O współczesnej metrologii w Ministerstwie Gospodarki
Ministerstwo Gospodarki już od kilku lat prowadzi prace nad reformą polskiej metrologii. Wykazały one, że obecna formuła urzędowa polskiego systemu metrologicznego nie odpowiada wyzwaniom współczesnego świata.
Wspólnie z Grupą Konsultacyjną ds. Reformy Metrologii Ministerstwo opracowało projekt zmian ustawowych, który wkrótce powinien trafić do Sejmu. Zakłada on powołanie Narodowego Centrum Metrologii i Techniki Pomiarowej, odpowiednika NMI (National Metrology Institute) w innych rozwiniętych krajach. 26 listopada br. odbyła się w Ministerstwie konferencja „Metrologia motorem innowacji”, podczas której kluczowym zagadnieniem były zmiany polskiego systemu metrologicznego. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele narodowych instytutów metrologicznych z całej Europy, w tym: dr Terry J. Quinn, emerytowany dyrektor Międzynarodowego Biura Miar i Wag (BIPM), dr Włodzimierz Lewandowski, główny fizyk BIPM, oraz prof. dr hab. inż. Tadeusz Skubis z Politechniki Śląskiej.
Jak podkreśliła wiceminister Hanna Trojanowska, kluczowe będzie stworzenie systemu instytucji opartego na nowoczesnym centrum wzorców i technologii – zwłaszcza w nowej perspektywie finansowej. Jego rolą będzie wspieranie rozwoju krajowego przemysłu we współpracy z wyższymi uczelniami technicznymi, instytutami badawczymi, a przede wszystkim przedsiębiorcami – dodała.
Celem konferencji była m.in. prezentacja najnowszych osiągnięć metrologii i jej roli w rozwoju gospodarki i społeczeństwa. Uczestnicy zapoznali się ze światowymi rozwiązaniami w systemach metrologii naukowej i przemysłowej, planowanym kierunkiem zmian w polskim systemie metrologicznym oraz formami współpracy pomiędzy nauką i biznesem. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele środowisk naukowych, przemysłu, administracji centralnej oraz narodowych instytutów metrologicznych z całej Europy.
Monika Kaczmarek