Otwarcie Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki
23 stycznia br. we Wrocławiu politycy, urzędnicy, naukowcy i przedsiębiorcy wzięli udział w uroczystym otwarciu parku technologicznego z inkubatorem przedsiębiorczości i technologicznym. Nowo otwarta instytucja ma pomagać przedsiębiorcom w kontaktach z nauką i pośredniczyć w komercjalizacji prac badawczo-rozwojowych oraz wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań i technologii w przedsiębiorstwach.
Dolnośląski Park Innowacji i Nauki (DPIN) został powołany w 2008 r. przez samorząd województwa dolnośląskiego przy wsparciu Ambasady Wielkiej Brytanii w Polsce, Coventry University Enterprise z regionu West Midlands (Wielka Brytania) oraz Politechniki Wrocławskiej. Udziałowcem jest również Wałbrzyska SSE Invest-Park, w obrębie której znajduje się park.
Nasz park ma być platformą organizacyjną i technologiczną, która umożliwi przedsiębiorcom i naukowcom realizację ich celów. Naszym zaś celem jest przewodzenie w technologii, czyli poszukiwanie nowych rozwiązań i ich implementacja w przedsiębiorstwach – w pierwszej kolejności lokalnie, aby na późniejszym etapie działać w środowisku międzynarodowym – powiedział prof. Edward Chlebus, prezes zarządu DPIN.
W ramach parku i inkubatora technologicznego DPIN ma wspierać transfer technologii oraz rozwój i komercjalizację wyników prac badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach, które mają swoje siedziby na terenie Dolnego Śląska, w następujących obszarach:
- wirtualny rozwój produktów rynkowych,
- technologie projektowania i wytwarzania wyrobów technicznych na doraźne i specjalistyczne potrzeby rynku,
- przygotowanie prototypów konstrukcyjnych, funkcjonalnych i technicznych oraz ich badanie,
- wytwarzanie serii próbnych wyrobów przeznaczonych do produkcji seryjnej,
- obróbka laserowa nowych materiałów oraz rozwój i wdrażanie nowych technologii w przemyśle,
- zintegrowane technologie Rapid Prototyping, Rapid Tooling, Reverse Engineering,
- nanotechnologie i mikrotechnika,
- systemy wizyjne do monitoringu produktu,
- rozwój zintegrowanych systemów informatycznych.
Ponadto DPIN oferuje usługi dla biznesu, takie jak: wynajem sal konferencyjnych i szkoleniowych na spotkania branżowe oraz szkolenia, wynajem hali na showroom dla maszyn czy linii produkcyjnych lub szkolenia na nich, szkolenia specjalistyczne z zakresu m.in. lean manufacturing, zarządzania mocą i energią w systemach generacji rozproszonej i gospodarki energią bierną, ekspertyz specjalistycznych bezpieczeństwa energetycznego, efektywności energetycznej, w tym możliwości zastosowania odnawialnych źródeł energii.
Monika Kaczmarek