Perun – bezzałogowy czołg dla polskiej armii
Autonomiczny pojazd kołowy do zadań specjalnych na współczesnym polu walki – Perun – jest wyposażony w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z karabinem maszynowym. Zainstalowano w nim nieśmiercionośne systemy odstraszania i śledzenia, detektor kierunku strzału i stację meteo. Czołg powstaje w ramach wspólnego projektu białostockiej firmy STEKOP, ZMT Tarnów oraz Wojskowej Akademii Technicznej, przy wsparciu finansowym NCBR.
Autonomiczne, bezzałogowe platformy bojowe to niezbędne wyposażenie na współczesnym polu walki. Nie tylko gwarantują bezpieczeństwo żołnierzy, lecz także dają im lepsze możliwości. Mogą np. zabrać na patrol znacznie więcej specjalistycznego sprzętu czy amunicji.
– Prototyp pojazdu Perun zaprojektowaliśmy z myślą o wsparciu oddziałów piechoty, a jego modułowa konstrukcja umożliwi dostosowanie platformy do charakteru prowadzonych operacji, często w bardzo wymagających warunkach – mówi Marek Nowakowski z firmy STEKOP.
Prototyp autonomicznego czołgu pozytywnie przeszedł testy terenowe na poligonie wojskowym w Giżycku. Wykazał najwyższą jakość i precyzję obsługi. Całkowita masa platformy to 900 kg. Perun może pracować w dwóch trybach: stacjonarnym i tzw. plecakowym. W pierwszym przypadku operator kieruje pojazdem na odległość, a w drugim – może się przemieszczać razem z nim.
Prototyp autonomicznego czołgu pozytywnie przeszedł testy terenowe na poligonie wojskowym w Giżycku
To nie pierwszy raz, gdy białostocka firma STEKOP bierze udział w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych – zarówno do zastosowań wojskowych, jak i cywilnych. Wcześniej opracowała m.in. robota, który mierzy temperaturę, dezynfekuje pomieszczenia i dostarcza leki – czyli idealne urządzenie na czas pandemii.
Prototyp autonomicznego czołgu pozytywnie przeszedł testy terenowe na poligonie wojskowym w Giżycku
Źródło: https://opublikowani.prowly.com