Optyczne pomiary 3D powierzchni
Wiarygodność analizy obrabianych powierzchni zależy głównie od wyboru odpowiedniego urządzenia oraz procedury pomiarowej. W wielu przypadkach analiza 2D jest niewystarczająca, aby w pełni opisać strukturę powierzchni. Z pomocą przychodzi skan trójwymiarowy. Bardzo duża prędkość i dokładność sprawiają, że pomiary optyczne odgrywają coraz większą rolę zarówno w produkcji, jak i w pracach badawczych.
Pomiary chropowatości i falistości powierzchni stanowią nieodłączną część kontroli jakości. Jeszcze do niedawna oznaczało to pomiar w dwóch wymiarach za pomocą końcówki stykowej. Do opisu chropowatości i falistości wykorzystywano parametry zdefiniowane w normach PN-EN ISO 4287/4288 oraz PN-EN ISO 13565-1/2.
Obecnie coraz częściej obrabiane powierzchnie zamiast struktury kierunkowej mają strukturę stochastyczną, której nie da się prawidłowo ocenić za pomocą wycinka 2D. Należy wówczas wykonać trójwymiarowy skan powierzchni z użyciem optycznego urządzenia pomiarowego.
Parametry do ilościowej oceny topografii powierzchni (3D) oraz ich operatory zostały opisane w normie PN-EN ISO 25178. Jest to pierwsza międzynarodowa norma uwzględniająca pomiar i specyfikację topografii powierzchni (3D) oraz procedury pomiarów bezstykowych.
Firma Mahr nieustannie poszerza swoją ofertę w zakresie pomiarów optycznych – nowe grupy produktów MarSurf CM i MarSurf CP obejmują pięć konfokalnych mikroskopów pomiarowych. Zapewniają one bezstykowe pomiary powierzchni z najwyższą rozdzielczością w zaledwie kilka sekund. Dla użytkownika oznacza to uzyskanie dokładniejszych informacji o mierzonej powierzchni, poprawę jakości produkcji oraz wzrost wydajności.
Grupę MarSurf CM tworzą mikroskopy konfokalne 3D o wysokiej rozdzielczości. Kompaktowy mikroskop konfokalny MarSurf CM explorer pozwala na szybki, bezstykowy pomiar i analizę powierzchni 3D niezależnie od materiału, z którego został wykonany mierzony element. MarSurf CM mobile to mikroskop o lekkiej konstrukcji, obsługiwany za pomocą laptopa. Świetnie się sprawdza w pomiarach dużych lub trudnych do przetransportowania obiektów, np. karoserii samochodu. Do nowej linii produktów należy również mikroskop laboratoryjny MarSurf CM expert oraz konfigurowalny mikroskop MarSurf CM select. Gamę systemów konfokalnych uzupełnia profilometr MarSurf CP select 2D/3D.
Wszystkie mikroskopy pomiarowe MarSurf CM oferują 16-bitową technologię HDR (high dynamic range) i dużą prędkość pomiaru przy pełnej rozdzielczości – nawet w przypadku dużych powierzchni pomiarowych – dzięki funkcji łączenia obrazów (stitchingu) 3D. Technologia HDR zapewnia optymalną wizualną reprezentację mierzonej powierzchni. Informacja o wysokości jest rejestrowana w skali szarości na 65 536 poziomach (16 bitów). Oznacza to, że ryzyko prześwietlenia lub niedoświetlenia jest zminimalizowane i możliwa jest detekcja najmniejszej różnicy kontrastu. Struktury powierzchni ze stromymi zboczami i złożoną geometrią mogą być mierzone z najwyższą precyzją.
Grupa produktów MarSurf CM
Mikroskopy MarSurf CM są proste i intuicyjne w obsłudze. W celu zabezpieczenia mierzonej części oraz systemu pomiarowego urządzenia wyposażono w system detekcji kolizji. Mikroskopy te znajdują zastosowanie m.in. w firmach produkujących komponenty dla przemysłu medycznego, motoryzacyjnego, w inżynierii materiałowej czy elektrotechnice.
Firma Mahr
Na świecie firma Mahr jest znana z maksymalnej precyzji oraz zaawansowanych technologii. Od ponad 150 lat produkuje innowacyjne rozwiązania pomiarowe, odpowiadające coraz większym potrzebom rynku. Dzięki zdobytemu doświadczeniu stała się wiodącym dostawcą dla firm w takich branżach, jak motoryzacja, lotnictwo, kosmonautyka czy optyka. Niezależnie od tego, czy produkcja dotyczy suwmiarki, czy zaawansowanego, w pełni automatycznego systemu pomiarowego, wszystkie produkty są tworzone z pasją, dzięki współpracy ponad 1900 wysoko wykwalifikowanych pracowników Mahr.
Podczas targów będzie się można zapoznać z najnowszą akcją promocyjną firmy Mahrlights Wiosna 2019.
Źródło: Mahr