PIAP Space podpisała kontrakt na rozwój ramienia robotycznego do serwisowania satelitów
Polska firma PIAP Space podpisała z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) kontrakt na rozwój ramienia robotycznego do serwisowania satelitów w ramach projektu TITAN. PIAP Space otrzyma na to zadanie ponad 2,5 mln euro.
PIAP Space w ramach umowy ma stworzyć prototyp wieloprzegubowego ramienia robotycznego na potrzeby przyszłej deorbitacji i serwisowania satelitów na orbicie. Najpierw powstanie model laboratoryjny przegubu robotycznego, a następnie – prototyp składający się z różnych typów przegubów, który zostanie poddany rożnym testom.
Projekt TITAN to wielki sukces firmy, na który pracowaliśmy z zespołem naszych podwykonawców przez prawie 3 lata. Projekt ten jest dla nas szczególnie istotny – to dowód zaufania ESA, która powierzyła integrację całego podsystemu satelitarnego polskiej organizacji. Czeka nas dużo wytężonej pracy, ale to ważny krok w osiągnieciu strategicznych celów spółki. Realizacja projektu TITAN przybliży nas do wprowadzenia ramienia robotycznego na rynek komercyjny – powiedział prezes PIAP Space Mateusz Wolski.
Rezultaty projektu mogą być wykorzystywane w przyszłych misjach ESA, Unii Europejskiej oraz w segmencie komercyjnym. Urządzenie TITAN pozwoli na serwisowanie uszkodzonych satelitów oraz deorbitację satelitów, których czas misji dobiegł końca, a zagrażają innym obiektom na orbicie.
PIAP Space jest spółką typu spin-off założoną w 2016 roku przez Sieć Badawczą Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. Działaniami sieci koordynuje niedawno utworzone Centrum Łukasiewicz. Od 2019 r. właścicielami PIAP Space są: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut PIAP oraz Agencja Rozwoju Przemysłu SA, która objęła ok. 44 proc. udziałów w spółce.
Ambicją Łukasiewicza jest zdobycie pozycji lidera w niszach segmentu kosmicznego i umocnienie pozycji cenionego dostawcy rozwiązań w tym sektorze. Tę ścieżkę do sukcesu wydeptują właśnie takie projekty jak projekt TITAN - odważne, wypracowane w najmniejszym szczególe i prowadzone na skalę europejską. Gratuluję PIAP Space sukcesu. Cieszę się, że możemy się nim dzielić w ramach jednej organizacji i przy okazji korzystać z doświadczenia Łukasiewicz – PIAP w tworzeniu podmiotu, który wyrósł na bazie wyników badań naukowych Instytutu – podkreślił prezes Centrum Łukasiewicz, Piotr Dardziński.
Umowę między PIAP Space a Europejskim Centrum Badań i Technologii Kosmicznych ESTEC ESA w sprawie realizacji projektu „Rozwój Ramienia Robotycznego do Operacji Obsługi na Orbicie” (o akronimie TITAN) podpisano 14 lipca.
Żródło: www.naukawpolsce.pap.pl