Pięć uczelni – jedno centrum badawcze. WRoclaw Concept
Rektorzy pięciu wrocławskich uczelni, w tym Politechniki Wrocławskiej, podpisali porozumienie o utworzeniu Wrocławskiego Centrum Badawczego WRoclaw Concept (WRC). Zadaniem centrum będzie m.in. realizacja międzynarodowych programów badawczo-rozwojowych oraz transfer technologii do gospodarki.
Podpisanie porozumienia o utworzeniu Wrocławskiego Centrum Badawczego WRoclaw Concept
Do umowy, będącej wspólną inicjatywą wyższych uczelni z Wrocławia i Saksonii, przystąpiły Politechnika Wrocławska (lider konsorcjum), Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Ekonomiczny oraz Uniwersytet Medyczny.
Działalność centrum ma pomóc w konsolidacji środowiska akademickiego i instytucji zajmujących się zagadnieniami szeroko pojętego rozwoju technologicznego i innowacji. Jego zadaniem będzie inicjowanie, przygotowywanie oraz stwarzanie warunków do realizacji konkretnych projektów badawczych, rozwojowych, wdrożeniowych i edukacyjnych.
Saksońska minister ds. nauki i sztuki, dr Evy-Maria Stange z wizytą we Wrocławiu
Uroczyste podpisanie porozumienia połączone było z wizytą we Wrocławiu saksońskiej minister ds. nauki i sztuki, dr Evy-Marii Stange. Oceniając powołanie centrum, podkreśliła ona, że to znakomity przykład, jak nauka łatwo może przekraczać wszelkie granice i porozumiewać się w swoim własnym języku.
Uroczyste powołanie Wrocławskiego Centrum Badawczego WRoclaw Concept (WRC)
Wrocławskie Centrum Badawcze zostało powołane jako odpowiednik powstałego w 2010 r. Dresden-concept, sieci naukowo-badawczej założonej przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie i cztery główne niemieckie towarzystwa naukowe – Instytut im. Fraunhofera, Instytut Maxa Plancka, Instytut Leibniz i Instytut Helmholtza. – Współpraca w ramach tego klastra jest dobrym przykładem próby rozwiązywania stojących przed nami wyzwań z zakresu m.in. mikroelektroniki, Przemysłu 4.0 czy biotechnologii – przyznała dr Eva-Marie Stange.
Liderem Wrocławskiego Centrum Badawczego WRoclaw Concept została Politechnika Wrocławska.
Rektorzy wrocławskich uczelni, którzy dziś podpisali porozumienie, weszli w skład komitetu sterującego WRC. Jego przewodniczącym został prof. Cezary Madryas. Natomiast w radzie konsorcjum zasiądą naukowcy odpowiadający za pięć obszarów badawczych, którymi zajmie się nowe centrum. W tym gronie znalazł się prof. Edward Chlebus.
Źródło: Politechnika Wrocławska