ENG FB kontakt

15.11.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Pierwszy w Polsce i największy w Europie – Otwarty Klaster Biodruku 3D

Pierwszy w Polsce i największy w Europie – Otwarty Klaster Biodruku 3D

02-04-2019

W łódzkim Bionanoparku otwarto pierwszy w Polsce Otwarty Klaster Biodruku 3D. Urządzenia stanęły w Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej. W klastrze realizowane będą projekty naukowo-badawcze z zakresu inżynierii biomedycznej. Biodrukowanie 3D to nowoczesna technologia, która może znaleźć zastosowanie np. w medycynie regeneracyjnej, farmacji oraz badaniach nad żywnością. Klaster stworzyła firma CD3D z Inkubatora Technologicznego.

 

Pierwszy w Polsce i największy w Europie – Otwarty Klaster Biodruku 3D

Pierwszy w Polsce i największy w Europie – Otwarty Klaster Biodruku 3D

 

Klaster został powołany do życia, aby realizować kompleksowe badania naukowe w oparciu o biowydruki 3D powstałe na biodrukarkach. Wyposażenie umożliwia prowadzenie bardzo szerokiego spektrum badań z takich obszarów jak m.in.: inżynieria biomedyczna, inżynieria materiałowa, nanotechnologia, biologia molekularna, biochemia i biologia komórki. W pracowniach prowadzone są m.in. badania farmaceutyków, kosmetyków i żywności. Klaster Biodruku 3D pozwala nie tylko na biowydrukowanie trójwymiarowych struktur żelowych, lecz również ich kompleksowe przebadanie na każdym etapie pracy naukowej. Dzięki dużej liczbie dostępnych urządzeń, badania mogą być prowadzone na szeroką skalę.

Do druku można wykorzystywać materiały CD3D Medical lub własne. Z jego oferty będą mogły korzystać m.in. instytuty naukowo-badawcze, uczelnie, firmy biotechnologiczne i farmaceutyczne czy szpitale.

Chociaż biodrukowanie 3D wywodzi się w prostej linii z klasycznego druku przestrzennego w technologii FDM / FFF, specyfika pracy z biodrukarkami 3D jest zupełnie inna niż z drukarkami 3D drukującymi z termoplastów (oraz wszystkimi pozostałymi materiałami – żywicami światłoutwardzalnymi, sproszkowanymi tworzywami sztucznymi czy stopami metali).

 

– Biowydruki 3D wykonane z materiałów żelowych są relatywnie małe, a ich żywotność w warunkach naturalnych bardzo krótka. Aby praca z biodrukarkami 3D była efektywna, potrzebne jest odpowiednio wyposażone zaplecze laboratoryjne, które nadaje sens całemu procesowi. – podkreśla Magdalena Przychodniak z CD3D.

 

Sercem Klastra Biodruku 3D jest 21 biodrukarek 3D marki SKAFFOSYS, zaprojektowanych i wyprodukowanych w Polsce, a duża liczba urządzeń umożliwia prowadzenie projektów badawczych na dużą skalę.

 

Przykładowe projekty badawcze, które można realizować w Klastrze Biodruku 3D we współpracy z Laboratorium BMiN:

  • HODOWLA KOMÓRKOWA

– tworzenie bioresorbowalnych rusztowań (skafoldów) dla efektywnej hodowli komórkowej

  • MEDYCYNA REGENERACYJNA

tworzenie bioresorbowalnych rusztowań (skafoldów) dla medycyny regeneracyjnej

  • NOWE METODY LECZNICZE

testowanie nowych terapii na bazie syntetycznych, biodrukowanych modeli tkankowych

  • BADANIA NAD ŻYWNOŚCIĄ

badania nad żywnością spersonalizowaną oraz alternatywnymi sposobami jej tworzenia

 

Źródło: Bionanopark, CD3D

Strona główna Aktualności Wydarzenia Pierwszy w Polsce i największy w Europie – Otwarty Klaster Biodruku 3D

Nasi partnerzy