. Sztywna konstrukcja maszyny i jej wysoka dynamika gwarantują dokładną, a jednocześnie ekonomiczną kompletną obróbkę złożonych części 3D.

Rok 2019 przyniósł także poważne inwestycje w zakładach we Pfronten. Wzniesiono m.in. nową halę logistyczną i rozbudowano halę montażową dla serii monoBLOCK. Exellence Factory monoBLOCK to przestrzeń do testowania rozwiązań zgodnych z ideą fabryki 4.0. Praca jest zautomatyzowana, a udział człowieka – operatora – ograniczony do minimum. Obrabiarki same przemieszczają się po fabryce na specjalnych platformach i wykonują zaplanowane zadania. Dzięki temu w jednej linii produkcyjnej można realizować różne zadania. Podczas przestawiania się maszyn pracownik ma czas na przerwę.

 

 

 

Źródło: Anna Wojewódzka, Mechanik 3/2020

Strona główna Aktualności Wydarzenia Nie zwalniamy tempa… – dni otwarte DMG MORI we Pfronten

Nasi partnerzy